Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nasza gospodarka opiera się kryzysowi

0
Podziel się

Pierwsze dane o Produkcie Krajowym Brutto w tym roku nie wskazują na mocne hamowanie.

Nasza gospodarka opiera się kryzysowi
(Benis Arapovic/Dreamstime.com)
bDZsmmwl

W pierwszym kwartale 2012 roku wzrost Produktu Krajowego Brutto sięgnął 3,5 procenta w stosunku do poprzedniego roku. To wynik zgodny z oczekiwaniami ekonomistów.

Ten odczyt jest jednak gorszy niż wzrost 4,3 procenta osiągnięty w analogicznym okresie poprzedniego roku. Ten wynik oznaczałby, że w pierwszym kwartale tego roku rozwijaliśmy się nieco wolniej, niż w ostatnim roku ubiegłego (wtedy odczyt wyniósł 1,1 w ujęciu 3 miesięcy).

Zmiana na minus okazałaby się całkiem spora, tym bardziej, że Komisja Europejska prognozuje, że PKB Polski w całym 2012 roku wyniesie 2,7 procenta. Ekonomiści doskonale zdają sobie sprawę, że - oprócz rzeczywistego rozwoju - ogrom tego wyniku Polska _ niestety _ zawdzięcza funduszom unijnym i osłabiającemu się złotemu.

bDZsmmwn

Zobacz, jak kształtował się polski Produkt Krajowy Brutto w ostatnich latach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Dane o polskim PKB są też ostateczną oceną dla ostatniej decyzji RPP o podwyżce stóp procentowych. Jeszcze kilka lat temu członkowie Rady określali wzrost krajowej gospodarki jako _ amunicję _ dla _ jastrzębich _członków NBP, czyli tych członków którzy są za podwyżkami stóp procentowych.

Na świecie podobne odczyty były mieszane. Z jednej strony widzimy jak mocno hamują Indie w ostatnich dwunastu miesiącach osiągnęły wzrost na poziomie 5,3 procenta, co jest najgorszą wartością o 9 lat. Z drugiej bardzo pozytywnie zaskakuje rozwinięta Szwajcaria, która osiągnęła wzrost 2 procent, z kolei eksperci prognozowali jedynie wzrost na poziomie 0,9 procenta.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

bDZsmmwO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)