Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Na GetBacku zarabiały państwowe banki. Wyjątkowa umowa z Pekao

88
Podziel się:

GetBack zapłacił państwowemu bankowi Pekao ponad 140 mln zł za pakiet wierzytelności, który był wyceniany przez spółkę na zaledwie 66 mln zł. Były prezes spółki windykacyjnej nie krył, że chciał w ten sposób kupić sobie przychylność rządu.

Getback był szczególnie hojny dla państwowych banków.
Getback był szczególnie hojny dla państwowych banków. (Bartłomiej Zborowski)
bEEjlIYB

O nietypowej umowie na zakup wierzytelności w grudniu 2017 roku między upadłą spółką windykacyjną a Bankiem Pekao pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Sytuacja finansowa wrocławskiej spółki była już wtedy katastrofalna, a jej życie było sztucznie przedłużane przez emisję obligacji na gigantyczną skalę. Zarządowi GetBacku nie przeszkadzało to jednak w szastaniu pieniędzmi, głównie w transakcjach z państwowymi bankami.

Zobacz także: Wideo: powstaną definicje "piramidy finansowej" i "wielkiej afery gospodarczej"
bEEjlIYD

Gazeta pisze, że choć długi prawie 100 tys. osób, jakie w grudniu zeszłego roku kupił GetBack od Pekao, były nominalnie warte 1,2 mld zł, ich rzeczywista rynkowa wartość była o wiele mniejsza niż 142,8 mln zł, które dostał bank. Spółka chciała nawet dorzucić kolejnych 6 mln zł.

Sama spółka wyceniła ten pakiet na maksymalnie 66 mln zł, bo ogromna większość długów była przedawniona lub groziło im przedawnienie w ciągu pół roku.

bEEjlIYJ

Na przygotowanie wyjątkowo korzystnej dla Pekao oferty miał naciskać jeden z członków zarządu GetBacku. Z umowy został nawet usunięty zapis, który pozwalał na odzyskanie pieniędzy od banku w przypadku niekorzystnych dla spółki rozstrzygnięć sądów w sprawie długów.

Zanim były prezes spółki Konrad K. został odwołany ze swojej funkcji 17 kwietnia 2018 r., zdążył napisać dwa listy do premiera Morawieckiego i jeden do szefa KNF Marka Chrzanowskiego. Próbował wymusić w ten sposób na rządzie pomoc dla swojej spółki.

Konrad K. podkreślał wsparcie finansowe swojej spółki dla "obozu wolnościowego" i ostrzegał, że upadek GetBack będzie oznaczał wstrząs na rynku finansowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bEEjlIZe
wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
KOMENTARZE
(88)
JK
3 lata temu
banki powinny te pieniądze zwrócić jako niesłuszne wzbogacenie - dlaczego nikt tego od nich nie wymaga
Jarosław Zbaw...
3 lata temu
Moje rozwiązanie banki odkupują wcześniej sprzedane toksyczne kredyty za cenę plus odsetki( banki czarneckiego padają na pysk ) , banki które sprzedawały toksyczne obligacje odkupują je po cenie sprzedaży plus odsetki same dochodzą strat od getbeku w ten sposób straty poniosą banki a nie przeciętni Kowalscy i może to raz na zawsze nauczy banki aby takich polarek nie tworzyć a Kowalscy jakby od czasu do czasu pomyśleli tez by im się nic nie stało .
1984
3 lata temu
a o U B ywatelu Czarneckim który kupił GB za 4 mln i sprzedał po latach za 854 ml nic niemcy nie napiszą ?
bEEjlIZf
ssak5
3 lata temu
W SKOKACH droga Wiedzmo operowali dwaj oficerowie MSW przedtem narobili afer na Wojskowej Akadami Technicznej .Kolesie Komorowskiego jego syn byl prokurentem w zakupionej przez nich części Ursusa.Taka prawda
ssak5
3 lata temu
Gdzie te wsparcie dla rządu ? od kolegow pana Balcerowicza i sympatyków PO. |Kpina .Jako ofiara GETBACK przyjzalem sie dobrze sprawie .Wiedźma kłamie - dobry pseudonim pasuje jak ulał
...
Następna strona