Notowania

wiadomości
08.11.2002 14:21

Na Ukrainie odkryto grób polskich oficerów

Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa dokonała wyjątkowego odkrycia. Po kilku latach poszukiwań w Mielnikach koło Szacka na Ukrainie udało się odnaleźć zbiorową mogiłę 18 wysokich rangą oficerów Korpusu Ochrony Pogranicza.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zostali oni zamordowani przez armię sowiecką pod koniec września 1939 roku.
Sekretarz Rady Andrzej Przewoźnik powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że specjaliści opierali się na relacjach świadków z tamtych terenów, a także na opracowaniach, które powstawały w środowisku polskiej emigracji.
Andrzej Przewoźnik podkreślił, że mord dokonany przez żołnierzy radzieckich w Mielnikach jest szczególnie wstrząsający.
"Tej zbrodni dokonano na jeńcach wojennych. Oficerów zamordowano na oczach żołnierzy, którymi dowodzili" - powiedział Przewoźnik. Dodał, że część dowódców była ranna.
Mogiła znajdowała się w rejonie wielkiego silosu na terenie dawnego kołchozu, gdzie hodowano trzodę chlewną. Podczas prac archeologicznych wydobyto szczątki 18 mężczyzn z licznymi obrażeniami, głównie kości czaszek.
Profesor Andrzej Kola, który prowadził prace archeologiczne powiedział, że oprócz szkieletów z mogiły wydobyto przedmioty należące do oficerów. Jednak ich niewielka ilość wskazuje na to, że zamordowani oficerowie byli przed śmiercią ograbieni, na przykład z butów.
"Wśród przedmiotów osobistych były różańce, guziki portfele z polskimi monetami, a z wyposażenia wojskowego między innymi manierki i menażki" - powiedział profesor Kola. Dodał, że znaleziono też nosze wojskowe, co świadczy, że niektórych oficerów przyniesiono na miejsce egzekucji rannych.
Prace poszukiwawcze i ekshumacyjne przeprowadzono we wrześniu tego roku. Szczątki oficerów zostały poświęcone i ponownie pochowane, natomiast część przedmiotów zabrano do kraju i poddano konserwacji. Teraz trafią one do muzeum.

Tagi: wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz