Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nauczyciele muszą szykować się na zwolnienia

0
Podziel się:

Siedem tysięcy nauczycieli straci w tym roku pracę w Polsce. To szacunki Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Nauczyciele muszą szykować się na zwolnienia
(skynesher/iStockphoto)

Głównymi przyczynami zwolnień są niż demograficzny i reforma programowa, która od ubiegłego roku zmniejszyła liczbę godzin niektórych przedmiotów. Tylko w szkołach ponadgimnazjalnych w regionie sądeckim ma zostać zwolnionych blisko 50 nauczycieli. To dwukrotnie więcej niż w roku ubiegłym - przyznaje Zbigniew Czepelak, dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.

Cięcia dotyczą nauczycieli prawie każdego przedmiotu. Pracę stracą językowcy jak i specjalizujący się w przedmiotach ścisłych czy zawodowych. Do pracy nie wróci od września między innym pani Magda, nauczycielka fizyki, która nie kryje rozgoryczenia z tego powodu. Jak dodaje, reforma programowa nie zachęca do przekwalifikowania się w innym kierunku aby dalej móc uczyć w szkole.

Według przeprowadzonych na Sądecczyźnie badań, w ciągu najbliższych pięciu lat pracę w regionie może znaleźć jedynie około 30 nauczycieli. Dla porównania, kierunki pedagogiczne w Nowym Sączu kończy rocznie około 500 osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Ważny wyrok dla setek tysięcy Polaków Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obowiązek wypłacania jednorazowych dodatków uzupełniających dla nauczycieli jest zgodny z ustawą zasadniczą.
Oto prawda o polskich przedszkolach. Raport Wzrost osób z wyższym wykształceniem, nakłady na edukacje wyższe niż w innych krajach OECD i płace nauczycieli niższe niż w tych krajach - taki obraz Polski wynika z raportu Education at a Glance.
Rząd ustąpił pod naporem nauczycieli Nauczyciele szkół publicznych porozumieli się z rządem Pedra Passosa Coelho i odstąpią od prowadzonego od 7 czerwca strajku.
KOMENTARZE
(0)