Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zakaz handlu. Wieś popiera, miasto mniej. "Solidarność" chce kolejnych branż

Zakaz handlu. Wieś popiera, miasto mniej. "Solidarność" chce kolejnych branż

Wsie za, miasta przeciw - tak rozkłada się stosunek do niedzielnego zakazu Fot. Jerzy Jozwiak/Eastnews
Wsie za, miasta przeciw - tak rozkłada się stosunek do niedzielnego zakazu

Polacy przyzwyczajają się do zakazu handlu, a "Solidarność" już chce dalszych zmian. - Wiele osób w te dni jest w firmach, choć ich praca nie jest niezbędna mówi Marek Lewandowski, rzecznik „Solidarności"

52 procent mieszkańców wsi popiera zakaz - wynika z sondażu dla "Rzeczpospolitej". W małych miastach, w których liczba mieszkańców nie przekracza 50 tys, prawo popiera już 38 proc. Jednak poparcie maleje wraz z wielkością miasta. W tych największych, w których zamieszkuje przynajmniej pół miliona osób, zwolenników zakazu jest już tylko 17 proc. Ogółem, niecałe 35 proc. dobrze wyraża się o ograniczeniach, które weszły w życie w marcu.

Prezes Bakalland: zakaz handlu może mieć wpływ na firmy, kiedy obejmie wszystkie niedziele. Zobacz wideo:

 

 

Czytaj też: "Solidarność" będzie walczyć z Żabką. "To obejście przepisów, będzie analiza prawna i nowelizacja"

Z sondażu IBRiS dla "Rz" dowiadujemy się też, że zaledwie niecałe 34 proc. Polaków wie, w które niedziele sklepy są nieczynne. 25 proc. na wszelki wypadek w ogóle nie rusza się w ten dzień do sklepów, natomiast 25 proc. musi zawsze szukać informacji na ten temat.

"Solidarność" chce kolejnych ograniczeń

Tymczasem związki zawodowe zapowiadają, że nie chcą wcale skończyć na ograniczeniu handlu w niedziele. – Nie tylko pracownicy handlu w ten dzień pracowali. Wiele osób w te dni jest w firmach, choć ich praca nie jest niezbędna – mówi Marek Lewandowski, rzecznik „Solidarności".

Lewandowski dodaje też, że związek będzie dążył, by praca w niedziele była dozwolona tylko tam, gdzie naprawdę jest to niezbędne. - Musimy przywrócić prawo do wolnych niedziel wszystkim Polakom – dodaje Lewandowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

 


solidarność, zakaz handlu
Czytaj także
Polecane galerie
Mick
2018-07-20 05:46
Jestem za rozszerzeniem nakazu wolnych niedziel o inne branże, pierwszą z nich powinna być branża kościelna. Kościoły powinny być w niedzielę zamknięte aby "przepracowani" kapłani mogli odpocząć i podumać w ciszy i spokoju.
job
2018-05-23 05:41
Dajcie wolne niedziele lekarzom, kolejarzom, policjantom, wszystkim, a zobaczycie co z tego będzie. To jest już popadanie w paranoje z tymi wolnymi niedzielami. Mają być wolne niedziele, a człowiek ma być zniewolony? To człowiek sobie wybiera co mu bardziej odpowiada, co ma być, a czego ma nie być. Jak mi dobrze zapłacą to i w niedziele będę pracował i wara komuś do tego. To mój wybór, moja wolność. Nie potrzebuję doradców co jest dobre dla mnie. Ludzie już pogłupieli z tymi wolnymi niedzielami.
ZYD
2018-05-23 04:05
W Niedziele pracuja tylko zydzi a w sobote goje
Pokaż wszystkie komentarze (150)