Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Rewizje w związku z podejrzeniem o kontakty z mafią

0
Podziel się:

Policja przeszukała mieszkania i biura na terenie sześciu krajów związkowych. Chodzi o pranie brudnych pieniędzy.

Niemcy: Rewizje w związku z podejrzeniem o kontakty z mafią
(PAP/EPA)

Niemiecka policja przeszukała mieszkania i biura na terenie sześciu krajów związkowych Niemiec. Akcja skierowana była przeciwko osobom podejrzanym o udział w praniu brudnych pieniędzy przy okazji budowy przez mafię elektrowni wiatrowej we Włoszech.

Rewizje przeprowadzono między innymi w pomieszczeniach HSH Nordbank w Kilonii i Hamburgu oraz biurach producenta instalacji do wytwarzania energii wiatrowej Enercon w Aurich w Dolnej Saksonii. Na terenie Niemiec przeszukano łącznie 20 obiektów w Bawarii, Bremie, Hamburgu, Dolnej Saksonii, Nadrenii Północnej-Westfalii i Szlezwiku-Holsztynie. Rewizje miały miejsce także na terenie Austrii.

Powodem akcji są podejrzenia o udział w finansowaniu projektu elektrowni wiatrowej w Crotone w Kalabrii, zbudowanej prawdopodobnie przez włoską mafię. Od lutego prowadzone jest śledztwo przeciwko partnerom biznesowym banku i przedsiębiorstwa.

Rzecznik HSH Nordbank powiedział agencji dpa, że postępowanie nie jest skierowane przeciwko bankowi. HSH Nordbank, będący bankiem landowym dla Hamburga i Szlezwiku-Holsztyna, przyznał w 2006 roku kredyt w wysokości 225 mln euro na realizację projektu. Enercon zapewnił o _ nieograniczonej gotowości _ do współpracy z wymiarem sprawiedliwości w celu wyjaśnienia zarzutów.

Włoska prokuratura skonfiskowała ponad rok temu elektrownię, uznając ją za pralnię brudnych pieniędzy. _ Każdy obrót wirnika przekształcał brudne pieniądze mafii w czysty zysk z energii ekologicznej _ - napisał w najnowszym wydaniu tygodnik _ Der Spiegel _.

HSH Nordbank twierdzi, że inwestycja została sprawdzona zgodnie z obowiązującymi we wszystkich bankach przepisami.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemieckie firmy przeciwko planom rządu Szef Niemieckiego Związku Pracodawców (BDA) Ingo Kramer ostro skrytykował plany powstającego rządu koalicyjnego CDU/CSU i SPD Angeli Merkel.
Emeryt zatrzyma część cennych obrazów Śledczy uznali, że 80-letni mężczyzna ma jak najszybciej odzyskać blisko 400 obrazów z zarekwirowanej kolekcji. Ich pochodzenie nie budzi wątpliwości.
Skradzione auta z Niemiec znaleziono w Polsce Samochody wróciły już do Niemiec. Berlińska policja prowadzi swoje postępowanie w tej sprawie. Jak na razie nie ujęto jednak sprawców. Policja wciąż szuka też dwóch pozostałych samochodów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)