Notowania

wiadomości
11.12.2016 16:18

Najdłuższy na świecie tunel kolejowy już otwarty. Kosztował 11 mld euro

Podróż przez Alpy trwa teraz o pół godziny krócej niż dotychczas. Tunel ma 57 kilometrów długości, jego budowa trwała 17 lat i kosztowała ponad 11 miliardów euro. Jest on częścią transeuropejskiego szlaku łączącego Rotterdam z wybrzeżem Adriatyku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Najdłuższy tunel na świecie został otwarty dla ruchu. Znajdujący się w Szwajcarii kolejowy tunel świętego Gotarda przebiega pod szwajcarską częścią Alp i łączy Zurich z Lugano. Oficjalne otwarcie przeprawy miało miejsce w czerwcu, lecz do tej pory nie była dostępna dla ruchu komercyjnego.

Pierwszy pociąg pasażerski przejechał tunelem w niedzielę kilka minut po 6 rano. Podróż przez Alpy trwa teraz o pół godziny krócej niż dotychczas. Tunel ma 57 kilometrów długości, jego budowa trwała 17 lat i kosztowała ponad 11 miliardów euro. Jest on częścią transeuropejskiego szlaku komunikacyjnego łączącego Rotterdam z wybrzeżem Adriatyku.

- Dla mnie już rozpoczęło się Boże Narodzenie - powiedział szef Szwajcarskich Kolei (SBB) Andreas Meyer. Dzięki uruchomieniu tunelu, podróż z Zürichu do Lugano we włoskim kantonie Ticino skróci się o pół godziny. Podróż z Zürichu do Mediolanu zajmie 3,5 godziny. Od niedzieli pociągi na tej trasie odjeżdżają co pół godziny.

Tunel świętego Gotarda zdetronizował najdłuższą do tej pory taką konstrukcję, która znajduje się w Japonii. Łączący wyspy Honsiu i Hokkaido tunel Seikan, liczy blisko 54 kilometry długości. Na trzecim miejscu znajduje się tunel pod Kanałem La Manche o długości ponad 50 kilometrów.

Oprac. Bartosz Wawryszuk

Tagi: wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-12-2016

Reformator PONa Ukrainie potrzebni są Polscy specjaliści od Reform tacy jak Balcerowicz aby całkowicie DOBIĆ ten kraj i z robić z niego Pustynię Przemysłową na … Czytaj całość

11-12-2016

TotoJeśli prawdą jest, że czas podróży skraca się tylko o pół godziny, to ktoś nieźle przerżnął tyle kasy!. Nie wiem czy dotychczasowe połączenie torowe … Czytaj całość

11-12-2016

maSSonczy to jest ten tunel , który otwierano w obrządku masońskim? dla 30 min 11 miliardów? to jest strzyżenie tępego goja

Rozwiń komentarze (10)