Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

W NFZ zarabiają lepiej niż lekarze na etacie w szpitalu. Sprawdziliśmy ile

69
Podziel się:

W NFZ zatrudnionych jest ponad 5300 pracowników.

W NFZ zatrudnionych jest ponad 5300 pracowników.
W NFZ zatrudnionych jest ponad 5300 pracowników. (LUKASZ SOLSKI/East News)

Średnia pensja powyżej 5 tys. zł brutto, a w centrali nawet ponad 7 tys. zł. Tyle zarabiają urzędnicy Narodowego Funduszu Zdrowia. Dla porównania polski lekarz zatrudniony w szpitalu na pełen etat zarabia średnio od około 3,2 tys. do 4,6 tys. zł brutto.

W NFZ zatrudnionych jest ponad 5300 pracowników. Tylko w ubiegłym roku Fundusz zatrudnił dodatkowych 53 pracowników w centrali i oddziałach wojewódzkich. Zarobki? Całkiem niezłe, co zauważaSuper Experss.

Jak wynika ze sprawozdania NFZ za ubiegły rok, do którego zajrzał money.pl, średnia zarobków brutto w całym Narodowym Funduszu wyniosła 5350 zł.

W oddziałach wynagrodzenia urzędników wyniosły 5185 zł. W centrali pensje są jeszcze wyższe. Średnia płac przekracza tam 7311 zł brutto.

To znacznie więcej niż zarabiają lekarzy zatrudnieni na pełen etat w szpitalu. Podstawowa pensja polskiego medyka bez dodatkowych dyżurów i innych premii to w zależności od palcówki od około 3,2 tys. do 4,6 tys. zł brutto.

W money.pl sprawdziliśmy, ile wynoszą faktyczne zarobki lekarzy. Ukazują to dane przedstawione w analizie wynagrodzeń z czerwca 2016 roku przygotowanej przez Śląską Izbę Lekarską. Biorąc pod uwagę ponad 3 tys. etatów lekarskich z 55 jednostek leczniczych – głównie szpitali - można ocenić zasobność portfela polskiego etatowego medyka i porównać do wynagrodzeń urzędniczych NFZ.

Ile więc wynosi zasadnicza pensja lekarza? Minimalne wynagrodzenie lekarza bez specjalizacji to 2253 zł brutto. Choć średnia jest nieco wyższa i wynosi 3207 zł brutto, to i tak daleko poniżej średniej krajowej.

Sejm o lekarzach. Posłanka PO: Rezydenci mogą wyjechać. Posłanka PiS: Niech jadą

Ale zostawmy lekarzy na początku kariery zawodowej. Po specjalizacji I stopnia przeciętne wynagrodzenie to zaledwie 3,4 tys. zł/miesiąc brutto. II stopień specjalizacji lekarza do 40. roku życia - wciąż nie przekracza 4 tys. zł miesięcznie. Ci lekarze średnio otrzymują 3,9 tys. zł miesięcznie. Po 40. roku życia jego pensja osiągnie dopiero poziom 4074 zł brutto – o czym pisaliśmy w money.pl.

A co z lekarzami na stanowisku? Może się wydawać, że ordynator szpitala powinien być już naprawdę sowicie wynagradzany. Tym czasem wycinek z jego pensji na stanowisku kierowniczym to średnio 4696 zł brutto.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(69)
nie o taką Po...
4 lata temu
To jest gorzej niż w PRL-u. Urzędnicy mogący popijać kawkę w pracy i plotkować o 15 zamykają szuflady na klucz, właściwie za nic nie odpowiadając zarabiają więcej niż ciężko pracujący.
Zdzisław
4 lata temu
jaja sobie robicie lekarz bez 10 tys, nie podchodz . do tego dyzury.
takto
5 lata temu
W NFZ najwyższa pensja powinna być równa najniższej pensji lekarza, wówczas było by uczciwie.
Jan s.
5 lata temu
Każdy rząd obiecuje przed wyborami że zrobi z tym porządek a po wyborach zapomina Przecierz po wygranych wyborach trzeba gdzieś swoich upchnąć
bonifacy
5 lata temu
Dlaczego w takim razie lekarze nie chcą pracować w NFZ jeżeli wynagrodzenia są tak wysokie? Sprawdziliście ile zarabiają lekarze na kontraktach? Stawki 70-80 zł za godzinę nie są wcale wygórowane.
...
Następna strona