Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Niemcy: Zdążyć przed reformą

0
Podziel się:

Związki zawodowe protestują przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego. Tymczasem Niemcy wciąż będą mogli kończyć pracę wcześniej.

Niemcy: Zdążyć przed reformą
(PAP / DPA)

Wielka koalicja nie żartuje: Niemcy powinni pracować dłużej by nie doszło do krachu systemu emerytalnego. Wiek emerytalny podniesiono z 65 do 67 lat, ale Niemcy mają jeszcze szansę, by na emeryturę odejść wcześniej. To tzw. konta czasu pracy.

System ubezpieczeń emerytalnych w Niemczech czekają zmiany. Partie koalicji uchwaliły podniesienie ustawowego wieku emerytalnego z 65 do 67 lat. W latach 2012-2035 będzie stopniowo podwyższany o jeden miesiąc. Równocześnie „Inicjatywa 50plus” ma poprawić szanse starszych pracowników na rynku pracy.

Ustawowe ubezpieczenie emerytalne pozostanie nadal najważniejszym filarem dochodu na starość, ale oprócz tego coraz większego znaczenia nabiera dobrowolne zabezpieczenia zakładowe i prywatne, które są drugim i trzecim filarem.

Czasy, kiedy koncerny zwalniały tysiące pracowników w najlepszym wieku produkcyjnym na subwencjonowaną przez państwo emeryturę należą już do historii. Od roku 2010 nie będzie to już możliwe. Jednak nadal istnieje atrakcyjna możliwość do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej: są to konta czasu pracy.

Funkcjonują one na zasadzie książeczki oszczędnościowej: pracownik zbiera na nich czas w formie godzin nadliczbowych i dni urlopowych lub pieniędzy w formie składników wynagrodzenia jak: trzynasta pensja, bonifikaty i tantiemy. Należność jest inwestowana, a później wypłaca się ją pracownikowi w razie wcześniejszego odejścia na emeryturę.

Elastyczny czas pracy

Koncerny korzystają z tej możliwości już od roku 1998. Przedsiębiorstwa mogą zatrudniać pracowników w zależności od wielkości i ilości zleceń, które mają. Oferują w ten sposób alternatywę dla pracy o niepełnym wymiarze godzin, przywiązują do siebie dobrych pracowników.

Ile z dużych przedsiębiorstwa prowadzi już dziś długoterminowe konta czasu pracy jest trudne do ustalenia? Nie ma na ten temat oficjalnych statystyk. Ocenia się, że jest to około pięciu procent przedsiębiorstw. Jednak liczba ta będzie rosła.

| Najczęściej stosowane rozwiązania w kontach czasu pracy: |
| --- |
| 1. Konta ruchomego czasu pracy, na których godziny nadliczbowe przenoszone są na kolejne miesiące lub wyrównują godziny nieobecności w pracy. 2. Konta ciągłego czasu pracy, na których zbierany jest wyłączny czas pracy wliczany później do wcześniejszej emerytury. Tak jest w koncernie VW. Prawie wszyscy pracownicy korzystają w ten sposób z kont w celu skrócenia czasu pracy. 3. Długoterminowe konta czas pracy, na których wpływają i czas i pieniądze, tak by można je później wykorzystać w dowolny sposób, np. w celu wcześniejszego odejścia z zawodu. |

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)