Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Największa tama świata na Jangcy grozi katastrofą

0
Podziel się:

Powód to wywołane zmianami klimatu ulewne deszcze w Chinach.

Największa tama świata na Jangcy grozi katastrofą
(hughrocks/CC/Flickr)

Jeśli wywołane zmianami klimatu ulewne deszcze w Chinach będą się utrzymywać, brzegi zbiornika przy Tamie Trzech Przełomów, największej tego typu konstrukcji na świecie, zaczną się osuwać - z katastrofalnymi skutkami dla środowiska i okolicznych mieszkańców.

Przed skutkami nasilających się od kilku lat deszczów przestrzegł dyrektor chińskiego Biura Geologii Ministerstwa Zasobów Naturalnych Guan Fengjun.

Zmiana klimatu i związane z nią nasilenie opadów powodują ogromne szkody w środkowej i południowej części Chin. Zauważono już związane z tym niepokojące zjawiska, np. podmakanie terenów w bezpośrednim sąsiedztwie zbiornika.

Zakładając, że deszcze utrzymają się w najbliższej przyszłości, w ciągu kolejnych trzech lat można spodziewać się gigantycznych osuwisk, zwłaszcza w zachodniej części prowincji Junnan (na południu Chin) i w południowej części Syczuanu (w środkowej części kraju) - podkreślił Guan. Dlatego już teraz należy wszcząć działania, by zapobiec ewentualnej katastrofie lub przynajmniej częściowo zredukować jej skutki - dodał.

Zdaniem geologa już teraz należy bacznie obserwować prognozy pogody i jak najszybciej przygotować miejsca schronienia dla ludności zagrożonej podtopieniami i powodzią.

Ulewne deszcze stanowią zagrożenie także ze względu na wzrastający poziom wody w zbiorniku retencyjnym przy tamie. Obecnie poziom wody na wysokości 175 metrów uważany jest za bezpieczny; ulewne deszcze mogą spowodować przekroczenie tej bariery.

Budowa Tamy Trzech Przełomów na rzece Jangcy, największej zapory świata, rozpoczęła się w 1994 i była najbardziej prestiżową inwestycją infrastrukturalną Chin. Tama została ukończona w 2007 roku, a całkowity koszt tego przedsięwzięcia szacuje się na ponad 40 mld dol. Tama i zbiornik retencyjny miały służyć pozyskiwaniu energii wodnej, a także odgrywać znaczącą rolę w regulacji systemu wodnego w Chinach, przede wszystkim pod względem ochrony przed wielkimi powodziami.

Budowa tamy wywołała jednak protesty ekologów i historyków sztuki. Przy tworzeniu zbiornika retencyjnego pod wodą znalazło się 13 miast, 140 wsi i 1350 mniejszych miejscowości, a z nimi wiele znanych zabytków. Ponad 1,5 mln mieszkańców przesiedlono.

Czytaj więcej w Money.pl
W Azji rośnie napięcie. Chiny są gotowe do... Oprócz działań o charakterze wojskowym Chińczycy nasilają ofensywę dyplomatyczną, ostatnio na szczycie ASEAN w stolicy Kambodży, Phnom Penh.
Chcą ratować lokalne dialekty, by nie wymarły Jesienią do szkół w Szanghaju trafi podręcznik do nauki lokalnego języka.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)