Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Najdroższa dwudziestodolarówka świata jest w Polsce

0
Podziel się:

Warszawa jest jednym z siedmiu miast europejskich, w których pokazano monetę.

Najdroższa dwudziestodolarówka świata jest w Polsce
(MARCIN SMULCZYNSKI/EAST NEWS)

Tylko dziś i jutro można obejrzeć w Warszawie najdroższą złotą dwudziestodolarówkę Double Eagle z 1933, wycenioną na 7,6 mln dolarów. Warszawa jest jednym z siedmiu miast europejskich, w których pokazano monetę._ _

_ - Obecnie istnieją na świecie tylko trzy egzemplarze Double Eagle o potwierdzonej autentyczności. Dwa z nich są w dyspozycji rządu amerykańskiego. Trzeci został kupiony w 2002 przez prywatnego inwestora za 7,6 mln dolarów _ - poinformował Adam Zieliński, dyrektor zarządzający Skarbnicy Narodowej, będącej współorganizatorem wystawy.

Moneta z kolekcji Narodowego Muzeum Historii Amerykańskiej Smithsonian Institution należy do liczącej 450 tys. sztuk emisji monet obiegowych wybitych w 1933. Wykonano je tuż przed dekretem prezydenta Roosvelta z kwietnia 1933 r. o zakazie gromadzenia złota, dlatego monety te nie weszły do użycia. W 1937 r. niemal wszystkie zostały przetopione przez rząd amerykański.

Obecnie na świecie złote monety są emitowane głównie na potrzeby kolekcjonerów i jako lokaty kapitału. Narodowy Bank Polski regularnie emituje okolicznościowe złote monety kolekcjonerskie, które w przeciwieństwie do Double Eagle mogą być środkiem płatniczym. Jak poinformowało Biuro Prasowe NBP, najnowszą złotą monetą obiegową jest 200 zł o wadze 15,15 grama z podobizną Ignacego Jana Paderewskiego. Wyprodukowała je w sierpniu 2011 roku Mennica Polska, która dostarcza złote monety na zlecenie NBP oraz egzemplarze kolekcjonerskie na zlecenie innych klientów.

Jesienią 2011 roku po raz pierwszy w historii Mennicy wybito kilogramowe złote monety ozdobione dziewięcioma bursztynami. Okazy mają nominał 10 tys. dolarów. Mariusz Przybylski, rzecznik prasowy Mennicy Polskiej powiedział PAP, że wśród monet kolekcjonerskich ze złota i srebra, które Mennica produkuje na zlecenie innych krajów, znajdują się m.in. srebrne jednodolarówki i srebrne studolarówki będące środkiem płatniczym w Nowej Zelandii, ruble białoruskie, dramy armeńskie, dinnery Andory oraz wiele innych monet obiegowych dla wielu krajów świata.

_ - Najdroższa polska moneta to 100 dukatów Zygmunta III Wazy z 1621 r. Sprzedano ją w styczniu 2008 r. za 1,38 mln dol. na nowojorskiej aukcji Stack's. Nabywcą był pewien kolekcjoner z Niemiec, choć walczył o nią także nasz Zamek Królewski. Moneta ma 7 cm średnicy i waży ok. 350 gramów. Wybito prawdopodobnie tylko kilka sztuk tej monety. W kwietniu ukaże się kolejna złota moneta na zlecenie NBP, 200 zł poświęcone Stefanowi Banachowi. Zrobimy jej 4 tys. sztuk, o wadze 15,15 grama złota próby 900 _ - dodał rzecznik Mennicy.

Czytaj więcej w Money.pl
Kartagińczycy zatopili, Włosi wyłowili Ponad 3 tys. monet z brązu z III wieku p.n.e. wyłowili z morza koło Sycylii włoscy archeolodzy.
400 procent zysku w 10 lat. To możliwe Choć na górkach się nie kupuje, to jeśli chcesz zainwestować w złoto, przygotuj się na nadchodzącą korektę.
Tysiąc złotych z papieżem za 15 tysięcy Ruszyła sprzedaż złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich wyemitowanych przez NBP z okazji beatyfikacji Jana Pawła II.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)