Notowania

Ziemia dla lokatorów. Spółdzielnie mieszkaniowe przejmą grunty

Przepisy te mają pozwolić na wyprostowanie sytuacji prawnej tysięcy budynków wielorodzinnych w całej Polsce, choć problem dotyczy głównie Warszawy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Nabycie wskutek przemilczenia. Taki mechanizm zmiany statusu właścicielskiego gruntu przewiduje projekt ustawy reprywatyzacyjnej. Sprawa dotyczy gmin lub spółdzielni mieszkaniowych, które zarządzają tysiącami budynków stojących na działkach o nieuregulowanym statusie prawnym. Dzięki temu lokatorzy będą w stanie wykupić swoje mieszkania na własność.

Według "Rzeczpospolitej", która dotarła do rozwiązań, jakie przewidziano w projekcie, spadkobiercy działek będą mieli tylko rok na zgłoszenie roszczenia od momentu ogłoszenia wezwania przez sąd.

Jak wyjaśnia gazecie dr hab. Kamil Zaradkiewicz, dyrektor Departamentu Prawa Administracyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości, w przepisach pojawi się postępowanie wywoławcze, a spółdzielnie mieszkaniowe i gminy będą mogły składać wnioski do sądu o nabycie wskutek przemilczenia.

Po złożeniu takiego wniosku sąd opublikuje w mediach ogłoszenia wzywające dawnych właścicieli działek do zgłoszenia się w celu ustalenia statusu własnościowego gruntu. Jeśli nie będzie żadnego odzewu w ciągu roku, działka przejdzie na własność wnioskodawcy.

Wideo: afera reprywatyzacyjna. Wyrok w sprawie Chmielnej 70

W przypadku odnalezienia się dawnych właścicieli gruntów lub ich spadkobierców, będą m wypłacane zadośćuczynienia w wysokości 20 procent wartości nieruchomości.

Przepisy te mają pozwolić na wyprostowanie sytuacji prawnej tysięcy budynków wielorodzinnych w całej Polsce, choć problem dotyczy głównie Warszawy.

Niejasny status prawny gruntów powoduje, że lokatorzy spółdzielczych mieszkań nie mogą wykupić swoich mieszkań na własność. Teraz ma być to możliwe.

- W czasie PRL budowano, nie przejmując się specjalnie uregulowaniem stanu prawnego gruntów - mówi "Rzeczpospolitej" Grzegorz Abramek, wiceprezes Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych w Warszawie.

Tagi: ustawa reprywatyzacyjna, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-10-2017

ObywatelTylko zlikwidujcie ten dziwny twór jakim są spółdzielnie mieszkaniowe, podwyżki czynszu i funduszu remontowego, płacimy a i tak nie remontują, to jest … Czytaj całość

17-10-2017

2222aPiątek 20 października o godz. 15.00 w Warszawie przed Ministerstwem Infrastruktury ul. Chałubińskiego 4/6 protest Stowarzyszenia Interesu Społecznego … Czytaj całość

17-10-2017

mysz18Mieszkanie wykupiłam wraz z gruntem.W akcie notarialnym mam wpisane ,że grunty od skarbu państwa wykupione. Płacę za to podatek dość wysoki ,bo w … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (31)