Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niemcy nie mają wyjścia, muszą zacisnąć pasa

0
Podziel się

Według prognozy ekspertów PKB Niemiec wzrośnie w 2010 roku o 1,5 proc.

Niemcy nie mają wyjścia, muszą zacisnąć pasa
(Bowie15/Dreamstime)
bCYOjiSZ

Niemiecki rząd musi przystąpić w 2011 roku do konsolidacji budżetu oraz wdrożyć surowy program oszczędnościowy - podkreślają eksperci wiodących niemieckich instytutów ekonomicznych.

Według ich prognozy produkt krajowy brutto Niemiec wzrośnie w 2010 roku o 1,5 proc.
W 2009 roku PKB Niemiec skurczył się o 5 procent._ - Gwałtowne ożywienie niemieckiej gospodarki po okresie recesji nie jest oczekiwane _ - powiedział w Berlinie prof. Joachim Scheide z Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii

Według ekspertów ożywienie koniunktury będzie umiarkowane, a bezrobocie nieznacznie spadnie. Ich szacunki mówią, żeliczba osób bezrobotnych w Niemczech spadnie z 3,38 mln w tym roku do 3,31 mln w 2011 r. W zeszłym roku bez pracy pozostawało 3,42 mln mieszkańców Niemiec. Sytuację na rynku pracy oceniono jako _ nieoczekiwanie korzystną _ pomimo recesji.

bCYOjiTb

Jak powiedział Scheide, niemiecki rząd musi przystąpić w przyszłym roku do konsolidacji budżetu państwa. Niemcom nie grozi wprawdzie niewypłacalność, jak niektórym europejskim państwom, ale także tutaj dług publiczny może wzrosnąć do 80 proc. w stosunku do PKB.

Według prognozy instytutów deficyt budżetu wyniesie w tym roku 4,9 proc. PKB, a w 2011 r - 4,2 proc._ - Rozpoczęcie konsolidacji nie może zostać odłożone. Im później się ona rozpocznie, tym większe będą cięcia w kolejnych latach _ - ostrzegł Scheide.

Według instytutów powinno nastąpić ograniczenie wydatków państwa i inwestycji w kapitał ludzki i rzeczowy. Niemiecki rząd powinien wdrożyć _ surowy program oszczędnościowy, jakiego nie było dotąd w RFN _. W ciągu pięciu lat wydatki państwa nie powinny rosnąć. W 2011 roku należy je zmniejszyć o 6 mld euro oraz ograniczyć ułatwienia podatkowe o kwotę 2 mld euro.

_ Krytycznie ocenia się to, że dotychczas rząd federalny nie poinformował o tym, jakie działania zamierza podjąć w celu konsolidacji finansów _ - powiedział Scheide.

bCYOjiTh

Jak dodał, dotychczasowa polityka rządu idzie w złym kierunku. _ Nie ograniczono subwencji, a wprowadzono nowe. To zły sygnał dla konsolidacji budżetu _ - ocenił.

Zdaniem ekonomistów plany chadecko-liberalnej koalicji, dotyczące zmniejszenia ciężarów podatkowych są _ nierealistyczne _, bo ich realizacja znacznie utrudniłaby konsolidację budżetu.

Na cięcia podatkowe i reformę całego systemu nalega współrządząca Niemcami liberalna partia FDP. Za jej sprawą w umowie koalicyjnej z CDU/CSU zapowiedziano zmniejszenie ciężarów podatkowych na kwotę do 24 mld euro rocznie.

Wobec trudnej sytuacji niemieckiego budżetu, którego zadłużenie osiągnie w tym roku rekordowy poziom, FDP przedstawiła w tym tygodniu okrojony program zmniejszenia ciężarów podatkowych, opiewający na kwotę 16 mld euro.

bCYOjiTi

Rząd Angeli Merkel zamierza przedstawić konkretny plan działań w zakresie polityki podatkowej dopiero po planowanych na 9 maja wyborach regionalnych w landzie Nadrenia Północna-Westfalia, gdzie - według sondaży - koalicja CDU/CSU i FDP balansuje na granicy większości.

| Wiosenną prognozę gospodarczą opracowały Instytut Gospodarki Światowej (IfW) w Kilonii, instytuty badań ekonomicznych w Halle, Essen, monachijski Ifo oraz Instytut Makroekonomii i Badań nad Koniunkturą w Duesseldorfie, a także placówki z Zurychu i Wiednia. |
| --- |

ZOBACZ TAKŻE:

bCYOjiTC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)