Notowania

sprzedaż leków
14.06.2011 12:44

Nielegalny obrót lekami w ponad 300 aptekach

W sprawę może być zamieszanych również kilkanaście hurtowni. Główny Inspektorat Farmaceutyczny prowadzi prowadzi w nich postępowania kontrolnie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(sjlocke/iStockphoto)

W sprawę może być zamieszanych również kilkanaście hurtowni. Główny Inspektorat Farmaceutyczny prowadzi prowadzi w nich postępowania kontrolnie.

**Sprawa ma bezpośredni związek z zamknięciem czterech hurtowni, które miały nielegalnie skupować od aptek m.in. leki przeciwzakrzepowe i zapobiegające odrzuceniu przeszczepów. Preparaty te miały być sprzedawane za granicą po wyższych cenach. Przez takie działania - zdaniem GIF - polscy pacjenci mogli być pozbawieni dostępu do terapii.

Do postępowania w tej sprawie włączono prawie 300 aptek z całego kraju i kilkanaście hurtowni, w których dochodziło do poważnych nieprawidłowości w obrocie produktami leczniczymi. Inspektorzy wykryli także m.in. fałszowanie dokumentacji. GIF nie informuje na razie o wynikach postępowania.

_ - Kontrole są nadal prowadzone. Zbieramy materiały. Rozważamy złożenie doniesienia do prokuratury. Są to bardzo trudne sprawy, ponieważ dotyczą podmiotów, które mają milionowe obroty, musimy być bardzo dokładni i skrupulatni w gromadzeniu dokumentacji. O szczegółach będziemy informować po zakończeniu postępowania _ - powiedziała szefowa GIF Zofia Ulz.

Jak dodała, właściciele niektórych kontrolowanych hurtowni lub aptek zamykają je. - _ To dziwna sytuacja. Świadczy o tym, że zdają sobie sprawę, że w Polsce nie będzie możliwe dalsze łamanie prawa _ - podkreśliła szefowa GIF.

Zgodnie z Prawem farmaceutycznym przedsiębiorca prowadzący hurtownię może zaopatrywać się w produkty lecznicze wyłącznie od wytwórcy lub innej hurtowni farmaceutycznej.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/77/t77133.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kontrowersyjna;ustawa;w;senacie,57,0,818745.html) Kontrowersyjna ustawa w Senacie
Kontrola GIF wykazała, że w niektórych przypadkach zakup leków od aptek był jedyną działalnością hurtowni. Brakowało w nich też dokumentacji produktów leczniczych.

W jednej z zamkniętych hurtowni przedsiębiorca nie przekazywał ministrowi zdrowia kwartalnych raportów dotyczących m.in. wielkości obrotu produktami leczniczymi - a taki obowiązek nakłada na niego Prawo farmaceutyczne. W innej brak było magazynu do przechowywania produktów leczniczych nieodpowiadających wymaganiom jakościowym, w tym zwróconym lub wycofanym z obrotu.

Według właścicieli zamkniętych hurtowni działania GIF są bezprawne. Podkreślają oni, że działali w ramach importu równoległego. Inspektorat nie zgadza się z taką argumentacją.

Import równoległy jest zgodną z prawem formą obrotu towarami pomiędzy krajami Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Hurtownie farmaceutyczne kupują leki w kraju, w którym są one tańsze, i sprzedają tam, gdzie ich cena jest wyższa. W większości przypadków umożliwia to pacjentom zakup tańszych leków. Import równoległy jest możliwy po uzyskaniu pozwolenia Ministra Zdrowia lub pozwolenia na dystrybucję równoległą wydanego przez Europejską Agencję do Spraw Leków.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t86061.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jest;rekord;kupujemy;coraz;wiecej;lekow,83,0,767827.html) Jest rekord. Kupujemy coraz więcej leków W styczniu do aptek trafiły medykamenty za 2,1 mld zł. To o 26 proc. więcej niż w grudniu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/190/t125118.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kolejne;hurtownie;lekow;na;celowniku;gif,102,0,828774.html) Kolejne hurtownie leków na celowniku GIF Prowadzone są postępowania kontrolne dotyczące nieprawidłowości w kolejnych hurtowniach i aptekach
[ ( http://static1.money.pl/i/h/190/t125118.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/afera;lekowa;gif;zamyka;hurtownie;lekow,235,0,813291.html) Afera lekowa. GIF zamyka hurtownie leków Zdaniem kontrolerów miały one nielegalnie wykupywać leki z aptek, ograniczając pacjentom dostęp do nich. Właściciele hurtowni zaprzeczają.
Tagi: sprzedaż leków, leki, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz