Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ziemia dla lokatorów. Spółdzielnie mieszkaniowe przejmą grunty

Ziemia dla lokatorów. Spółdzielnie mieszkaniowe przejmą grunty

Nabycie wskutek przemilczenia. Taki mechanizm zmiany statusu właścicielskiego gruntu przewiduje projekt ustawy reprywatyzacyjnej. Sprawa dotyczy gmin lub spółdzielni mieszkaniowych, które zarządzają tysiącami budynków stojących na działkach o nieuregulowanym statusie prawnym. Dzięki temu lokatorzy będą w stanie wykupić swoje mieszkania na własność.

Według "Rzeczpospolitej", która dotarła do rozwiązań, jakie przewidziano w projekcie, spadkobiercy działek będą mieli tylko rok na zgłoszenie roszczenia od momentu ogłoszenia wezwania przez sąd.

Jak wyjaśnia gazecie dr hab. Kamil Zaradkiewicz, dyrektor Departamentu Prawa Administracyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości, w przepisach pojawi się postępowanie wywoławcze, a spółdzielnie mieszkaniowe i gminy będą mogły składać wnioski do sądu o nabycie wskutek przemilczenia.

Po złożeniu takiego wniosku sąd opublikuje w mediach ogłoszenia wzywające dawnych właścicieli działek do zgłoszenia się w celu ustalenia statusu własnościowego gruntu. Jeśli nie będzie żadnego odzewu w ciągu roku, działka przejdzie na własność wnioskodawcy.

Wideo: afera reprywatyzacyjna. Wyrok w sprawie Chmielnej 70

 

W przypadku odnalezienia się dawnych właścicieli gruntów lub ich spadkobierców, będą m wypłacane zadośćuczynienia w wysokości 20 procent wartości nieruchomości.

Przepisy te mają pozwolić na wyprostowanie sytuacji prawnej tysięcy budynków wielorodzinnych w całej Polsce, choć problem dotyczy głównie Warszawy.

Niejasny status prawny gruntów powoduje, że lokatorzy spółdzielczych mieszkań nie mogą wykupić swoich mieszkań na własność. Teraz ma być to możliwe.

- W czasie PRL budowano, nie przejmując się specjalnie uregulowaniem stanu prawnego gruntów - mówi "Rzeczpospolitej" Grzegorz Abramek, wiceprezes Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych w Warszawie.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Ted51
2018-06-26 12:24
czy to nie jest najlepszy wstęp do wprowadzenia podatku katastralnego ?
czero
2018-05-30 20:54
W Bydgoszczy już spółdzielnie wygradzają całe działki z zielenią wokół budynków. Potem postawią bramki i przejście będzie za opłata . Jezu ratuj !!!
Iza
2017-10-19 12:03
Przeraża mnie to, że to właśnie pracownicy- prawnicy Związku Rewizyjnego czy Krajowej Rady doradzają prezesom, robią szkolenia Radom Nadzorczej w sposób bardzo tendencyjny. Przy bardzo słabych członkach Rady - zaprogramują ich tak jak chce władza spółdzielni. Niepokoi mnie bardzo tak wielka aktywność tych prawników sowicie wynagradzanych przez prezesów. Wietrzę tu przyszłe wspólne interesy zarządów i tych prawników. Dotyczy to nawet tych, którzy produkują się w mediach i wygładzają swoje opinie. Szykuje się nowa grupa, która weźmie we władanie grunty spółdzielcze - te które nie są pod budynkami. Jest tendencja wydzielenia gruntów przy budynkach z niewielkim marginesem...a reszta przypadnie zarządom i wtedy hulaj dusza... Deweloperzy już przebiegają nóżkami.
Pokaż wszystkie komentarze (31)