Notowania

wiadomości
08.11.2018 07:59

Na GetBacku zarabiały państwowe banki. Wyjątkowa umowa z Pekao

GetBack zapłacił państwowemu bankowi Pekao ponad 140 mln zł za pakiet wierzytelności, który był wyceniany przez spółkę na zaledwie 66 mln zł. Były prezes spółki windykacyjnej nie krył, że chciał w ten sposób kupić sobie przychylność rządu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartłomiej Zborowski)
Getback był szczególnie hojny dla państwowych banków.

O nietypowej umowie na zakup wierzytelności w grudniu 2017 roku między upadłą spółką windykacyjną a Bankiem Pekao pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Sytuacja finansowa wrocławskiej spółki była już wtedy katastrofalna, a jej życie było sztucznie przedłużane przez emisję obligacji na gigantyczną skalę. Zarządowi GetBacku nie przeszkadzało to jednak w szastaniu pieniędzmi, głównie w transakcjach z państwowymi bankami.

Wideo: powstaną definicje "piramidy finansowej" i "wielkiej afery gospodarczej"

Gazeta pisze, że choć długi prawie 100 tys. osób, jakie w grudniu zeszłego roku kupił GetBack od Pekao, były nominalnie warte 1,2 mld zł, ich rzeczywista rynkowa wartość była o wiele mniejsza niż 142,8 mln zł, które dostał bank. Spółka chciała nawet dorzucić kolejnych 6 mln zł.

Sama spółka wyceniła ten pakiet na maksymalnie 66 mln zł, bo ogromna większość długów była przedawniona lub groziło im przedawnienie w ciągu pół roku.

Na przygotowanie wyjątkowo korzystnej dla Pekao oferty miał naciskać jeden z członków zarządu GetBacku. Z umowy został nawet usunięty zapis, który pozwalał na odzyskanie pieniędzy od banku w przypadku niekorzystnych dla spółki rozstrzygnięć sądów w sprawie długów.

Zanim były prezes spółki Konrad K. został odwołany ze swojej funkcji 17 kwietnia 2018 r., zdążył napisać dwa listy do premiera Morawieckiego i jeden do szefa KNF Marka Chrzanowskiego. Próbował wymusić w ten sposób na rządzie pomoc dla swojej spółki.

Konrad K. podkreślał wsparcie finansowe swojej spółki dla "obozu wolnościowego" i ostrzegał, że upadek GetBack będzie oznaczał wstrząs na rynku finansowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-11-2018

WiedźmaAle w przypadku GetBacku - tak jak w przypadku Skok-ów - żadnej komisji śledcze, ani porządnego dochodzenia nie będzie. Swoich się nie rusza!

08-11-2018

widzwsparcie finansowe swojej spółki dla "obozu wolnościowego" matołusz gdzie są pieniądze ja się pytam dojna zmiana podzieliła się łapówkami

08-11-2018

CebulakCzyli to była łapówka. Ale ponieważ dali 80 milionów a nie 80 zł nikt siedzieć nie pójdzie

Rozwiń komentarze (88)