Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nie chcą GMO. Protestują przed Sejmem

0
Podziel się:

Według protestujących, jeżeli będzie można uprawiać rośliny genetycznie modyfikowane, to nie da się utrzymać produkcji ekologicznej. Ma to dotyczyć 20 tys. gospodarstw w kraju.

Nie chcą GMO. Protestują przed Sejmem
(PAP/Paweł Supernak)

Kilkadziesiąt osób sprzeciwiających się dopuszczeniu upraw genetycznie modyfikowanych (GMO) w Polsce protestowało przed parlamentem. Bezpośrednim powodem protestu jest rozpatrywanie przez Senat ustawy o nasiennictwie, która nie zakazuje takich upraw.

_ - Protestujemy, dlatego że ustawa o nasiennictwie, która została uchwalona w Sejmie 1 lipca dopuszcza wprowadzenie upraw modyfikowanych genetycznie _ - mówiła jedna z organizatorek protestu Danuta Pilarska, przewodnicząca zarządu głównego organizacji producenckiej Ekoland, prezes Związku Zawodowego Rolników Ekologicznych św. Franciszka.

Zdaniem Pilarskiej jeżeli będzie można uprawiać rośliny genetycznie modyfikowane, to nie da się utrzymać produkcji ekologicznej. Według niej dotyczy to 20 tys. gospodarstw w kraju. Przekonywała, że GMO jest też niebezpieczne dla zdrowia.

Pilarska uważa, że nie jest prawdziwe tłumaczenie wielu zwolenników GMO, że takie uprawy pozwolą na zlikwidowanie głodu na świecie. Głód zniknie, gdy będzie prawidłowa dystrybucja żywności; GMO jest po to, by uzależnić rolników od korporacji, by rolnik nie mógł korzystać z własnych nasion - tłumaczyła. (Nasion GMO nie da się wyprodukować w gospodarstwie, trzeba je co roku kupować w firmach nasiennych).

_ - Protestujemy przeciwko nowej ustawie o nasiennictwie, która dopuszcza uprawy modyfikowane genetycznie na terenie Polski. Mimo pozornego zakazu dopuszcza się wpisywania upraw GMO do rejestru krajowego i nie ma sprecyzowanego pojęcia obrotu takimi nasionami _ - wyjaśniła Klaudia Wojciechowicz, jedna z uczestniczek protestu.

Sprzeciwiamy się GMO z różnych powodów, uważamy, że żywność modyfikowana jest niezdrowa. Każdy z uczestników ma swoje własne powody, dla których przyszedł protestować, niektórzy robią to przeciwko _ niedemokratycznemu _ wprowadzaniu ustawy o nasiennictwie i lobbingowi, jaki jest wywierany na Sejm i Senat przez duże koncerny zajmujące się modyfikacjami genetycznymi - zaznaczyła Wojciechowicz.

Nie ma dyskusji publicznej na temat żywności genetycznie modyfikowanej i monitoringu upraw GMO, ani innych regulacji dotyczących tych upraw; wprowadzanie ustawy o nasiennictwie jest za wczesne - przekonywał z kolei inny protestujący. Jego zdaniem, najpierw powinna być uchwalona ustawa o GMO, która od kilku miesięcy znajduje się w pracach sejmowych.

Protestujący chcą odrzucenia ustawy o nasiennictwie. Podczas prac w Sejmie nad ustawą o nasiennictwie PiS zgłosił poprawki, które nie zyskały poparcia większości posłów. Jedna z nich zakładała, że rośliny odmian GMO nie wpisuje się do krajowego rejestru; druga - że niemożliwy jest obrót takimi nasionami, a także sprowadzanie z zagranicy i stosowanie na własny użytek.

Ustawą tą w godzinach popołudniowych ma zająć się Senat. Senacka komisja rolnictwa rekomenduje odrzucenie tej ustawy. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w czwartek.

Organizacje ekologiczne zapowiedziały, że czwartek będą ponownie protestować przez parlamentem.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/225/t75489.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rzad;probuje;wprowadzic;gmo;do;polski,32,0,828960.html) "Rząd próbuje wprowadzić GMO do Polski" Gabinet PO-PSL próbuje tylnymi drzwiami wpuścić na Polski żywność modyfikowaną genetycznie - ostrzegają politycy PiS.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/t75628.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/po;i;pis;debata;o;sytuacji;w;rolnictwie;i;funduszach;unijnych,83,0,873555.html) "Polskie rolnictwo zbliża się do kubańskiego" Dzisiaj w Sejmie trwa debata rolna nad informacją ministra Marka Sawickiego o sytuacji w rolnictwie. Zobacz ile pieniędzy dostali rolnicy z Unii Europejskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/196/t20164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/sawicki;polityke;rolna;unii;trzeba;zmienic,235,0,867307.html) Sawicki: Politykę rolną Unii trzeba zmienić Według Sawickiego trzeba rozpocząć ogólnoeuropejską debatę na temat reformy tej polityki.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)