Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Negocjacje Iranu z USA w sprawie programu atomowego

0
Podziel się:

Rozmowy w Genewie toczą się - jak pisze AFP - w absolutnej dyskrecji, a miejsca tego spotkania nie podano do wiadomości publicznej.

Negocjacje Iranu z USA w sprawie programu atomowego
(Polaris/East News)
bFensgwR

W Genewie rozpoczęły się dwudniowe negocjacje Iranu z USA ws. irańskiego programu atomowego - podały irańskie media. Rozmowy te mają być przygotowaniem do rokowań Teheranu i sześciu mocarstw, które odbędą się 16 czerwca w Wiedniu.

Delegacji amerykańskiej przewodniczy zastępca sekretarza stanu William Burns, a głównym negocjatorem ekipy irańskiej jest wiceminister spraw zagranicznych Abbas Aragczi.

To pierwsze takie dwustronne spotkanie, bez udziału przedstawicieli grupy 5+1, między USA i Iranem. W 2013 roku doszło do wstępnych rozmów amerykańsko-irańskich na terenie Omanu.

bFensgwT

Rozmowy w Genewie toczą się - jak pisze AFP - w absolutnej dyskrecji, a miejsca tego spotkania nie podano do wiadomości publicznej. Strona amerykańska nie wyda żadnego komunikatu o przebiegu rozmów.

W niedzielę Aragczi powiedział, że negocjacje _ weszły w poważną fazę _, toteż konieczne stały się rozmowy dwustronne z Waszyngtonem, jako że _ większość sankcji gospodarczych została nałożona (na Iran) przez USA _.

Podczas poniedziałkowego spotkania obecna była zastępczyni szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton, Helga Schmid. Ashton reprezentuje zazwyczaj UE w negocjacjach na temat irańskiego programu nuklearnego. Następnie 11 i 12 czerwca w Rzymie Iran będzie rozmawiał z Rosją.

Negocjacje te mają być przygotowaniem do rokowań Iranu i sześciu mocarstw, które odbędą się 16 czerwca w stolicy Austrii.

bFensgwZ

Celem rozmów w Wiedniu z tzw. grupą 5+1 (USA, Rosja, Chiny, Francja, W. Brytania i Niemcy) jest przygotowanie porozumienia na temat irańskiego programu nuklearnego i zniesienie międzynarodowych sankcji nałożonych na Teheran przed wyznaczonym terminem 20 lipca.

Ostatnia, czwarta runda negocjacji w sprawie irańskiego programu nuklearnego między przedstawicielami sześciu mocarstw a Iranem zakończyła się 16 maja bez rezultatów ani wyraźnych postępów. Aragczi informował wtedy przedstawicieli mediów, że _ różnice były zbyt duże _, aby można było rozpocząć redagowanie porozumienia.

Czytaj więcej w Money.pl
Program nuklearny Iranu jest przejrzysty? Umowa ma zagwarantować, że irański program będzie miał charakter wyłącznie cywilny.
Iran stanowczo. "USA łamie prawo" Na mocy przyjętej przez Kongres ustawy wizy amerykańskiej nie może dostać osoba, która była zaangażowania w szpiegostwo, terroryzm lub zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA.
Ambasador Iranu przy ONZ. "Ten wybór nie jest właściwy" Biały Dom oświadczył dzisiaj, że Waszyngton przekazał irańskim władzom swój sprzeciw wobec nominacji na stanowisko ambasadora przy ONZ Hamida Abutalebiego.
bFensgxu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)