Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nacjonalizacja firm energetycznych w Boliwii. Prezydent podpisał dekret

0
Podziel się:

Prezydent Boliwii uzasadnił swoją decyzję koniecznością zagwarantowania odbiorcom w mieście i na wsi sprawiedliwych cen energii.

Nacjonalizacja firm energetycznych w Boliwii. Prezydent podpisał dekret

Boliwia znacjonalizowała cztery przedsiębiorstwa należące do hiszpańskiego koncernu energetycznego Iberdrola. Dekret w tej sprawie podpisał prezydent południowoamerykańskiego kraju Evo Morales - podała agencja dpa.

Morales uzasadnił swoją decyzję koniecznością zagwarantowania odbiorcom w mieście i na wsi _ sprawiedliwych _ cen energii. Dekret o upaństwowieniu dotyczy przedsiębiorstw Electropaz, Elfeo i Eldeser i Cadeb.

Hiszpański rząd wyraził ubolewanie z powodu decyzji o nacjonalizacji firm, których akcje posiadają między innymi akcjonariusze z Hiszpanii, Argentyny i Ameryki. Jak pisze agencja AP, władze w Madrycie wyraziły równocześnie nadzieję, że proces wyceny przejętych akcji zostanie przeprowadzony zgodnie z _ wysokimi obiektywnymi standardami _.

Wiceprezydent Alvaro Garcia Linera zapewnił, że hiszpański koncern otrzyma odpowiednie odszkodowanie. Akcje spółek należących do Iberdrolas mają zostać zgodnie z dekretem przejęte przez państwowy koncern energetyczny Empresa Nacional de Electricidad (Ende). Dostarcza on energię elektryczną do blisko pół miliona odbiorców w La Paz.

Rząd Boliwii upaństwowił w maju największą elektrownię w kraju - Transportadora de Electricidad, która należała przed wywłaszczeniem do hiszpańskiego koncernu Red Electrica de Espana.

Morales wdraża konsekwentnie od objęcia urzędu prezydenta w 2006 roku program nacjonalizacji. Lewicowy polityk upaństwowił już przemysł naftowy oraz sieć telefoniczną należącą dawniej do włoskiej ETI.

Czytaj więcej w Money.pl
W tym kraju monopolista utrzymał pozycję Mimo zliberalizowania rynku energii elektrycznej, 80,7 proc. Portugalczyków zawarło umowę z dotychczasowym monopolistą - grupą EDP.
Brytyjskie rafinerie zagrożone. Przez CO2 Wprowadzenie minimalnego poziomu ceny CO2 dla energetyki może skutkować kłopotami a nawet ryzykiem bankructwa brytyjskich rafinerii.
Energetyka jądrowa czysta i tania. Są minusy? - _ Wymaga ona od ludzi wyższego poziomu cywilizacyjnego i sama go wprowadza. A bez wyższego poziomu nie może być rozwoju _ - uważa prof. Andrzej Strupczewski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)