Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
W NFZ zarabiają lepiej niż lekarze na etacie w szpitalu. Sprawdziliśmy ile

W NFZ zarabiają lepiej niż lekarze na etacie w szpitalu. Sprawdziliśmy ile

W NFZ zatrudnionych jest ponad 5300 pracowników. Fot. LUKASZ SOLSKI/East News
W NFZ zatrudnionych jest ponad 5300 pracowników.

Średnia pensja powyżej 5 tys. zł brutto, a w centrali nawet ponad 7 tys. zł. Tyle zarabiają urzędnicy Narodowego Funduszu Zdrowia. Dla porównania polski lekarz zatrudniony w szpitalu na pełen etat zarabia średnio od około 3,2 tys. do 4,6 tys. zł brutto.

W NFZ zatrudnionych jest ponad 5300 pracowników. Tylko w ubiegłym roku Fundusz zatrudnił dodatkowych 53 pracowników w centrali i oddziałach wojewódzkich. Zarobki? Całkiem niezłe, co zauważa Super Experss.

Jak wynika ze sprawozdania NFZ za ubiegły rok, do którego zajrzał money.pl, średnia zarobków brutto w całym Narodowym Funduszu wyniosła 5350 zł.

W oddziałach wynagrodzenia urzędników wyniosły 5185 zł. W centrali pensje są jeszcze wyższe. Średnia płac przekracza tam 7311 zł brutto.

To znacznie więcej niż zarabiają lekarzy zatrudnieni na pełen etat w szpitalu. Podstawowa pensja polskiego medyka bez dodatkowych dyżurów i innych premii to w zależności od palcówki od około 3,2 tys. do 4,6 tys. zł brutto.

W money.pl sprawdziliśmy, ile wynoszą faktyczne zarobki lekarzy. Ukazują to dane przedstawione w analizie wynagrodzeń z czerwca 2016 roku przygotowanej przez Śląską Izbę Lekarską. Biorąc pod uwagę ponad 3 tys. etatów lekarskich z 55 jednostek leczniczych – głównie szpitali - można ocenić zasobność portfela polskiego etatowego medyka i porównać do wynagrodzeń urzędniczych NFZ.

Ile więc wynosi zasadnicza pensja lekarza? Minimalne wynagrodzenie lekarza bez specjalizacji to 2253 zł brutto. Choć średnia jest nieco wyższa i wynosi 3207 zł brutto, to i tak daleko poniżej średniej krajowej.

Sejm o lekarzach. Posłanka PO: Rezydenci mogą wyjechać. Posłanka PiS: Niech jadą

 

 

Ale zostawmy lekarzy na początku kariery zawodowej. Po specjalizacji I stopnia przeciętne wynagrodzenie to zaledwie 3,4 tys. zł/miesiąc brutto. II stopień specjalizacji lekarza do 40. roku życia - wciąż nie przekracza 4 tys. zł miesięcznie. Ci lekarze średnio otrzymują 3,9 tys. zł miesięcznie. Po 40. roku życia jego pensja osiągnie dopiero poziom 4074 zł brutto – o czym pisaliśmy w money.pl.

A co z lekarzami na stanowisku? Może się wydawać, że ordynator szpitala powinien być już naprawdę sowicie wynagradzany. Tym czasem wycinek z jego pensji na stanowisku kierowniczym to średnio 4696 zł brutto.

Czytaj także
Polecane galerie
nie o taką Polskę ludzie walczyli
2018-02-03 01:05
To jest gorzej niż w PRL-u. Urzędnicy mogący popijać kawkę w pracy i plotkować o 15 zamykają szuflady na klucz, właściwie za nic nie odpowiadając zarabiają więcej niż ciężko pracujący.
Zdzisław
2018-02-02 23:37
jaja sobie robicie lekarz bez 10 tys, nie podchodz . do tego dyzury.
takto
2017-12-19 07:31
W NFZ najwyższa pensja powinna być równa najniższej pensji lekarza, wówczas było by uczciwie.
Pokaż wszystkie komentarze (69)