Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Nie możemy poddać się dyktatowi wielkich"

0
Podziel się:

Polska nie może pozwolić, by decydowały za nas państwa strefy euro - twierdzi Paweł Zalewski.

"Nie możemy poddać się dyktatowi wielkich"
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

Warszawa od dawna stara się wpływać na decyzje najważniejszych graczy Wspólnoty o czym świadczą obrady Trójkąta Weimarskiego.

Kraje takie jak Polska nie mogą się poddawać dyktatowi największych państw Unii Europejskiej, jak Niemcy i Francja - twierdzi eurodeputowany PO Paweł Zalewski.

Eurodeputowany Platformy Obywatelskiej uważa, że jednym z najważniejszych tematów w Unii Europejskiej jest walka z kryzysem zadłużenia w niektórych krajach. Berlin i Paryż planują wprowadzić tak zwany _ pakt na rzecz konkurencyjności _, który przyniesie stabilizację ekonomiczną. Zdaniem Zalewskiego oznacza to zacieśnienie relacji w strefie euro, co może negatywnie wpłynąć na nasze interesy.

POSŁUCHAJ PAWŁA ZALEWSKIEGO:

Zalewski powiedział również, że Berlin finansując większość dłużników narzuca reszcie Wspólnoty swoje pomysły i rozwiązania. W związku z tym pewne procesy stały się faktem i zadaniem Warszawy jest odpowiednie wpływanie na nie, tak aby były korzystne dla nas. Dodał, że naszym atutem jest aktywne prowadzenie polityki wschodniej, dzięki czemu możliwe będzie otwarcie na Moskwę. Stąd propozycja prezydenta Komorowskiego, by a najbliższy szczyt z przywódcami Niemiec i Francji zaprosić prezydenta Rosji.

W warszawskim Wilanowie spotkali się wczoraj przywódcy Trójkąta Weimarskiego. Prezydent Bronisław Komorowski po niespełna godzinnym spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym powiedział, że mówiono między innymi o priorytetach polskiego przewodnictwa w Unii, ze szczególnym uwzględnieniem polityki bezpieczeństwa i przyszłego budżetu.

Prezydent powiedział, że uzgodniono pogłębienie współpracy w zakresie polityki społecznej, wymiany młodzieży i szkoleniu dyplomatów. Mówiono także o polskim zaangażowaniu we francusko-niemieckie projekty naukowe i o współpracy telewizji publicznych.

Dodał, że nie poruszono kwestii przyszłego budżetu unijnego. Bronisław Komorowski dodawał, że na razie Polska czeka na propozycje nowej perspektywy finansowej od Komisji Europejskiej.Kanclerz Niemiec przyznała, że o szczegółach przyszłego budżetu UE nie rozmawiano, ale liczy na dobry kompromis w tej sprawie. Angela Merkel mówiła po spotkaniu Trójkąta Weimarskiego, że _ pakt na rzecz konkurencyjności _ strefy euro będzie tak sformułowany, aby można było zaprosić do niego kraje spoza niej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t96560.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/paryz;chce;polski;w;strefie;euro;szybko,131,0,767363.html) Paryż chce Polski w strefie euro. Szybko Francja i Niemcy planują stworzenie paktu na rzecz konkurencyjności eurolandu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/229/t44517.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/priorytety;polskiej;polityki;zagranicznej;to;francja;i;niemcy,112,0,669040.html) Priorytety polskiej polityki zagranicznej to Francja i Niemcy Paweł Zalewskiego tak interpretuje wizyty prezydenta.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/68/t131140.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/unijny;pakt;zabierze;160;tys;miejsc;pracy,140,0,767628.html) Unijny pakt zabierze 160 tys. miejsc pracy Pakt o konkurencji proponują Francja i Niemcy. Zachęcają do przystąpienia Polskę.
kraj
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)