Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

NBP znów obetnie stopy? Amerykanie wskazują kiedy

0
Podziel się:

Ekonomiści oceniają szanse na ożywienie gospodarcze w Polsce. Nie będzie odbicia?

NBP znów obetnie stopy? Amerykanie wskazują kiedy
(Nejron/Dreamstime)

Rekordowo niska stopa inflacji w czerwcu (0,2 proc. w skali roku) w połączeniu z obawami o to, jak silne okaże się spodziewane w trzecim kw. br. ożywienie polskiej gospodarki przemawiają za kolejną obniżką stóp NBP w listopadzie - ocenia Bank of America Merrill Lynch.

W listopadzie znane będą nowe prognozy inflacji i wzrostu NBP. Przed ogłoszeniem danych GUS o inflacji za maj, BofA ML zakładał jej poziom na 0,4 proc. w ujęciu rocznym. Główna stopa procentowa NBP wynosi obecnie 2,5 proc. wobec 4,75 proc. na początku ostatniego cyklu obniżek.

BofA ML wskazuje na ostatni przegląd koniunktury w biznesie za II kw. br. opublikowany przez NBP. Zauważa, iż większość ankietowanych firm ocenia, że koniunktura w drugim kw. pogorszyła się, a mniej niż 10 proc. przedsiębiorców ma w planach podniesienie płac w trzecim kw.

_ U progu trzeciego kw. wśród polskich przedsiębiorców występuje pewien optymizm, wyrażający się w rachubach na przyrost zamówień, zwłaszcza eksportowych, ale na obecnym etapie nie uznają oni tego za przekonywujące gospodarcze odbicie i przewidują, że ożywienie może się opóźnić do 2014 r. _ - stwierdza komentarz banku.

_ Niska inflacja w połączeniu z brakiem oznak trwałego odbicia gospodarki w najbliższych miesiącach umacnia nas w przekonaniu, że możliwa jest kolejna redukcja stóp przez Radę Polityki Pieniężnej, obecnie przewidującej, iż widoczne ożywienie nastąpi już w II połowie br. _ - zaznacza BofA ML.

Bank podkreśla, iż źródłem optymizmu polskich firm w trzecim kw. są zamówienia eksportowe, co jego zdaniem uwypukla podatność polskiej gospodarki na kondycję eurostrefy.

_ Oczekujemy wyższej inflacji w lipcu w reakcji na droższe paliwo, ale przez resztę 2013 r. będzie ona poniżej progu 1 proc. rdr, a więc znacznie poniżej celu 2,5 proc. +/- 1,0 proc. Jest to wsparciem dla kolejnej obniżki stóp procentowych o 25 pb w listopadzie, co zbiegnie się w czasie z opublikowaniem nowego raportu NBP o inflacji _ - napisali analitycy.

Innego zdania jest bank Credit Suisse. Według niego PKB za II kw. przyspieszył do 0,4 proc. kdk w drugim kw. z 0,1 proc. kdk w poprzednim kwartale. Za cały br. gospodarka wzrośnie średnio o 1 proc., a za przyszły o 2,5 proc. Inflacja przyspieszy do 1,1 proc. rdr na koniec 2013 r. i do 2,3 proc. na koniec 2014 r. Stąd CS zakłada, że główna stopa procentowa pozostanie na obecnym poziomie 2,5 proc. do końca 2014 r.

Tymczasem koniec ubiegłego tygodnia przyniósł umocnienie złotego względem euro oraz dolara. Przed spadkiem na razie obronił się frank szwajcarski. Nie ma wątpliwości, że jedną z przyczyn takiej sytuacji jest to, że Rada Polityki Pieniężnej - kierowana przez prof. Marka Belkę - po ósmym już z rzędu cięciu stóp procentowych zapowiedziała, że więcej obniżek nie będzie.

Czytaj więcej w Money.pl
Inflacja w Polsce najniższa w historii Przy tak niskim wzroście cen Rada Polityki Pieniężnej może spokojnie obniżać stopy procentowe.
Frank straci do złotego 7 procent. Sprawdź prognozy Ogłoszony przez Marka Belkę koniec obniżek stóp procentowych sprzyja polskiej walucie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)