Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nelson Mandela nie żyje."Jeden z tytanów XX wieku"

0
Podziel się:

Najsłynniejszy więzień polityczny świata odszedł w wieku 95 lat. - Straciliśmy naszego największego syna - powiedział prezydent RPA.

Nelson Mandela nie żyje."Jeden z tytanów XX wieku"
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

Był najsłynniejszym więźniem politycznym świata w czasach apartheidu oraz symbolem walki o wolność i sprawiedliwość. W więzieniach spędził prawie 28 lat. _ Nelson Mandela dał wszystkim ważną lekcję z pojednania, transformacji ustrojowej i przemian społecznych _- oświadczyli szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Aktualizacja 15:25

Były prezydent RPA Nelson Mandela zostanie pochowany 15 grudnia w swej rodzinnej wsi Qunu - poinformował w piątek prezydent Jacob Zuma. Powiadomił, że 10 grudnia na stadionie w Soweto w Johannesburgu odbędzie się narodowa ceremonia pożegnania zmarłego.

_ - Uzgodniliśmy szczegóły pogrzebu byłego prezydenta Nelsona Mandeli; zostanie on pochowany 15 grudnia w Qunu w prowincji Przylądkowej Wschodniej _ - powiedział Zuma. Dodał, że ceremonia oficjalna odbędzie się na stadionie piłkarskim w Soweto w Johannesburgu.

Ciało byłego prezydenta Nelsona Mandeli, który zmarł w czwartek w wieku lat 95, zostanie wystawione w siedzibie prezydenta w Pretorii od 11 do 13 grudnia - pisze AFP.

Szef MSZ Radosław Sikorski złożył kondolencje narodowi RPA w związku ze śmiercią Nelsona Mandeli. Jak podkreślił, był to jeden z tytanów XX wieku; dodał, że wszyscy ludzie walczący o wolność rozumieją kim Mandela był dla Afryki i dla całego świata.

_ Chciałbym złożyć serdeczne kondolencje narodowi Południowej Afryki i wszystkim ludziom miłującym wolność z powodu odejścia, pierwszego czarnego prezydenta Południowej Afryki _ - powiedział Sikorski dziennikarzom w Sejmie.Jak podkreślił, _ wszyscy ludzie, którzy walczyli w XX wieku o wolność, także my Polacy, rozumieją, kim był ten wielki człowiek dla Afryki, dla całego świata _.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun powiedział, że Nelson Mandela był _ gigantem sprawiedliwości _, którego _ bezinteresowna walka o ludzką godność, równość i wolność _ inspirowała wielu ludzi na świecie. _ Nikt w naszych czasach nie uczynił więcej aby umocnić wartości i aspiracje Narodów Zjednoczonych _ - powiedział Ban Ki Mun dziennikarzom po ogłoszeniu wiadomości o śmierci Mandeli.

Sekretarz generalny ONZ wspominał jak wielkie wrażenie wywarło na nim spotkanie z Mandelą w RPA, w lutym 2009 r. _ Kiedy dziękowałem mu za dzieło jego życia, powtarzał, że zasługa należy się innym. Nigdy nie zapomnę jego skromności i głębokiego poczucia wspólnoty celu _ - powiedział.

Rada Bezpieczeństwa ONZ na wiadomość o śmierci Mandeli przerwała obrady i minutą ciszy uczciła jego pamięć. W opublikowanym oświadczeniu Rada podkreśliła, że _ Mandela będzie zawsze pamiętany jako ktoś, kto poświęcił tak wiele ze swojego życia walce o wolność, tak by miliony ludzi mogły mieć jaśniejszą przyszłość _.W 2009 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ w uchwalonej rezolucji ustanowiło 18 lipca, kiedy przypadają jego urodziny, obchodzony corocznie Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli

Straciliśmy jednego z najbardziej wpływowych, odważnych i głęboko dobrych ludzi - powiedział na wieść o śmierci Nelsona Mandeli prezydent USA Barack Obama. Wyznał, że Mandela był dla niego inspiracją i pozostanie przykładem aż do końca życia.

_ Nelson Mandela osiągnął więcej niż można oczekiwać od jakiegokolwiek człowieka. Dziś odszedł. Straciliśmy jednego z najbardziej wpływowych, odważnych i głęboko dobrych ludzi, z jakimi kiedykolwiek przyszło nam dzielić los na Ziemi _ - oświadczył Obama na wieść o śmierci o Nelsona Mandeli - ikonie walki z apartheidem i pierwszego czarnoskórego prezydenta RPA.

_ Mało jest na świecie tak odważnych ludzi _

_ Długa droga do wolności Mandeli nadała nowy sens odwadze, charakterowi, przebaczaniu i godności ludzkiej. Teraz, gdy się zakończyła, przykład jaki ustanowił dla ludzkości żyje nadał. Będzie zapamiętany jako pionier na rzecz pokoju _ - oświadczył John Kerry na wieść o śmierci pierwszego czarnoskórego prezydenta RPA, który za walkę z apartheidem jedną trzecią swego życia spędził w więzieniach.

Sekretarz stanu USA przyznał, że _ mało jest na świecie ludzi tak odważnych, z którymi spotkanie odmienia cię na zawsze _. Podkreślił, że Mandela jest bohaterem jego żony Teresy, którą jako młodą kobietę zainspirował do protestów przeciwko apartheidowi. Wyznał, że mieli z małżonką honor spędzić święto Dziękczynienia z Mandelą w 2007 roku. _ Uderzyło mnie to, jaki był ciepły, otwarty, spokojny _ - powiedział.

_ Były prezydent RPA Nelson Mandela dał wszystkim ważną lekcję z pojednania, transformacji ustrojowej i przemian społecznych _ - oświadczyli szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

_ To bardzo smutny dzień nie tylko dla RPA, ale też dla całej społeczności międzynarodowej _ - napisali Barroso i Van Rompuy we wspólnym oświadczeniu po śmierci Mandeli, w którym złożyli kondolencje jego bliskim. Legendarnego przywódcę walki z apartheidem nazwali _ jednym z największych polityków naszych czasów _.

Według Barroso i Van Rompuya ten pokojowy laureat Nagrody Nobla był symbolem walki z rasizmem, przemocą polityczną i nietolerancją. _ Reprezentował też sprawiedliwość, wolność i poszanowanie dla praw człowieka _ - czytamy w oświadczeniu.

Jego życie było walką

Został jednym z przywódców ruchu przeciw apartheidowi, działaczem na rzecz praw człowieka, laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za wysiłki na rzecz zniesienia segregacji rasowej i demokratyzacji w RPA. W latach 1994-1999 był pierwszym czarnoskórym prezydentem Republiki Południowej Afryki.

Jego ojciec był wodzem. W wieku 18 lat Mandela wstąpił na uniwersytet dla czarnych w Fort Hare, skąd wyrzucono go w dwa lata później za działalność polityczną. W wieku 23 lat przyjechał do Johannesburga, gdzie podjął studia prawnicze, pracując jednocześnie najpierw jako strażnik w kopalni złota, a później jako agent handlu nieruchomościami. Trzy lata później w 1944 roku przystąpił do ANC, której oblicze polityczne uległo szybkiej radykalizacji pod kierownictwem Olivera Tambo i Watera Sisulu (późniejsi: przewodniczący ANC oraz jej sekretarz generalny).

Nelson Mandela nie żyje

  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif height=13 ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/nelson-mandela-nie-zyje-g647907.html) W 1952 roku Mandela został sekretarzem ANC w Transwalu, a później zastępcą ówczesnego przewodniczącego ANC w RPA - Alberta Luthuli. W tym samym czasie otworzył wraz z Tambo kancelarię adwokacką i stał się rzecznikiem ofiar reżimu apartheidu. W rok po zdelegalizowaniu ANC w 1961 roku Mandela stworzył zbrojne ramię ANC.

Swą _ karierę _ jednego z najsłynniejszych więźniów politycznych świata - w sumie spędził w więzieniach 27 lat - Mandela rozpoczął 5 sierpnia 1962 roku, gdy został skazany na 5 lat za podżeganie do strajku oraz nielegalny wyjazd z RPA. Już w 1963 roku w kolejnym procesie za sabotaż i spiskowanie przeciwko państwu dostał wyrok dożywocia. Rozprawa, a przede wszystkim trwająca prawie cztery godziny własna mowa obrończa, będąca ogromnym i bezpardonowym oskarżeniem reżimu apartheidu, stały się dla niego _ przepustką do historii _.

Miał nigdy nie zobaczyć świata poza kratami, a został prezydentem

Z inicjatywy prezydenta de Klerka 11 lutego 1990 roku Mandela został wypuszczony na wolność, a w dwa tygodnie później został wybrany na wiceprzewodniczącego ANC, który w sierpniu 1990 roku zawiesił działalność zbrojną. 5 lipca 1991 Mandela zostałprzewodniczącym ANC.

W 1988 roku został laureatem nagrody Parlamentu Europejskiego im. Sacharowa oraz w 1991 roku - nagrody UNESCO za dążenia w kierunku przywrócenia pokoju w RPA.

10 maja 1994 roku zajął miejsce de Klerka, stając się pierwszym czarnoskórym prezydentem w historii Republiki Południowej Afryki. Urząd sprawował do 16 czerwca 1999 roku.

W przemówieniu wygłoszonym po zaprzysiężeniu,10 maja 1994 roku, podkreślił, że w RPA rozpoczęła się nowa era i zapewnił, że będzie przestrzegał równości wszystkich obywateli wobec prawa. Wygłosił wtedy słynne słowa:

- _ Niech nigdy, nigdy już ten piękny kraj nie doświadczy ucisku jednych przez drugich i niech nigdy już nie będzie wyrzutkiem świata. Niech zwycięża wolność. Niech Bóg błogosławi Republikę Południowej Afryki _.

W 2004 roku Mandela wycofał się z życia publicznego, nadal pozostając wielkim autorytetem, nie tylko w swej ojczyźnie. Zajął się działalnością społeczną, starając się o uzyskanie jak największej pomocy dla krajów afrykańskich. Kierował fundacją do walki z AIDS o nazwie _ 46664 _- od jego dawnego numeru więziennego.

Zobacz także: Zobacz, jak w Londynie świętowano 90. urodziny Mandeli:

W 2005 roku entuzjazm wzbudziło pojawienie się Nelsona Mandeli na scenie podczas charytatywnego koncertu _ Live 8 _ w Johannesburgu. Wezwał on wówczas światowych przywódców do skutecznego działania na rzecz Czarnego Lądu:

- _ Zwracam uwagę wszystkim przywódcom - nie szukajcie innej drogi, nie wahajcie się. Łatwo jest składać obietnice. Nie ma jednak żadnego działania. My chcemy tego działania. _

Oprócz pokojowego Nobla, Nelson Mandela otrzymał wiele innych międzynarodowych wyróżnień. Był pierwszą osobą uhonorowaną w 1988 roku Nagrodą imienia Sacharowa. W 1993 roku amerykański magazyn _ Time _ uznał go za Człowieka Roku. W 2007 na wniosek dzieci z RPA, Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu przyznała Nelsonowi Mandeli Order Uśmiechu.

Przypadająca 18 lipca 2009 roku 91. rocznica jego urodzin, obchodzona była jako _ Dzień Mandeli _ i poświęcona przede wszystkim promowaniu wolontariatu w społeczeństwie południowoafrykańskim. Święto to, w uznaniu zasług Mandeli dla kultury pokoju i wolności, ustanowiło Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Świat opłakuje wielkiego przywódcę

- _ Straciliśmy naszego największego syna _ - powiedział po śmierci Mandeli prezydent RPA Jacob Zuma. Zarządził też opuszczenie flag na budynkach państwowych do połowy masztu. Poinformował, że Mandela zostanie pochowany z ceremoniałem państwowym.

Prezydent RPA podkreślał, że życie zmarłego przywódcy powinno być inspiracją dla południoafrykańskiego narodu:

- _ To musi być czas naszej wielkiej determinacji, aby żyć tak jak on, walczyć tak jak on walczył, i nie spocząć dopóki nie zrealizujemy jego wizji zjednoczonej południowej Afryki _ - powiedział.

Kondolencje złożył też prezydent USA. - _ To bohater świata, którego dziedzictwo przetrwa przez wieki _ - powiedział o Mandeli Barack Obama.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)