Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
05.07.2005 12:30

Nie będzie Krzyża Solidarności?

Pod znakiem zapytania stoi pomysł ustanowienia Krzyża Solidarności. Wbrew zapowiedziom, na rozpoczętym posiedzeniu sprawą nie zajmie się Sejm. To oznacza, że przed sierpniowymi uroczystościami 25-lecia związku posłom nie uda się już rozpatrzyć uchwały w tej sprawie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ustanowienie Krzyża Solidarności zaproponował prezydent. Jako pierwszy miał nim zostać odznaczony Lech Wałęsa. Uchwała w tej sprawie miała być dyskutowana w Sejmie, ale prawica przegłosowała wykreślenie tego punktu z porządku obrad.

Poseł Antoni Macierewicz tłumaczył w rozmowie z IAR, że Krzyż Solidarności był tak naprawdę pomysłem SLD. Zdaniem Macierewicza, nie chodziło o uhonorowanie twórców Solidarności, ale o zemstę SLD na ludziach tworzących związek. Macierewicz podkreśla, że Krzyż oznaczałby oddanie Lechowi Wałęsie możliwości dożywotniego decydowania o obliczu Solidarności.

Zdumiony tym, co stało się w Sejmie jest marszałek Włodzimierz Cimoszewicz. Co prawda, przeciwna ustanowieniu Krzyża była Komisja Krajowa Solidarności, ale pomysł poparła legenda związku - Lech Wałęsa. Cimoszewicz podkreśla, że odznaczenie miało być symbolicznym podziękowaniem dla ludzi, którzy współtworzyli Solidarność.

Tagi: wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz