Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nadciagają podwyżki cen prądu

0
Podziel się:

Od 2008 roku akcyzę od energii zapłaci podmiot sprzedający, a nie, jak dziś, producent. Nowe przepisy będą zgodne z unijnymi, ale w zamian wzrosną ceny energii

Z projektu ustawy do którego w kwietniu dotarła Gazeta Prawna wynika, że od przyszłego roku zmienią się m.in. zasady opodatkowania energii elektrycznej. Akcyzę z tego tytułu będą płacić podmioty sprzedające energię końcowemu nabywcy. Dziś podatek ten płacą producenci. Taka zmiana z jednej strony oznacza dostosowanie polskich przepisów do unijnych. Z drugiej, spowoduje wzrost cen - i tak nie taniej - energii elektrycznej. Podwyżki zapowiadają już dziś dystrybutorzy energii.

| PRĄD DROŻEJE W CAŁEJ UNII |
| --- |
| W okresie lipiec 2005-lipiec 2006, wg ostatnich danych Eurostatu, w 25 krajach Unii średnia cena energii dla gospodarstw domowych wzrosła o 7 proc., a dla odbiorców przemysłowych o 15 proc. W segmencie gospodarstw domowych wzrost cen energii wystąpił w 20 krajach, największy na Malcie - 35 proc. Ceny były stabilne na Litwie i w Słowenii, a spadły na Łotwie, Węgrzech i we Francji |

Autorzy projektu nowej ustawy podkreślają, że ostateczny odbiorca (w tym również osoba fizyczna)
nie poniesie ujemnych skutków finansowych z tytułu zmiany polegającej na przeniesieniu miejsca pobierania akcyzy od energii.

Z takim twierdzeniem nie zgadza się Piotr Begier, przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej. "Twierdzenie o neutralności proponowanych zmian, jak się wydaje, opiera się na założeniu, że zwolnienie wytwórców energii z obowiązku odprowadzania akcyzy spowoduje obniżenie ceny w obrocie hurtowym o 20 zł/MWh. Rzeczywistość jednak jest bardziej złożona. Cena energii elektrycznej jest wypadkową wielu czynników, a stanowiące element kosztów podatki są tylko jednym z nich" - uważa Piotr Begier.

wiadomości
gospodarka
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)