Notowania

nastroje polaków
20.06.2012 11:40

Nastroje Polaków pozostają pesymistyczne

W społeczeństwie przeważają nadal negatywne opinie na temat polskiej gospodarki - wynika z badania TNS Polska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kadmy/Dreamstime)

W społeczeństwie przeważają nadal negatywne opinie na temat polskiej gospodarki, choć w ostatnim czasie lekko się poprawiły * *- wynika z badania TNS Polska . Wskaźnik Nastrojów Ekonomicznych, który wynosi obecnie 90,7 pkt, wzrósł w ostatnim kwartale o 3,4 pkt.

_ W II kwartale 2012 roku Wskaźnik Nastrojów Ekonomicznych wynosi 90,7 pkt. Oznacza to, że w społeczeństwie przeważają negatywne opinie na temat polskiej gospodarki. Z sytuacją taką mamy do czynienia nieustannie od końca 2010 roku, kiedy to po raz ostatni wskaźnik przekroczył poziom 100 pkt., czyli symbolicznej równowagi pomiędzy optymizmem a pesymizmem _ - napisano w komentarzu do badania.

_ II kwartał 2012 roku przyniósł niewielką poprawę w postrzeganiu sytuacji w polskiej gospodarce. W porównaniu z poprzednim kwartałem 2012 roku Wskaźnik Nastrojów Ekonomicznych wzrósł o 3,4 pkt. _ - dodano.

Z badania wynika, że w II kwartale 2012 roku Wskaźnik Ocen Gospodarki (WOG) wzrósł o 2,6 pkt. do 92,3 pkt., a Wskaźnik Samooceny Gospodarstw Domowych (WSGD) o 4,1 pkt. do 89,4 pkt.

_ Po znacznych spadkach, które miały miejsce w I kwartale 2012, II kwartał br. przyniósł poprawę zarówno oceny gospodarki, jak i samooceny gospodarstw domowych. WOG wzrósł od lutego 2012 roku o 2,6 pkt. (z 89,7 do 92,3 pkt.), a WSGD o 4,1 pkt. (z 85,3 pkt. do 89,4 pkt.). Mimo to Polacy nadal pozostają pesymistami (wynik niższy od 100 pkt.) w odniesieniu do ocen sytuacji gospodarczej oraz sytuacji własnych gospodarstw domowych _ - napisano.

Wskaźniki (zarówno WNE, WOG jak i WSGD) oparte są na skali 0-200, gdzie 0 - oznacza najniższą, minimalną wartość (skrajny pesymizm), 100 - to wartość środkowa (symboliczna równowaga między optymizmem a pesymizmem), a 200 - to najwyższa, maksymalna wartość w przypadku każdego ze wskaźników (skrajny optymizm).

Sondaż zrealizowano w dniach 10-13 maja 2012 r. na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Polacy narzekają najmniej w Europie Na początku tego roku nastroje ekonomiczne w Polsce się pogorszyły, ale gorzej niż Polacy sytuację gospodarczą swoich krajów oceniają Słowacy i Czesi.
Do firm wraca optymizm. Zbadali nastroje Przedstawiciele InfoMonitora: _ Mimo spodziewanych, kolejnych fala kryzysu, nastroje wyraźnie poprawiły się _.
Spora grupa Polaków chce przyjęcia euro 58 proc. Polaków uważa obecnie, że wejście Polski do strefy euro będzie niekorzystne.
Tagi: nastroje polaków, nastroje, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz