Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo
21.05.2018 07:02

Zakaz handlu. Wieś popiera, miasto mniej. "Solidarność" chce kolejnych branż

Ponad połowa mieszkańców wsi popiera niedzielny zakaz handlu. Jednak tam, gdzie mieszkańców jest więcej, tam zakaz przyjmowany jest chłodniej. Najmniej ograniczenie sprzedaży podoba się w wielkich aglomeracjach. Sporo klientów też nie ma pojęcia, które niedziele są handlowe, a które nie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jerzy Jozwiak/Eastnews)
Wsie za, miasta przeciw - tak rozkłada się stosunek do niedzielnego zakazu

Polacy przyzwyczajają się do zakazu handlu, a "Solidarność" już chce dalszych zmian. - Wiele osób w te dni jest w firmach, choć ich praca nie jest niezbędna mówi Marek Lewandowski, rzecznik „Solidarności"

52 procent mieszkańców wsi popiera zakaz - wynika z sondażu dla "Rzeczpospolitej". W małych miastach, w których liczba mieszkańców nie przekracza 50 tys, prawo popiera już 38 proc. Jednak poparcie maleje wraz z wielkością miasta. W tych największych, w których zamieszkuje przynajmniej pół miliona osób, zwolenników zakazu jest już tylko 17 proc. Ogółem, niecałe 35 proc. dobrze wyraża się o ograniczeniach, które weszły w życie w marcu.

*Prezes Bakalland: zakaz handlu może mieć wpływ na firmy, kiedy obejmie wszystkie niedziele. Zobacz wideo: *

Z sondażu IBRiS dla "Rz" dowiadujemy się też, że zaledwie niecałe 34 proc. Polaków wie, w które niedziele sklepy są nieczynne. 25 proc. na wszelki wypadek w ogóle nie rusza się w ten dzień do sklepów, natomiast 25 proc. musi zawsze szukać informacji na ten temat.

"Solidarność" chce kolejnych ograniczeń

Tymczasem związki zawodowe zapowiadają, że nie chcą wcale skończyć na ograniczeniu handlu w niedziele. – Nie tylko pracownicy handlu w ten dzień pracowali. Wiele osób w te dni jest w firmach, choć ich praca nie jest niezbędna – mówi Marek Lewandowski, rzecznik „Solidarności".

Lewandowski dodaje też, że związek będzie dążył, by praca w niedziele była dozwolona tylko tam, gdzie naprawdę jest to niezbędne. - Musimy przywrócić prawo do wolnych niedziel wszystkim Polakom – dodaje Lewandowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: prawo, solidarność, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-05-2018

mmmMam nadzieję że dzielna SOLIDARNOŚĆ nie zapomni o gastronomii i hotelarstwie , wszek bez tego da się żyć i nie jest niezbędne))))))))))))))

21-05-2018

qwassolidarność che wolej niedzieli dla księży

21-05-2018

ZibiA ja chcę mieć wolne od głupków z SOLIDARNOŚCI

Rozwiń komentarze (150)