Notowania

Nie uwierzysz, ile zarabiają ci prezesi. I prawie nie płacą podatków

Dzięki lukom w przepisach, niektóre koncerny w USA nie odprowadzają do kasy państwa praktycznie nic.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ron Chapple Studios<br>/Dreamstime.com)

W USA rozgorzała ponownie debata o wysokości wynagrodzeń menadżerów. Raport *IPS* pokazuje, że jedna czwarta z grupy 100 najlepiej opłacanych prezesów w USA zarabia więcej, niż ich przedsiębiorstwa odprowadzają do kasy państwa.

Raport waszyngtońskiego Institute for Policy Studies wywołał oburzenie wśród kongresmenów z ramienia Demokratów, którzy domagają się przesłuchań w sprawie wysokości wynagrodzeń prezesów. Debata na temat zarobków szefów firm oraz wysokości odprowadzanych przez przedsiębiorstwa podatków dochodowych toczy się w USA już od dawna.

W swoim raporcie IPS porównał wynagrodzenia prezesów do wysokości podatków dochodowych, jakie ich przedsiębiorstwa odprowadzają bezpośrednio do budżetu państwa. Nie uwzględnił natomiast podatków płaconych za granicą, podatków stanowych i komunalnych oraz odroczonych podatków dochodowych. Z analizy wynika, że 25 menadżerów najwyższego szczebla zarabia średnio 16,7 mln dolarów rocznie. Szefowie przedsiębiorstw wchodzących w skład indeksu S&P-500 zarabiają średnio 11 mln dolarów rocznie.

*CZYTAJ WIĘCEJ W MONEY.PL *

Autorzy raportu krytykują m.in. producenta samolotów Boeing, który zapłacił tylko 13 mln dolarów podatku dochodowego, podczas gdy szef koncernu Jim McNerney otrzymał wynagrodzenie w wysokości 13,8 mln dolarów. Najbardziej dramatycznym przykładem jest koncern General Electric: CEO przedsiębiorstwa Jeff Immelt zarobił 15.2 mln dolarów, a koncern zaksięgował na koncie zwrot podatku w wysokości ponad 3,3 mld dolarów.

Deputowany do Izby Reprezentantów z Partii Demokratycznej Elijah Cummings, członek wpływowej Komisji ds. Nadzoru i Usprawniania Rządu, zażądał w liście do przewodniczącego gremium z ramienia republikanów przeprowadzenia przesłuchań w sprawie wysokości wynagrodzeń prezesów zarządów. _ - Dlaczego zyski spółek i zarobki prezesów są wciąż niebotyczne, podczas gdy płace pracowników stoją w miejscu, a bezrobocie jest niedopuszczalnie wysokie _? - pyta Cummings.

Przepisy podatkowe oferują przedsiębiorstwom wiele luk, które są skrzętnie wykorzystywane przez duże koncerny tak, że niektóre z nich nie płacą praktycznie żadnych podatków federalnych. W minionych miesiącach można było usłyszeć opinie coraz większej liczby wpływowych osób, które domagają się wprowadzenia wyższych podatków z przeznaczeniem na ratowanie budżetu.

Podniesienia podatków dla najbogatszych zażądał niedawno także legendarny inwestor i miliarder Warren Buffett. W sprawie zabrał głos także prezydent Barack Obama, który wezwał do zlikwidowania luk w przepisach podatkowych dla przedsiębiorstw.

Więcej z rynku pracy w Money.pl
Jesteś wart tyle, co dwie twoje pensje _ - Zarobki w niektórych branżach w Polsce przewyższają te w krajach Europy Zachodniej - _ mówi Artur Skiba, dyrektor agencji rekrutacyjnej Antal International Polska.
Zarozumiały prezes pogrąży znany bank? Emilo Botin traktuje bank jak swoją własność, chociaż ma niewiele ponad procent udziałów w firmie.
W fabrykach iPadów zakazano samobójstw W zakładach należących do chińskiej firmy Foxconn menedżerowie zmuszają pracowników do składania pisemnych obietnic, że nie popełnią samobójstwa.
Tagi: managerowie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, strategie, zarządzanie, najważniejsze, gospodarka polska, czołówki, marketing i zarządzanie, gospodarka światowa
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz