Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nawałnice, grad, zatrzymane pociągi i wiele zniszczeń

0
Podziel się:

Gwałtowna burza z gradobiciem przeszła nad Podhalem. Wichura i pioruny zatrzymały też kilka pociągów. Zobacz, co nas czeka w najbliższych dniach.

Nawałnice, grad, zatrzymane pociągi i wiele zniszczeń
(PAP/Grzegorz Momot)

Nawałnica i grad, które wczoraj przeszły nad Bukowiną Tatrzańską (Małopolskie), spowodowały podtopienia budynków, uszkodzenia dachów i drzew. Strażacy interweniowali kilkadziesiąt razy razy - poinformował rzecznik małopolskiej straży pożarnej Sebastian Woźniak. - Burze i deszcze po przejściu frontu atmosferycznego słabną, ale nie opuszczą Polski - ostrzegają synoptycy.

24 uszkodzone dachy i 20 zalanych posesji - to bilans nawałnicy z gradem, która w piątek po południu przeszła nad Bukowiną Tatrzańską (Małopolskie). Jak poinformował rzecznik małopolskiej straży pożarnej Sebastian Woźniak, strażacy interweniowali 51 razy.

Nawałnica przeszła nad gminą Bukowina Tatrzańska, ale najwięcej szkód wyrządziła w samej Bukowinie, łamiąc drzewa, nanosząc muł i kamienie na drogi, zrywając dachy. Do wympowywania wody strażacy użyli wysokowydajnych pomp sprowadzonych z Krakowa i Krynicy, zabezpieczyli też plandekami budynki z uszkodzonymi dachami.

W innych powiatach Małopolski, choć opady były w nocy intensywne, m.in. w Krakowie i w rejonie Skawiny, burze nie były tak gwałtowne i nie spowodowały szkód .

W nocy przywrócono ruch pociągów po awarii urządzenia systemu sterowania ruchem w Bednarach k. Łowicza - poinformował rzecznik PKP PLK Robert Kuczyński. Awarię spowodowały silne wyładowania atmosferyczne.

Kuczyński powiedział, że awaria zatrzymała pięć pociągów Intercity i dwa składy Kolei Mazowieckich. Największe opóźnienie - ok. 80 minut - miał pociąg _ Goplana _ relacji Warszawa-Poznań; pozostałe miały mniejsze opóźnienia.

_ - Na miejscu pojawiła się grupa szybkiego reagowania. Po sprawdzeniu urządzenia, ruch został wznowiony _ - poinformował rzecznik.

Burze nas nie opuszczą

GOPR apeluje o ostrożność w górach. W ten weekend w Tatrach, Beskidzie Sądeckim i Niskim mogą pojawić się burze. Będzie również porywisty wiatr.

Burze i deszcze po przejściu frontu atmosferycznego słabną, ale nie opuszczą Polski na dobre. Grażyna Dąbrowska z Instytutu Meteorologii i Gospodarki wodnej zaznacza, że zmienna pogoda będzie jeszcze w całym przyszłym tygodniu.

_ - Nad Polską będą przemieszczać się strefy frontów atmosferycznych, ale już nie będzie takiego dużego kontrastu termicznego jak obecnie. Pojawią się przelotne deszcze miejscami wystąpią burze, ale te zjawiska już nie będą miały gwałtownego przebiegu - _ powiedziała Grażyna Dąbrowska.

Synoptyk IMGW mówi że wypoczywający w ten weekend w górach i nad morzem powinni liczyć się z przelotnymi opadami deszczu, a w górach , szczególnie w Bieszczadach należy spodziewać się także burz. tam będą też duże różnice temperatur: w zachodniej części polskich Karpat będzie około 20 stopni Celsjusza a we wschodniej, w Bieszczadach, około 30.

W niedzielę pogoda poprawi się zarówno nad morzem jak i w górach, Nad morzem ma być słonecznie z temperaturą 22-23 stopnie, a w górach będzie około 25 stopni.

Jak informuje IMGW Europa zachodnia, południowo-zachodnia oraz częściowo wschodnia i północna są w zasięgu wyżów. Nad Europą środkową, południowo-wschodnią i nad Islandią pogodę kształtują niże z frontami atmosferycznymi.

Co nas czeka w najbliższych dniach? Oto szczegółyPolska jest w zasięgu zatoki niżowej z frontem atmosferycznym, na zachodzie kraju rozbudowuje się klin wyżowy. Z zachodu napływa chłodniejsza polarno-morska masa powietrza, tylko na wschodzie początkowo zalegać będzie gorąca masa zwrotnikowa. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1002 hPa i będzie się wahać.

W sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże. Okresami przelotne opady deszczu, a w południowo-wschodniej części również burze, miejscami z gradem. W burzach może spaść do 30 mm deszczu. Lokalne burze mogą wystąpić również w pozostałej części kraju. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze od 18 do 23 st C, na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu od 25 do 29 st C, a na Roztoczu od 30 do 32 st C. Wiatr słaby i umiarkowany z kierunków zachodnich. W rejonach burz porywy wiatru do 80 km/h

W nocy na północnym zachodzie oraz na wschodzie Polski zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami przelotne opady deszczu. Na południowym wschodzie możliwe burze z opadami do 30 mm deszczu. Burze możliwe są również na wybrzeżu. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. W kotlinach sudeckich miejscami mgła ograniczające widzialność od 300 m do 500 m. Temperatura minimalna od 11 do 15 st C, na Zamojszczyźnie 16 st C, a w kotlinach górskich około 9 st C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. W strefie burz porywy wiatru do 70 km/h.

W niedzielę zachmurzenie małe i umiarkowane, na północy Polski okresami duże i miejscami przelotne opady deszczu lub burze. Temperatura maksymalna od 21 st C na wybrzeżu do 25 st C na południu kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, z kierunków zachodnich. W strefie burz porywy wiatru do 60 km/h.

W Warszawie w sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i przelotne opady deszczu, możliwe burze. Przewidywana suma opadów w burzach do 20 mm. Możliwy grad. Temperatura maksymalna 21 st C. Wiatr słaby, z kierunków północnych. W czasie burz wiatr w porywach do 75 km/h. W nocy zachmurzenie przeważnie umiarkowane. Początkowo możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna 12 st C. Wiatr słaby, północno-zachodni. W niedzielę w stolicy zachmurzenie umiarkowane. Możliwe słabe, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 24 st C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni.

Czytaj więcej w Money.pl
Pożar pociągu. Sprawę bada komisja Specjalna komisja wypadkowa ma w ciągu 30 dni roboczych ustalić przyczyny wczorajszego pożaru pociągu Kolei Śląskich, który miał miejsce między Katowicami a Częstochową.
Jak zgłaszać szkody spowodowane żywiołami? Przedwczoraj silne burze spowodowały liczne podtopienia m.in. na Dolnym Śląsku, Pomorzu, w województwie warmińsko-mazurskim i opolskim.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)