Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zakaz handlu. Wieś popiera, miasto mniej. "Solidarność" chce kolejnych branż

Zakaz handlu. Wieś popiera, miasto mniej. "Solidarność" chce kolejnych branż

Wsie za, miasta przeciw - tak rozkłada się stosunek do niedzielnego zakazu Fot. Jerzy Jozwiak/Eastnews
Wsie za, miasta przeciw - tak rozkłada się stosunek do niedzielnego zakazu

Polacy przyzwyczajają się do zakazu handlu, a "Solidarność" już chce dalszych zmian. - Wiele osób w te dni jest w firmach, choć ich praca nie jest niezbędna mówi Marek Lewandowski, rzecznik „Solidarności"

52 procent mieszkańców wsi popiera zakaz - wynika z sondażu dla "Rzeczpospolitej". W małych miastach, w których liczba mieszkańców nie przekracza 50 tys, prawo popiera już 38 proc. Jednak poparcie maleje wraz z wielkością miasta. W tych największych, w których zamieszkuje przynajmniej pół miliona osób, zwolenników zakazu jest już tylko 17 proc. Ogółem, niecałe 35 proc. dobrze wyraża się o ograniczeniach, które weszły w życie w marcu.

Prezes Bakalland: zakaz handlu może mieć wpływ na firmy, kiedy obejmie wszystkie niedziele. Zobacz wideo:

 

 

Czytaj też: "Solidarność" będzie walczyć z Żabką. "To obejście przepisów, będzie analiza prawna i nowelizacja"

Z sondażu IBRiS dla "Rz" dowiadujemy się też, że zaledwie niecałe 34 proc. Polaków wie, w które niedziele sklepy są nieczynne. 25 proc. na wszelki wypadek w ogóle nie rusza się w ten dzień do sklepów, natomiast 25 proc. musi zawsze szukać informacji na ten temat.

"Solidarność" chce kolejnych ograniczeń

Tymczasem związki zawodowe zapowiadają, że nie chcą wcale skończyć na ograniczeniu handlu w niedziele. – Nie tylko pracownicy handlu w ten dzień pracowali. Wiele osób w te dni jest w firmach, choć ich praca nie jest niezbędna – mówi Marek Lewandowski, rzecznik „Solidarności".

Lewandowski dodaje też, że związek będzie dążył, by praca w niedziele była dozwolona tylko tam, gdzie naprawdę jest to niezbędne. - Musimy przywrócić prawo do wolnych niedziel wszystkim Polakom – dodaje Lewandowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

 


solidarność, zakaz handlu
Czytaj także
Polecane galerie
job
2018-05-23 05:41
Dajcie wolne niedziele lekarzom, kolejarzom, policjantom, wszystkim, a zobaczycie co z tego będzie. To jest już popadanie w paranoje z tymi wolnymi niedzielami. Mają być wolne niedziele, a człowiek ma być zniewolony? To człowiek sobie wybiera co mu bardziej odpowiada, co ma być, a czego ma nie być. Jak mi dobrze zapłacą to i w niedziele będę pracował i wara komuś do tego. To mój wybór, moja wolność. Nie potrzebuję doradców co jest dobre dla mnie. Ludzie już pogłupieli z tymi wolnymi niedzielami.
ZYD
2018-05-23 04:05
W Niedziele pracuja tylko zydzi a w sobote goje
Były związkowiec
2018-05-22 22:41
Czy ten ZOMO-PiSowski przydupas już nic więcej nie, potrafi wymyśleć? Gość naprawdę stracił rachubę od czego są związki zawodowe. Jak widać jednak PiS to nie partia, to stan umysłu...
Pokaż wszystkie komentarze (149)