Notowania

słaby złoty
21.07.2011 19:10

Nawet 10-procentowe osłabienie złotego nie zagrozi polskiemu długowi

Nawet 10-proc. osłabienie złotego nie stanowiłoby zagrożenia, że dług publiczny przekroczy 55-proc. próg ostrożnościowy - uważa Ministerstwo Finansów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Nawet 10-proc. osłabienie złotego nie stanowiłoby zagrożenia, że dług publiczny przekroczy 55-proc. próg ostrożnościowy - uważa Ministerstwo Finansów. Obaw nie mają także analitycy.

Zgodnie z najnowszymi, opublikowanymi w środę danymi resortu finansów, dług Skarbu Państwa na koniec maja 2011 r. wyniósł 743 mld zł, co oznacza przyrost o 41,1 mld zł w stosunku do końca 2010 r. Dług w walutach obcych stanowił 26,9 proc. zadłużenia, podczas gdy na koniec 2010 r. było to 27,8 proc. Zgodnie ze strategią zarządzania długiem ponad 70 proc. zadłużenia walutowego stanowił dług w euro.

Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Małgorzata Brzoza poinformowała PAP, że przyjmując strukturę walutową długu na koniec maja 2011 r., _ osłabienie złotego na przykład o 10 proc. w stosunku do wszystkich walut obcych, w których nominowany jest dług zagraniczny, powodowałoby wzrost długu Skarbu Państwa o 20 mld zł, tj. o ok. 1,3 proc. PKB. _

Wskazała, że gdyby na koniec maja 2011 r. obowiązywały obecne kursy walutowe, dług byłyby większy o około 5,4 mld zł, czyli o ok. 0,35 proc. PKB w stosunku do rzeczywistej wielkości długu w tym okresie, obliczonej przy zastosowaniu ówczesnych kursów.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/220/t142812.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/rekordowy;kurs;franka;beda;kolejne;szczyty,252,0,874492.html) Rekordowy kurs franka. Będą kolejne szczyty? - Jak wynika z aktualizacji planu konwergencji, planujemy, że relacja długu publicznego do PKB zmniejszy się do 51,9 proc. na koniec 2011 r. z 52,8 proc. na koniec 2010 r. A zatem kwestia ewentualnego przekroczenia progu 55 proc. jest mocno teoretyczna _ - zaznaczyła Brzoza.

Także zdaniem analityka z departamentu skarbu PKO Mirosława Budzickiego, z punktu widzenia kursu złotego sytuacja dla długu jest bezpieczna. Budzicki przyznał, że część polskiego długu jest denominowana w walutach, więc kurs złotego wpływa na jego wysokość, ale ma to znaczenie dopiero pod koniec roku.

_ - Wtedy poziom długu jest porównywany do PKB, a dane mówią nam, czy jesteśmy poniżej progów ostrożnościowych z ustawy o finansach publicznych, czy nie. Dopiero pod koniec roku byłby to ewentualny problem czy dylemat dla rządu _ - powiedział.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t85567.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wciaz;brak;zgody;na;wieksze;dlugi;usa,55,0,870199.html) Wciąż brak zgody na większe długi USA
Jego zdaniem możemy się spodziewać, że pod koniec roku Ministerstwo Finansów zdecyduje się na quasi-interwencję na rynku walutowym. - _ Podobnie resort finansów robił w poprzednich latach, umacniał złotego, sprzedając posiadane waluty _ - wyjaśnia analityk. Jego zdaniem im złoty będzie słabszy i niedowartościowany pod koniec roku, tym łatwiej będzie można ten poziom zbić.

Budzicki uważa, że obecny poziom złotego w okolicach 4 do euro nie jest niepokojący, daje resortowi finansów komfort i _ spory zapas _. Jego zdaniem obawy na rynku dotyczące państw peryferyjnych strefy euro w ograniczonym zakresie przekładają się na wycenę złotego. - _ Moglibyśmy się niepokoić, gdyby złoty pod koniec roku był na poziomie np. 4,5 do euro. Dziś kurs nie jest problemem _ - dodał.

Zgodnie z ustawą o finansach publicznych przekroczenie przez dług progu ostrożnościowego na poziomie 55 proc. PKB oznaczałoby dotkliwe cięcia wydatków, m.in. konieczność zbilansowania budżetu, zamrożenie płac, waloryzację rent i emerytur tylko o wskaźnik inflacji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t142819.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/frank;gwaltownie;tanieje;zobacz;ile;kosztuje,231,0,878567.html) Frank gwałtownie tanieje. Zobacz ile kosztuje Według nieoficjalnych doniesień, szczyt przywódców strefy euro przyniósł rozwiązania dotyczące kwestii Grecji. Euro, złoty i inne waluty europejskie reagują na te informacja.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t86741.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/rzad;moze;podniesc;vat;jesli;dlug;publiczny;przekroczy;55;procent,96,0,873824.html) VAT może sięgnąć 25 procent. Przegłosowano Sejm, głosami koalicji, odrzucił w pierwszym czytaniu przygotowany przez PiS projekt ustawy, który miał zablokować ewentualne podwyżki VAT.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/175/t75695.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wlosi;biora;sie;do;roboty;oszczedza;47;mld,247,0,872183.html) Włosi biorą się do roboty. Oszczędzą 47 mld? Program oszczędnościowy rządu Silvio Berlusconiego ma dać 47 mld euro wpływów do budżetu do 2014 r. i zmniejszyć dług publiczny.
Tagi: słaby złoty, dług publiczny, wiadomości, waluty, wiadmomości, kraj, gospodarka, pieniądze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz