Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Anna Widzyk
|

Niemcy: Banki zapłacą koszty walki z kryzysem

0
Podziel się:

Rząd Niemiec przyjął założenia do ustawy, która wprowadzi kolejny podatek od banków.

Niemcy: Banki zapłacą koszty walki z kryzysem
(PAP/EPA)
bEsnmkFx

Niemiecki rząd przyjął założenia do ustawy zaostrzającej regulację dla rynków finansowych, która obciąży banki kosztami walki z kryzysem. Ustawa ma wprowadzić nadzwyczajny podatek od banków na stworzenie pozabudżetowego funduszu stabilności.

na zdjęciu Angela Merkel kanclerz Niemiec

bEsnmkFz

Zgromadzone w funduszu środki służyłyby wspieraniu instytucji finansowych, zagrożonych plajtą.

W trakcie kryzysu w 2008 i 2009 r. koszty ratowania banków zagrożonych bankructwem ponosiło państwo. Niemiecki rząd przeznaczył na poręczenia kredytowe i bezpośrednie wsparcie dla banków pół biliona euro.

Według agencji dpa planowany fundusz miałby opiewać na 1,2 miliarda euro rocznie. Większość środków (900 mln euro) pochodziłoby od banków prywatnych. Wysokość podatku zależeć ma od znaczenia danej instytucji dla systemu finansowego oraz gospodarki. Podatek ten nie będzie obejmował towarzystw ubezpieczeniowych.

Nowa ustawa ma także dać rządowi nowe możliwości postępowania z wielkimi bankami, które popadną w tarapaty finansowe. W ostateczności banki takie będą mogły zostać podzielone na mniejsze spółki.

bEsnmkFF

Osoby zarządzające bankami będą ponosić odpowiedzialność za błędne decyzje podjęte do 10 lat wstecz (obecnie jest to pięć lat) oraz zostaną zobowiązane do odszkodowania.

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble zapowiedział, że rząd w Berlinie, zaostrzając regulacje dla rynków finansowych, zamierza ściśle współpracować z Francją. Minister gospodarki tego kraju Christine Lagarde wzięła udział w środowym posiedzeniu niemieckiego rządu. Zapowiedziała wprowadzenie we Francji podobnych kroków, jakie podjął Berlin.

Projekt niemieckiej ustawy ma być gotowy do połowy lipca.

ZOBACZ TAKŻE:

bEsnmkGa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)