Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nawałnice w Polsce. Rusza pomoc dla poszkodowanych gmin

0
Podziel się:

Szacunkowa kwota zasiłków do 6 tysięcy zł dla mieszkańców dziewięciu gmin dotkniętych nawałnicami to niemal 2,6 mln zł.

Stankowice na Dolnym Śląsku po przejściu nawałnicy.
Stankowice na Dolnym Śląsku po przejściu nawałnicy. (PAP/Maciej Kulczyński)

Dolnośląski Urząd Wojewódzki rozpoczął wypłaty pierwszych zasiłków dla mieszkańców gmin dotkniętych nawałnicami, które przeszły w nocy z poniedziałku na wtorek przez Dolny Śląsk. Na terenie dziewięciu gmin uszkodzonych zostało w sumie 556 budynków mieszkalnych.

W wyniku nawałnic najbardziej ucierpiały miejscowości w powiecie lubańskim. Woda z intensywnych opadów i potoków, które gwałtownie przybrały, spowodowała duże straty m.in. w miejscowościach Leśna, Olszyna, Miłoszów, Świecie i Stankowice.

Najwięcej, bo aż 300 budynków mieszkalnych, zostało uszkodzonych w gminie Leśna. W gminie Olszyna zostało podtopionych 170 gospodarstw, a w gminie Gryfów Śląski 30.

Jak powiedział dziś wojewoda dolnośląski Aleksander Marek Skorupa, szacunkowa kwota zasiłków do 6 tys. zł dla mieszkańców dziewięciu gmin dotkniętych nawałnicami to niemal 2,6 mln zł. _ Do gminy Leśna na zasiłku do 6 tys. zł trafiła już kwota 380 tys. zł, zaś do gminy Olszyna 400 tys. zł _- mówił wojewoda.

Zniszczenia w Leśnej po nocnych nawałnicach

  • fot: PAP/Maciej Kulczyński
  • fot: PAP/Maciej Kulczyński
  • fot: PAP/Maciej Kulczyński
  • fot: PAP/Maciej Kulczyński [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/zniszczenia-w-lesnej-po-nocnych-nawalnicach-g632082.html)

Oprócz pieniędzy na zasiłki do 6 tys. zł Dolnośląski Urząd Wojewódzki wypłaci poszkodowanym gminom również milion zł na prace porządkowe związane z usuwaniem skutków nawałnic.

Wojewoda wystąpił też z wnioskiem do Ministra Obrony Narodowej o pomoc wojska przy budowie dwóch tymczasowych mostów na potoku górskim w miejscowości Stankowice w gminie Leśna.

Czytaj więcej w Money.pl
Złe wiadomości ws. pogody. Resort ostrzega W województwach: warmińsko-mazurskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim oraz śląskim mogą wystąpić burze z gradem.
Zagrożenie powodziowe? Oto najnowsze dane Według informacji z Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego we wszystkich województwach odnotowuje się tendencję spadkową wody w rzekach.
Deszcz nie odpuszcza. 9 tysięcy interwencji Tylko wczoraj z powodów ulewy straż pożarna musiała interweniować tysiąc razy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)