Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy ukryli w Szwajcarii przed fiskusem 80 mld euro

0
Podziel się:

Niemieckie ministerstwo finansów szacuje kwoty ukryte przez nieuczciwych podatników na kontach w Szwajcarii na 80 mld euro.

Niemcy ukryli w Szwajcarii przed fiskusem 80 mld euro
(Eric Caballero/CC/Flickr)

Niemieckie ministerstwo finansów szacuje kwoty ukryte przez nieuczciwych podatników na kontach w Szwajcarii na 80 mld euro. Władze mają nadzieję, że dzięki umowie ze Szwajcarią uda się opodatkować przynajmniej połowę tej sumy - podała w piątek agencja dpa.

Blisko jedna czwarta z kwoty 80 mld euro została prawdopodobnie - ze względu na rosnące ryzyko wpadki - przetransferowana ze Szwajcarii do innych uważanych za bardziej bezpieczne krajów - napisało ministerstwo finansów w odpowiedzi na zapytanie posła Zielonych, Gerharda Schicka.

Resort finansów uważa, że uda mu się wyegzekwować zaległe podatki od nielegalnie ulokowanych w Szwajcarii lokat o wartości 42 mld euro, co wzbogaciłoby skarb państwa o 10 mld euro.

Trwający od lat niemiecko-szwajcarski spór o walkę z oszustami podatkowymi, którzy wyprowadzają miliardy euro z niemieckiego systemu podatkowego za pośrednictwem banków w Szwajcarii, obciąża stosunki między obu krajami. Podpisane w ubiegłym roku po długich negocjacjach porozumienie ma umożliwić opodatkowanie lokat obywateli RFN w szwajcarskich bankach.

Porozumienie podatkowe ma wejść w życie 1 stycznia 2013 roku. Przewiduje ono opodatkowanie wcześniejszych nielegalnych lokat według stawek w wysokości od 21 do 41 procent, przy czym osoby uiszczające zaległy podatek mogą pozostać anonimowe. W przypadku nowych lokat bankowych podatek wyniesie 26,4 procent.

Umowa nie została do tej pory ratyfikowana, ponieważ część niemieckich krajów związkowych, które muszą wyrazić na to zgodę, uważa, że umowa przewiduje zbyt wiele furtek dla nieuczciwych podatników i narusza tym samym zasadę sprawiedliwości podatkowej.

Czytaj więcej o niemieckich pieniądzach
Niemcy reaktywują fundusz z fatalnego 2009 roku Fundusz ratunkowy dla banków pomoże im spełnić zaostrzone wymogi dotyczące wzmocnienia kapitału.
"Banki nie muszą, ale powinny pomóc Grecji" Niemiecka kanclerz Angela Merkel przyznała, że niewiele państw UE popiera stanowisko Niemiec, by włączyć sektor prywatny w plan pomocy dla Aten. Zdaniem Merkel udział sektora prywatnego w ratowaniu Grecji powinien być dobrowolny, lecz znaczący.
Niemcy piszą, jak wydobyć Unię z kryzysu Rząd Niemiec opracował sześciopunktowy plan dla wzmocnienia wzrostu gospodarczego w UE.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)