Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Największa aukcja koni arabskich w Polsce już za kilka dni. Oby nie powtórzyła błędów dwóch zeszłorocznych edycji

94
Podziel się:

W przyszłą niedzielę w Janowie Podlaskim odbędzie się aukcja koni arabskich. Dwie ostatnie edycje nie przyniosły organizatorom powodów do dumy.

Największa aukcja koni arabskich w Polsce już za kilka dni. Oby nie powtórzyła błędów dwóch zeszłorocznych edycji
(Wojciech Jargiło)

12 sierpnia w Janowie Podlaskim odbędzie się aukcja koni arabskich "Pride of Poland". Niestety, z jakąkolwiek dumą wydarzenie to ma coraz mniej wspólnego, gdyż od kilku lat ta prestiżowa swego czasu aukcja nie tylko traci na znaczeniu, ale też towarzyszą jej kontrowersje.

Początek finansowych problemów stadniny w Janowie Podlaskim rozpoczął się w 2015 r., kiedy nowa ekipa rządząca zwolniła wieloletnich prezesów stadnin w Janowie i Michałowie Jerzego Białoboka i Marka Treli. Przedstawiciele PiS zarzucali im wyprzedaż najcenniejszych genetycznie koni.

Coraz mniejsze zainteresowanie

Organizatorzy zapowiedzieli, że zupełnie zmienią taktykę. Efekt? W ostatnich dwóch latach przychody z aukcji spadają. O ile rekordowy był rok 2015 (kiedy 24 konie sprzedano za niemal 4 mln euro), to już rok później z wystawionych 31 koni sprzedano tylko 16 za łączna kwotę 1,271 mln euro. Pozostałe konie nie osiągnęły na licytacji zakładanej przez właścicieli ceny minimalnej i nie zostały sprzedane. Za najwyższą cenę 300 tys. euro sprzedana została klacz Sefora z janowskiej stadniny.

Zobacz także: Zobacz także: Jak minister Jurgiel konie liczył

W 2017 r. sprzedano jedynie sześć koni za łączna kwotę 410 tys. euro. Był to wynik katastrofalny. Dlaczego aż tak źle? Na 25 wystawionych koni, aż 19 nie znalazło kupca. W ich wypadku cena nie osiągnęła wymaganego minimum, sprzedaży nie było.

Były prezes stadniny w Michałowie Jerzy Białobok powiedział, że zeszłoroczna aukcja była najgorsza z tych, które się do tej pory odbyły. Zaznaczył, że łączny utarg - 410 tys. euro - to kwota, jaką płacono w przeszłości za niektóre pojedyncze konie.

Podczas zeszłorocznej aukcji po raz pierwszy zastosowano elektroniczny system licytacji. Klienci każde postąpienie w licytacji, oprócz podnoszenia numerka, potwierdzali przyciśnięciem odpowiedniego przycisku w terminalu, który był na stoliku. Konkretne postąpienie wyświetlało się na telebimie.

Aukcja, dzień otwarty, pokazy

Zobaczymy, czy w tym roku organizatorom uda się przełamać złą passę. Aukcja odbędzie się w niedzielę o godz. 18.00. Natomiast 13 sierpnia o godz. 11.00 odbędzie się aukcja "Summer Sale".

Od godz. 13.00 do 18.00 stadnina SK Janów Podlaski zaprasza publiczność na Dzień Otwarty, podczas którego przewidzianych jest wiele atrakcji. Jedną z atrakcji będzie koncert zespołu Tulia.

Wcześniej w Janowie Podlaskim wystąpi m.in. Szwadron Kawalerii Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Będą także pokazy Teatru Konnego Katarzyny Cygler, UKS Volteo (woltyżerka) i Klubu Patataj, który przygotuje spektakl "Koń w orężu polskim".

O godz. 14.00 przed Stajnią Zegarową zapowiedziany jest pokaz 12 koni oferowanych podczas aukcji głównej. Wstęp na Dzień Otwarty jest bezpłatny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(94)
Fred
6 lat temu
Stare mafijne struktury w Janowie skutecznie utrudniają działalność nowych zarządców. Strat nie ma, będą zyski.
brad
6 lat temu
Pride of Poland to symbol PiS-landii. Szumna "duma", brak kompetencji, cwaniactwo i oszustwo, tania propaganda, klęska finansowa, anty-reklama na cały świat. Może jacyś kupcy przyjadą, ale tylko po to, aby wywiedzieć się kiedy będzie "normalnie".
Wilku
6 lat temu
Czy Klempa będzie gwiazdą pokazów?
a to ci heca
6 lat temu
gdzie PIS-owcy wsadzą swoje paluchy tam tragedia, araby z Janowa też wykończyli !
qaz
6 lat temu
Gospodarzem trzeba się urodzić , a nie studia skończyć.
...
Następna strona