Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy zaaprobowali plan ochrony klimatu na COP22

5
Podziel się:
Niemcy zaaprobowali plan ochrony klimatu na COP22
(Shutterstock/Evgenia Bolyukh)

Niemiecka koalicja rządowa zaaprobowała w piątek po ostrych sporach plan ochrony klimatu do 2050 rok, który minister ochrony środowiska Barbara Hendricks ma przedstawić w poniedziałek na Konferencji Narodów Zjednoczonych ws. Zmian Klimatu (COP22) w Marrakeszu.

Kanclerz Angela Merkel (CDU)
i wicekanclerz Sigmar Gabriel z SPD wyjaśnili podczas rozmowy telefonicznej ostatnie sporne kwestie - podała agencja dpa dodając, że dzięki temu niemiecka szefowa resortu ochrony środowiska uniknie kompromitacji. Groziło jej zjawienie się na spotkaniu w stolicy Maroka z pustymi rękami - bez zapowiadanego planu.

Niemcy chcą do 2050 roku ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 80 - 95 proc., jednak przyjęty plan nie jest wiążącą ustawą klimatyczną.

Gabriel, który w rządzie Merkel kieruje resortem gospodarki i energetyki, przeforsował mające obowiązywać do 2030 roku ulgi dla koncernów przemysłowych i energetycznych. Będą one zobowiązane do mniejszej redukcji emisji dwutlenku węgla niż było to przewidziane w poprzedniej wersji planu. Zasady dotyczące gospodarki mają być ponownie przedyskutowane po wyborach parlamentarnych w 2017 roku.

Gabriel przeforsował szereg wyjątków dla branży stalowej. Zablokował też powołanie przez Hendricks komisji, która miała przygotować zamknięcie wszystkich kopalń węgla brunatnego. Zdaniem ministra przemysłu rząd musi najpierw przygotować do zmian regiony kraju, w których górnictwo odgrywa ciągle jeszcze ważną rolę, zanim zajmie się zamykaniem kopalń.

W Brandenburgii i Nadrenii Północnej-Westfalii (NRW), gdzie znajdują się kopalnie węgla brunatnego, władze obawiają się, że realizacja polityki klimatycznej spowoduje wzrost bezrobocia. W obu krajach związkowych rządzi SPD, która ostrzega przed politycznymi skutkami wdrażania zbyt radykalnego planu. W NRW w maju odbędą się wybory regionalne uważane za najważniejszy test przed jesiennymi wyborami do Bundestagu.

Plan ochrony klimatu zawiera wiążący cel ograniczenia o 55 proc. emisji do atmosfery CO2 dotyczący nie tylko przemysłu, lecz także innych dziedzin gospodarki, w tym rolnictwa.

Szef SPD Gabriel zablokował we wtorek przyjęcie planu ochrony klimatu, co uznane zostało za "ciężki cios" dla minister ochrony środowiska będącej jego partyjną koleżanką.

Celem Hendricks jest zmarginalizowanie do połowy tego stulecia roli węgla, gazu i ropy. Zastrzeżenia Gabriela wynikają z obawy o skutki ambitnej polityki klimatycznej dla przemysłu, szczególnie dla miejsc pracy.

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
wiadomość z p...
6 lat temu
Według mnie za zmianę klimatu odpowiada lądownik pozostawiony na księżycu, a nie tyle działalność człowieka na ziemi. nasz naturalny satelita rocznie oddala się od ziemi 5 cm uwzględniając proce grawitacyjną zniknie, odłączy się od ziemi za 140 lat dzień (doba) się skróci o 10 godzin wiatry będą wiały z prędkością 50 km na sekundę co ochłodzi klimat i ziemia stanie w globalnej epoce lodowcowej przemieszczającej się po planecie. kontynenty będą się zmieniać gwałtownie jedne będą zatapiane inne wywyższą się 100 razy.
Pierścień na ...
6 lat temu
Po prostu opinia publiczna dowiedziała się, że skoki ocieplenia w Holocenie !!! 12 tys. lat temu i 10 tys. lat temu, spowodowali Niemcy, którzy nie wyłączyli pieców hutniczych w zagłębiu Saary i teraz im WSTYD. Co prawda Niemiec wtedy nie było ale to nie szkodzi.
fiko
6 lat temu
O tak Niemcy są za restrykcyjnymi normami zanieczyszczeń, są liderami w coraz to ostrzejszych norm ... a potem maja to gdzieś i trują na całego.
Matrix
6 lat temu
Nie ma to jak wszystko kontrolować ! ku.rr może do dup będą jeszcze zglądać jaką kupę kto zrobi...
45698
6 lat temu
Jak chiny dopasują się do tego to może, a inaczej to 3 X NIE do takiego pomysłu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!