Notowania

Najbogatsze i najbiedniejsze gminy w Polsce. Kolosalne nierówności

Położony w województwie łódzkim Kleszczów to najbogatsza gmina w Polsce – wynika z danych Ministerstwa Finansów. Na drugim końcu jest położony na Lubelszczyźnie Potok Górny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EastNews)
Dymy nad Kleszczowem, najbogatszą gminą w Polsce

Położony w województwie łódzkim Kleszczów to najbogatsza gmina w Polsce – wynika z danych Ministerstwa Finansów. Na drugim końcu jest położony na Lubelszczyźnie Potok Górny.

Różnice miedzy Kleszczowem a Potokiem Górnym są wręcz kolosalne. O ile w tym pierwszym wpływy podatkowe kształtują się na poziomie 32 tys. zł. miesięcznie na mieszkańca, to w Potoku jest to zaledwie 406 zł.

Opublikowane przez resort finansów dane są przygotowywane rokrocznie w celu obliczenia tzw. Janosikowego, czyli daniny bogatszych rejonów na rzecz słabszych. W obliczeniach uwzględniane są m.in. wpływy z podatków (nieruchomości, PIT, CIT itp.) oraz różnych opłat, np. eksploatacyjnej.

#dziejesiewbiznesie: Najbogatsza gmina w Polsce inwestuje

Rekord Kleszczowa wynika właśnie z wysokich wpływów z opłaty eksploatacyjnej oraz podatku od nieruchomości. Powód? Na terenie gminy znajdują się Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów oraz największa w Europie elektrownia opalana węglem brunatnym, czyli Elektrownia Bełchatów.

Kleszczów swym bogactwem wyprzedza inne gminy o kilka długości. Znajdująca się na drugim miejscu w zestawieniu Rząśnia, także położona w łódzkim, może pochwalić się dochodem na mieszkańca o wysokości jedynie 8474,42 zł. Czyli niemal cztery razy mniejszym.

O wiele bardziej zacięta rywalizacja panuje wśród najbiedniejszych gmin. Tu, jak już wspomnieliśmy, wygrywa Potok Górny. Po piętach depczą mu jednak: podlaskie Przytuły (436,93 zł), Lipnica Wielka z małopolskiego (454,26 zł) oraz położony na Mazowszu Kazanów (498,11 zł).

Jak widać, najbiedniejsi idą jak równy z równym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: samorządy, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-10-2018

alpcInaczej mówiąc, zabrać tym co lepiej pracują, mniej chleją, płacą podatki, a dać tym co im wszystko leży w kanale! Zgodnie z hasłem ," czy się robi, … Czytaj całość

30-10-2018

dan68tam gdzie PIS bieda,potrzebni tylko do głosowania

30-10-2018

m-53W Kleszczowie te 32 tys. to raczej rocznie a nie miesięcznie :) P.S. Ile razy w miesiącu można odgrzewać ten sam kotlet?

Rozwiń komentarze (11)