Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Częściowa rekompensata zamiast zwrotu kamienicy. Rządowy projekt dużej ustawy reprywatyzacyjnej

Częściowa rekompensata zamiast zwrotu kamienicy. Rządowy projekt dużej ustawy reprywatyzacyjnej

Odzyskanie kamienicy będzie niemożliwe. Spadkobierca dostanie jedynie część jej wartości. Fot. Jacek Bereźnicki
Odzyskanie kamienicy będzie niemożliwe. Spadkobierca dostanie jedynie część jej wartości.

20 proc. rekompensaty i wygaszenie roszczeń do nieruchomości - takie jest główne założenie projektu ustawy reprywatyzacyjnej, który w środę przedstawi wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Nowe przepisy mają uderzyć głównie w handlarzy roszczeń.

Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", projekt obejmie całą Polskę, a nie tylko stolicę.

Nie będzie już zwrotu ziemi i budynków w naturze. Osoba, która wystąpi z roszczeniem będzie mogła liczyć na odszkodowanie w wysokości 20 proc. wartości utraconej nieruchomości.

By nie narażać budżetu państwa na zbyt wysokie wydatki, odszkodowania zostaną prawdopodobnie wypłacone w bonach reprywatyzacyjnych i obligacjach.

Jak przypomina gazeta, idea bonów reprywatyzacyjnych znalazła się w ustawie rządu Jerzego Buzka. Do rekompensaty za pomocą bonów miało dochodzić tam, gdzie nie był możliwy zwrot w naturze. W 2001 r. ustawę zawetował jednak prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Wideo: afera reprywatyzacyjna. Wyrok ws. działki przy Chmielnej 70 w Warszawie

W "Dzienniku Gazecie Prawnej" czytamy z kolei, że projektodawca chce rozłożyć koszty ponoszone przez państwo - które będzie trzeba liczyć w miliardach złotych - na kilka lat.

Dlatego uprawnieni będą mogli zamiast pieniędzy dostać obligacje skarbowe. Wówczas otrzymają równowartość nie 20, lecz 25 proc. wartości nieruchomości. Ta ma być obliczana na chwilę nacjonalizacji.

Środki trafią jedynie w ręce byłych właścicieli i spadkobierców. Co istotne, nowe przepisy mają mieć zastosowanie także do spraw, które się toczą.

To oznacza, że handlarze roszczeń zostaną z niczym: nie otrzymają ani nieruchomości, ani pieniędzy. Nowe przepisy mają mieć bowiem zastosowanie do spraw w toku. I to nie tylko tych warszawskich - zauważa "DGP".

Za prace nad nowymi przepisami odpowiedzialny będzie Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości i przewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Co ważne, będzie ona nadal pracować mimo wejścia w życie nowych przepisów. Dalej będzie wyjaśniała rozstrzygnięte już sprawy - czytamy w "DGP".

prawo, pap, reprywatyzacja, kraj, przegląd prasy, ms, "rzeczpospolita", "dziennik gazeta prawna"
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
ghi
2017-10-11 22:14
"Wystarczy nie krasc... 20%"
ada
2017-10-11 21:28
a co z nie handlarzami roszczeń?, co ze zwykłymi prawymi obywatelami? co z tymi, którzy już rozpoczęli starania o rekompensaty i nie są handlarzami? co dla nich ma pis, który tak szafuje walką o dekomunizację, czyli walczyć z nią będzie ludźmi, tymi, którzy mieli nadzieję na kilka groszy po rodzinie, brawo, już po wyborach pis zgarnął 200 mln z ministerialnej puli przeznaczonej na odszkodowania za tzw dekret bieruta, okazuje się, że to był wstęp, żeby nie było tak, że bat będzie na swoich, a pejsy z usa i izraela dostaną swoje i to będzie prawo i sprawiedliwość
WAM
2017-10-11 19:11
ciekawe, co na to organizacje zydowskie usa. od wielu lat domagaja sie 60 mld UDS za takie mienie. teraz zadowola sie 12 mld????
Pokaż wszystkie komentarze (46)