Notowania

budżet nfz
25.07.2012 14:45

NFZ do likwidacji. Szpitale po nowemu

Politycy PiS zapowiedzieli, że pod koniec sierpnia przedstawią w Sejmie projekt ustawy zakładający likwidację Narodowego Funduszu Zdrowia

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Politycy PiS zapowiedzieli, że pod koniec sierpnia przedstawią w Sejmie projekt ustawy zakładający likwidację Narodowego Funduszu Zdrowia oraz propozycje ws. utworzenia sieci szpitali. Skrytykowali również plan NFZ na 2013 roku. Ich zdaniem jest on skandaliczny.

Na środowym posiedzeniu sejmowa komisja zdrowia ma zaopiniować projekt planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2013 rok.

Przewodniczący komisji Bolesław Piecha (PiS) na briefingu w Sejmie ocenił, że plan NFZ jest _ skandaliczny i w dalszym ciągu rząd nie ma najmniejszego pomysłu, co zaproponować polskim pacjentom i pracownikom ochrony zdrowia _. _ Czy ktoś z państwa słyszał o jakiejś strategii Ministerstwa Zdrowia, pana premiera Donalda Tuska, NFZ? Otóż nie _ - stwierdził.

Wobec tego PiS ma przedstawić własne propozycje dotyczące ochrony zdrowia pod koniec sierpnia - zapowiedział b. minister zdrowia. _ Proponujemy likwidację NFZ - jako struktury skrajnie zbiurokratyzowanej, kierującej się nie wiadomo jakimi przepisami - oraz (...) zbudowanie sieci szpitali _ - powiedział.

Politycy ugrupowania skrytykowali plan NFZ na 2013 rok. Według Piechy jest on _ przesłodzony, zafałszowany, próbuje się w nim przedstawić rzeczywistość lepiej niż jest i nie odpowiada na pytania i żadne wyzwania, przed którymi stoi polska ochrona zdrowia _.

Piecha ocenił, że plan zakłada jedynie _ symboliczny _ wzrost środków na opiekę zdrowotną, nie odpowiada też na podstawowe pytania m.in. o kolejki do lekarzy. _ Kolejki te same albo większe, wycena świadczeń ta sama albo niższa _ - mówił polityk PiS.

Ponadto budżet NFZ na przyszły rok opiera się - zdaniem posła - _ na księżycowych założeniach _. - _ Założenie jest takie, że składka będzie bardzo dobrze wpływać i nic to, że w połowie roku okazało się, że miliard złotych wpłynęło składki mniej w tym roku niż zakładał plan. Zakłada też, że nic nie będzie w Polsce drożało, niski poziom inflacji na 2,7 proc. i że w Polsce zmniejszy się bezrobocie, a i płace pójdą w górę _ - powiedział.

_ - Natomiast jaka jest rzeczywistość? Na przełomie tego roku zapadnie decyzja dotycząca komercjalizacji przymusowej polskich szpitali, czyli te szpitale, które się zadłużą, będą musiały z mocy prawa być przekształcone w spółki prawa handlowego, też zadłużone _ - stwierdził.

Czytaj więcej w Money.pl
"Obowiązkiem lekarza jest receptę wypisać" Naczelna Rada Lekarska wezwała medyków, by od dzisiaj w ramach protestu przeciwko wzorom umów z NFZ wypisywali tylko pełnopłatne recepty.
Lekarze zaczynają dziś protest. NFZ się ugnie? Fundusz chce chronić zasad wystawiania recept. Lekarze wolą chronić siebie i pacjentów.
Jest kara dla NFZ. Nie może tak dominować Sąd apelacyjny potwierdził decyzję prezes UOKiK dotyczącą nadużycia przez NFZ swojej pozycji przy ustalaniu kryteriów oceny w konkursie ofert na świadczenia zdrowotne.
Tagi: budżet nfz, nfz, szpitale, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz