Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niemcy bronią się przed dumpingiem płac

0
Podziel się

Pracownicy tymczasowi i ochroniarze będą mieli ustaloną płacę minimalną.

Niemcy bronią się przed dumpingiem płac
(Sokolovsky/Dreamstime.com)
bEizewlh

Po dwóch miesiącach sporów między chadecko-liberalnym rządem Niemiec a opozycją druga izba niemieckiego parlamentu, Bundesrat, uchwaliła reformę systemu zasiłków dla bezrobotnych, Hartz-IV.

Świadczenia dla 4,7 mln dorosłych mieszkańców Niemiec, korzystających z pakietu Hartz-IV, wzrosną w sumie o 8 euro, do 367 euro miesięcznie w 2012 roku. Pobierający zasiłki zachowają też dodatki na opłacenie czynszu i kosztów ogrzewania.

Reforma przewiduje także, że niemieckie gminy otrzymają w latach 2011-2013 dodatkowo 400 mln euro rocznie na wdrożenie programu wsparcia edukacji 2,3 mln dzieci rodziców bezrobotnych i o niskich zarobkach.

bEizewlj

W sumie tzw. pakiet edukacyjny ma opiewać na 1,5 mld euro rocznie. Środki te mają zostać przeznaczone np. na korepetycje, zajęcia pozaszkolne, zakup pomocy naukowych czy sfinansowanie posiłków w szkołach.

Przez minione dwa miesiące zmiany w pakiecie Hartz-IV były przedmiotem targów politycznych między chadecko-liberalną koalicją rządzącą a opozycyjną socjaldemokracją i Zielonymi.

Opozycja uważała, że pierwotne propozycje rządu - zakładające podwyżkę zasiłków o 5 euro i pakiet edukacyjny wartości 600 mln euro rocznie - były dalece niewystarczające. Bundesrat zablokował nowelizację, dlatego rząd musiał zgodzić się na zmiany w reformie. Chadecko-liberalna koalicja nie ma większości Bundesracie, w którym zasiadają przedstawiciele rządów 16 krajów związkowych Niemiec.

Elementem kompromisu z opozycją jest zapowiedź wprowadzenia płac minimalnych dla 1,2 mln pracowników trzech kolejnych branż, w tym dla osób zatrudnianych tymczasowo, a także pracowników ochrony. Krok ten ma chronić przed dumpingiem płacowym po otwarciu niemieckiego rynku pracy dla obywateli wschodnioeuropejskich państw UE 1 maja tego roku.

bEizewlp

Reforma pakietu Hartz-IV jest konsekwencją orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Przed rokiem nakazał on zmianę zasad naliczania zasiłków dla dorosłych i dzieci, tak by świadczenia te zapewniały _ egzystencję na wystarczającym poziomie _ i były obliczane na podstawie przejrzystych przepisów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t110142.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pkb;w;strefie;euro;nad;kreska;ale;bezrobocie;najwyzsze;od;1998;r;,31,0,749599.html) PKB w strefie euro nad kreską. Ale bezrobocie najwyższe od 1998 r. Produkt Krajowy Brutto w strefie euro wzrósł w III kwartale 2010 r. o 0,3 proc. kwartał do kwartału.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/222/t75486.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/niemiecka;lokomotywa;nabiera;rozpedu;dobry;znak;dla;europy,199,0,709319.html) Niemiecka lokomotywa nabiera rozpędu. Dobry znak dla Europy Silne odbicie wspiera ożywienie w Polsce, Czechach i na Węgrzech.
bEizewlK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)