Notowania

*Money.pl: Prezydent Bronisław Komorowski 8 grudnia leci do USA na zaproszenie prezydenta Baracka Obamy. Leci jednak samolotem rejsowym, a nie rządową maszyną lub czarterem. Dlaczego zdecydowano się na takie rozwiązanie? *

prof. Tomasz Nałęcz, doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego: Ta decyzja jest dyktowana zdrowym rozsądkiem. TU-154, który mógłby podołać tej trasie, nie jest jeszcze gotów do lotów i nie lata jeszcze w pułku z VIP-ami. Natomiast pozostałe maszyny, którymi dysponuje 36 Specjalny Pułk, mają zbyt mały zasięg i zwyczajnie nie nadają się do transatlantyckich podróży.

W związku z tym pozostały dwie opcje. Pierwszą był czarter samolotu od LOT-u, a drugą - lot samolotem rejsowym. Prezydent gdy usłyszał, że wyczarterowanie całego samolotu to wydatek około 600 tysięcy złotych, zdecydował, że poleci normalnym samolotem rejsowym.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t95680.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/samoloty;dla;vip-ow;najwczesniej;w;2013,104,0,696680.html) Samoloty dla VIP-ów najwcześniej w 2013 Przecież przez taką oszczędność ucierpi prestiż prezydenta, a co za tym idzie państwa, które reprezentuje!

Nie ucierpi. Wydaje mi się, że jeśli głowa państwa jest oszczędna, to tylko dobrze o niej świadczy i daje dobry przykład. Tym bardziej, że żyjemy w czasach, kiedy oszczędzanie jest szczególnie ważne.

*Wysyłanie prezydenta samolotem rejsowym nie przystaje do powagi urzędu, a oszczędność w skali wydatków kancelarii prezydenta nie jest wielka, a może zostać odebrane jako bieda. *

Nie sądzę. Zresztą w ten sposób, lotami rejsowymi, podróżują głowy wielu państw i nie mają z tego powodu żadnych nieprzyjemności.

*Jednak czy w ten sposób podróżuje prezydent 40 milionowego społeczeństwa? Z tego rodzaju podróży korzystają raczej przedstawiciele małych i biedniejszych państw. *

Prezydent bardzo dba o prestiż Polski, ale w tej sytuacji doszedł do wniosku, że lot samolotem rejsowym nie zaszkodzi wizerunkowi naszego kraju. Prezydent kazał sprawdzić, ile będzie kosztował normalny lot tej samej delegacji, bez jej uszczuplania i wyszło, że będzie taniej. Skoro więc można w ten sposób oszczędzić, to dlaczego by tego nie zrobić?

Czy to nie jest jednak populizm i udawanie oszczędności?

Nie ma w tym żadnego populizmu, bo rządowym samolotem i tak nie da się lecieć. Nie będzie więc sytuacji, że prezydent wybiera samolot rejsowy, gdy mógłby lecieć rządową maszyną. Jednak prezydent Komorowski zdecydował, że nie będzie sobie sztucznie dodawał powagi, ale bardzo wysokim kosztem, który ponieśliby podatnicy.

*[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t87237.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/beda;pieniadze;na;samoloty;dla;vipow,252,0,579580.html) Będą pieniądze na samoloty dla vipów Skoro wyczarterowane Embraery nie nadają się do takich lotów, bo mają za mały zasięg, może należałoby zmienić umowę z LOT-em? Może rząd źle wybrał? W końcu za ich czarter trzeba niemało płacić, a samoloty stoją. *

Nie sądzę, żeby trzeba było zmieniać umowę i żeby rząd źle wybrał. Proszę pamiętać, że najwięcej lotów nasi politycy odbywają w obrębie Europy i do takich podróży te maszyny świetnie się nadają.

Nie bez znaczenia są tutaj zapewne również koszty tego czarteru. Skoro wypożyczenie większej maszyny od LOT-u na jeden lot kosztowałoby 600 tysięcy złotych, to można sobie wyobrazić ile kosztowałby ich stały czarter. Tymczasem podróży transatlantyckich nasi politycy odbywają zaledwie kilka w ciągu roku, więc nie jest to problem, z którym nie można sobie doraźnie poradzić.

Rząd wziął te maszyny z oszczędności, trudno więc teraz oczekiwać, żeby rzucać za to kamieniami w premiera i ministrów. Dopóki nie ma innych rozwiązań, musimy sobie jakoś radzić.

*Dlaczego w takim razie do tej pory nie rozwiązano kwestii nowych samolotów dla VIP-ów? Dlaczego odwoływano dotychczasowe przetargi? Jeden mógł być rozstrzygnięty już na początku kadencji. *

Ale w końcu tę sprawę przesądzono i zmierza ona do zakończenia. Po katastrofie smoleńskiej opinia publiczna dojrzała do tego, żeby w zakupie nowych samolotów nie widzieć niepotrzebnego rozpasania i niepotrzebnych wydatków rządzących. To jest wydatek jak najbardziej konieczny i mam nadzieję, że w końcu zostanie dokonany.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t75351.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/protesty;pasazerow;w;usa;skanery;i;obmacywanie,2,0,715266.html) Protesty pasażerów w USA: skanery i obmacywanie Władze odpowiedzialne za bezpieczeństwo nie wykluczają zmiany strategii kontroli.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/181/t99253.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/komorowski;poleci;do;waszyngtonu;samolotem;rejsowym,95,0,726879.html) Komorowski poleci do Waszyngtonu samolotem rejsowym Tu-154 nie jest gotowy, a samoloty pułku specjalnego mają za mały zasięg.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t116887.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ofensywa;dyplomatyczna;seria;duzych;wydarzen,209,0,714449.html) Ofensywa dyplomatyczna. Seria dużych wydarzeń Prezydent Bronisław Komorowski twierdzi, że początek grudnia nie będzie łatwy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/152/t116888.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/usa;zniosa;wizy;dla;polakow;start;karta;przetargowa,232,0,714216.html) USA zniosą wizy dla Polaków? START kartą przetargową Szef MSZ mówi o inicjatywie senatora Voinovicha.
Tagi: bronisław komorowski, wiadomości, wywiad
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz