Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys w strefie euro
15.11.2012 19:07

Niemcy i Francja obiecują starania o kompromis ws. budżetu UE

- Mamy różne interesy, ale chcemy dać dobry przykład, że te różnice interesów można pokonać - oświadczyła Angela Merkel.

Podziel się
Dodaj komentarz

Niemiecka kanclerz Angela Merkel i premier Francji Jean-Marc Ayrault zapowiedzieli w Berlinie, że pomimo różnych interesów w negocjacjach nad nowym wieloletnim budżetem UE, będą starać się o kompromis.

_ - Będziemy dążyć do bliskiej współpracy (w sprawie budżetu). Mamy różne interesy, ale chcemy dać dobry przykład, że te różnice interesów można pokonać _ - oświadczyła Merkel na konferencji prasowej po rozmowie z szefem francuskiego rządu.

Ayrault podkreślił, że w negocjacjach nad budżetem UE na lata 2014-2020 Francja przykłada dużą wagę do wspierania wspólnej polityki rolnej. _ - Ale mamy wolę porozumienia. UE to 27 państw, co oznacza, że trzeba dużo rozmawiać, zawsze mając na celu rozwiązanie, które posunie nas naprzód _ - powiedział.

Wcześniej w czwartek francuski premier wydał oświadczenie, w którym odrzucił aktualną propozycję porozumienia budżetowego, przedstawioną przez szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya, bo zakłada ona redukcję środków na wsparcie rolnictwa o 25,5 mld euro w stosunku do projektu Komisji Europejskiej.

Merkel i Ayrault rozmawiali też o zagrożonej bankructwem Grecji. Jak podkreślili, badająca postępy reform w Grecji misja ekspertów trojki powinna szybko przedstawić swój raport, tak aby w najbliższy wtorek ministrowie finansów eurogrupy mogli podjąć decyzje o uruchomieniu kolejnej raty pomocy dla Aten. - _ Mamy nadzieję, że decyzja zapadnie możliwie szybko _ - powiedział Ayrault. - _ Ważne jest, byśmy uczynili wszystko, aby Grecja pozostała w strefie euro. Jeśli będziemy zwlekać, może to mieć dla nas poważne konsekwencje _ - dodał.

Niemiecka kanclerz odrzuciła również możliwość redukcji greckiego długu. - _ Oczywiście nie rozmawialiśmy o redukcji długu. Nasze stanowisko jest znane i się nie zmieniło _ - oświadczyła.

Merkel potępiła też atak na niemieckiego konsula w Salonikach. Przed centrum kongresowym, gdzie obradowała konferencja z udziałem niemieckich urzędników, protestowali w czwartek przeciwnicy polityki oszczędności. Według relacji niemieckich mediów doszło do szarpaniny między niemieckim konsulem a demonstrantami. Dyplomata został trafiony kubkiem z kawą.

Jak poinformował w wydaniu internetowym tygodnik _ Der Spiegel _, demonstrantów rozzłościła wypowiedź niemieckiego sekretarza stanu i wysłannika ds. Grecji Hansa-Joachima Fuchtela, który miał oświadczyć, że _ do wykonania pracy, którą w niemieckich gminach załatwia tysiąc pracowników, potrzeba trzech tysięcy Greków _. Fuchtel tłumaczył potem, że jego słowa zostały źle zrozumiane.

Czytaj więcej w Money.pl
Merkel: Czekają nas trudne negocjacje Celem UE jest zawarcie porozumienia w sprawie wieloletniego budżetu na lata 2014-2020 na szczycie 22-23 listopada w Brukseli.
Francja i Niemcy chcą razem rządzić Europą? Sarkozy: "Aby uniknąć katastrofy potrzebujemy bezwarunkowego sojuszu Francji i Niemiec".
Zwrot akcji w sprawie unijnych pieniędzy. Mówią stanowcze nie Inicjatywa przewodniczącego Rady UE Hermana van Rompuya napotkała poważną przeszkodę.
Tagi: kryzys w strefie euro, angela merkel, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz