Notowania

Przejdź na
wskaźnik
19.07.2013 14:34

Nastroje konsumenckie złe, ale lepsze

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej wzrósł o 0,6 pkt. proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

W lipcu nastroje konsumenckie były mniej pesymistyczne niż w czerwcu - wynika z opublikowanych w piątek badań GUS.

Z badania wynika, że bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 0,6 pkt. proc. i ukształtował się na poziomie: -27,3, najwyższym od lipca ubiegłego roku. W porównaniu do lipca 2012 r. wartość BWUK obniżyła się o 0,3 pkt. proc.

_ Wśród jego składowych najbardziej poprawiły się oceny dotyczące przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego i przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (odpowiednio o 3,6 i 2,4 pkt. proc). Pogorszyły się jedynie oceny dotyczące dokonywania ważnych zakupów (o 3,8 pkt. proc.) _ - napisano w wynikach badania.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, poprawił się o 2,2 pkt. proc. i ukształtował się na poziomie: -32,4. Jednocześnie osiągnął najwyższą wartość od listopada 2011 r.

W lipcu br. WWUK osiągnął wartość wyższą o 2,0 p. proc. niż w analogicznym miesiącu 2012 r.

_ Do poprawy wskaźnika przyczynił się wzrost wartości wszystkich jego składowych, a zwłaszcza oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego i przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju _ - dodano.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/157/m190365.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/optymizm;polakow;rosnie;oto;wyniki;badania;ipsos,178,0,1295026.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Bezrobocie spadnie, a Polacy ruszą na zakupy? Zobacz, jakie wnioski płyną z najnowszego badania obrazującego nastroje polskich konsumentów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/38/m211750.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nastrojow;polskich;konsumentow;znowu;sie;pogorszyly,138,0,1169290.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Niepokojący trend w nastrojach Polaków We wrześniu 72 proc. Polaków uważało, że sprawy naszego kraju zmierzają w złym kierunku. Jednocześnie nieznacznie zmalał odsetek respondentów twierdzących, że sprawy kraju idą w dobrą stronę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/m267937.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sondaz;tns;polska;74;proc;polakow;uwaza;ze;sprawy;w;kraju;ida;w;zlym;kierunku,237,0,1310957.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) 72 proc. nie ma złudzeń o gospodarce. Jest źle 41 proc. badanych przewiduje, że w ciągu najbliższych trzech lat materialne warunki życia ludności się pogorszą.
Tagi: wskaźnik, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz