Notowania

chiny
26.12.2012 09:58

Największy budynek świata powstaje w Chengdu

Zewnętrzna bryła jest już prawie ukończona, a armia pracowników krząta się we wnętrzu, w którym zmieściłoby się 20 budynków Opery z Sydney.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua/eyevine/EAST NEWS)

Nazwany _ Globalnym Centrum _ gigantyczny budynek wysokości 100 metrów i bokach długości 400 i 500 metrów powstaje w Chengdu, stolicy Syczuanu na zachodzie Chin. Przez twórców i inwestorów przedstawiany jest jako największy na świecie budynek wolnostojący.

Ambitna i gwałtownie rozwijająca się megalopolis Chengdu, licząca 14 mln mieszkańców, chce poszczycić się ogromnym budynkiem wypełniającym duży kwartał ulic. Budowa _ Global Centre _ postępuje szybko.

Zewnętrzna bryła jest już prawie ukończona, a armia pracowników krząta się we wnętrzu, w którym zmieściłoby się 20 budynków Opery z Sydney (która zajmuje 1,8 ha powierzchni i może pomieścić ok. 2700 osób w sali koncertowej i 1500 w sali operowej). Obrys _ Globalnego Centrum _ w Chengdu ma 200 tys. metrów kwadratowych.

W środku powierzchnia użytkowa będzie liczyć 1,5-1,7 mln metrów kwadratowych - więcej niż łączna powierzchnia pięter obecnie najwyższego drapacza chmur na świecie: Burdż Chalify w Dubaju (829 metrów). Dla porównania: biura i korytarze rozległego Pentagonu w Waszyngtonie mają 600 tys. metrów kwadratowych; zaś obrys budowli liczy 117 tys. metrów kwadratowych. Z kolei warszawski Pałac Kultury i Nauki, który mierzy niecałe 188 metrów bez iglicy, ma zaledwie 123 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.

Znajdzie się tam m.in. sztuczna plaża o powierzchni 5 tys. metrów kwadratowych z ogromnymi zjeżdżalniami, granicząca ze słodkowodnym morzem pod wielkim szklanym baldachimem.

Na horyzoncie morza, na największym na świecie ekranie LED długości 150 metrów, wyświetlany będzie widok prawdziwego nieba z chmurami i słońcem. W parku wodnym w Centrum będą również największe na świecie sztuczne fale, a na wodach sztucznego morza unosić się będzie duży piracki statek żaglowy.

_ Global Centre _ ma być ukończone przed międzynarodowym forum amerykańskiego magazynu _ Fortune _, zaplanowanym w Chengdu na 6-8 czerwca 2013 roku. Na jego otwarcie przybędzie prawdopodobnie nowy przywódca Chin, Xi Jinping, wraz z szefami międzynarodowych koncernów z całego świata.

W budynku znajdą się m.in. powierzchnie biurowe, sale konferencyjne, kompleks uniwersytecki, dwa pięciogwiazdkowe hotele, dwa centra handlowe, kino Imax, lodowisko.

W położonym w głębi lądu Syczuanie płynna linia dachu przekrywającego całość nawiązuje do krzywizn fal morskich.

_ Jest to miasto nad oceanem zrobionym przez człowieka _ - obrazowo opisuje Liu Xun, pokazując ustawioną na zewnątrz makietę Centrum. Dodaje, że okna tysiąca hotelowych pokoi będą z widokiem - na sztuczne morze.

Nie wszyscy się zachwycają - jak można przeczytać we wpisie pod reklamującym inwestycję wideo umieszczonym na YouTube. Budynek, a właściwie prezentacja robi wrażenie - pisze internauta -w przeciwieństwie do rzeczywistego widoku budowli przez grubą warstwę szarego smogu spowijającego niemal stale Chengdu.

_ Global Centre _ jednak obiecuje, że w środku, dzięki japońskiej technologii, _ przez dwadzieścia cztery godziny na dobę będzie sztuczne słońce, które również zapewni przyjazną temperaturę _ - wyjaśnia pani Liu.

Naprzeciwko _ Global Centre _ powstanie drugi ogromny budynek: Centrum Sztuki Współczesnej zaprojektowane przez słynną iracko-brytyjską gwiazdę architektury Zahę Hadid. Znajdzie się w nim teatr, opera i muzeum. Na rozległej przestrzeni oddzielającej obie budowle, które przedstawiciele lokalnych władz porównują wprost do egipskich piramid, znajdzie się ogromna fontanna grająca wyrzucająca wodę na wysokość 60 metrów.

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/159/m128927.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chiny;zaslaniaja;biede;dwumetrowym;murem,243,0,1217779.html) *Murem zasłaniają biedę, świnie i kury * Bieda na wsi w północno-zachodnich Chinach to nic nowego. Ale zobaczyć ją coraz trudniej, bo władza "dosłownie ją zasłania", stawiając mury. Global Centre _ stanowi epicentrum rozbudowy Chengdu, które cieszy się dwucyfrowym wzrostem gospodarczym. W syczuańskiej megalopolis do 2020 roku ma powstać osiem nowych linii metra, drugie lotnisko, a miasto ma ambicje stać się nowa światową Doliną Krzemową.

Chengdu dla międzynarodowych firm działających w Chinach staje się ważnym ośrodkiem. Chińskie kierownictwo partyjne przeznaczyło stolicę Syczuanu na centrum logistyczne, handlowe, finansowe, naukowe i technologiczne oraz główny węzeł transportowy zachodniej części kraju.

Miasto jest także ważną ośrodkiem dla rolnictwa i przemysłu. W końcu 2010 roku w Chengdu swoje filie miało ponad 200 firm z rankingu 500 największych amerykańskich firm klasyfikowanych według przychodów przez amerykański magazyn gospodarczy _ Fortune _. Dzięki temu Chengdu pod względem ich liczby znalazło się na czele rankingu w całych Chinach zachodnich i środkowych.

Czytaj więcej o sytuacji w Chinach w Money.pl
Tak szybko pędzą najnowsze pociągi w Chinach Sieć superszybkiej kolei rozwija się w Chinach w błyskawicznym tempie i ma już w sumie ponad 9300 km.
Rozbudują metro. Będzie miało prawie 500 km Sieć tego metra jest również zintegrowana ze wszystkimi głównymi dworcami kolejowymi i kolejką na lotnisko.
Aresztowali 600 osób z sekty końca świata Sekta znana jest w Chinach od prawie dwóch dziesięcioleci. Jej założyciel w 2001 roku uciekł do USA, gdzie otrzymał azyl polityczny.
Tagi: chiny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz