Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nepal: Ekonomiczna wojna o Himalaje

0
Podziel się:

Dzięki nowym drogom przez Himalaje państwo może stać się bramą do południowej Azji dla chińskich produktów.

Nepal: Ekonomiczna wojna o Himalaje
(mtrommer/iStockphoto)

Dwa giganty Azji, Chiny i Indie, toczą wojnę ekonomiczną o dominację w regionie. Kluczowym miejscem jest położony między nimi Nepal, który dzięki nowym drogom przez Himalaje może stać się bramą do południowej Azji dla chińskich produktów.

Kolejne, często zmieniające się władze Nepalu, konsekwentnie dają do zrozumienia, że sprawa Tybetu jest mniej ważna niż współpraca gospodarcza. Takie gesty jak brutalne pacyfikowanie manifestacji protybetańskich, podobają się decydentom w Pekinie, dlatego Chiny coraz śmielej inwestują u swojego południowego sąsiada.

W 2012 roku podpisano porozumienie w sprawie budowy elektrowni wodnej na rzece Seti w zachodnim Nepalu. Tama ma kosztować 1,6 mld USD i jest to największe takie przedsięwzięcie w kraju, gdzie codziennością są przerwy w dostawie prądu, w zimie dochodzące do 15 godzin. Nepal chce uniezależnić się od importu prądu elektrycznego z Indii.

Osłabienie wpływu Indii na Nepal nie jest jednak łatwym zadaniem. Ponad 5 mln Nepalczyków pracuje w Indiach, a ok. 40 proc. turystów w Katmandu to Indusi. Obroty w handlu między krajami stanowią aż dwie trzecie bilansu handlowego himalajskiego kraju, na Indie przypada też 70 proc. nepalskiego eksportu. Indie sfinansowały modernizację 605 km sieci połączeń drogowych na południu Nepalu, a w planach jest połączenie kolejowe z Katmandu, stolicą kraju.

Coraz większe zainteresowanie Nepalem przejawiają biznesmeni z Chin. W ostatnim roku podatkowym, którego koniec przypadł na połowę kwietnia 2013 roku, zarejestrowano aż 565 firm z kapitałem chińskim i po raz pierwszy przedsiębiorcy z Państwa Środka wyprzedzili Indusów w liczbie założonych w Nepalu małych i średnich firm.

Bipin Raj Bhandari, dyrektor Departamentu Przemysłu tłumaczy w rozmowie z nepalskim dziennikiem ekonomicznym _ Karobar _, że Chińczycy otwierają przede wszystkim agencje turystyczne, restauracje i hotele. _ Indie jednak wciąż prowadzą pod względem wartości inwestycji _ - zaznacza. Bezpośrednie inwestycje małego biznesu z Chin to blisko 1,12 miliarda nepalskich rupii (blisko 35 mln zł), przy 3,72 miliardach rupii (ok. 115 mln zł) zainwestowanych przez Indusów.

Firmy z Państwa Środka przede wszystkim szukają nowych rynków zbytu dla swoich produktów, a Nepal ma stać się dla nich mostem do Indii i Azji Południowo-Wschodniej. Wartość handlu z Indiami wynosi obecnie ponad 60 mld USD, ale barierą w jego rozwoju pozostają Himalaje. Między Chinami i Nepalem jest tylko jedno całoroczne przejście celne w Kodari, skąd ciężarówki mogą dojechać do Katmandu i dalej do Indii.

Dlatego Chiny tak mocno inwestują w drugie przejście w Rasuwa Gadhi i połączenia drogowe wiodące do Indii, pokrywające się z jedną z historycznych odnóg Jedwabnego Szlaku. Po stronie chińskiej powstaje połączenie kolejowe między Lhasą i Shigatse w Tybecie, które zostanie przedłużone do Gyirong, skąd już blisko do granicy z Nepalem.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)