Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemiecka płaca minimalna. Tym razem Polacy protestowali w Brukseli

0
Podziel się:

Nasi kierowcy wyrazili w Belgii sprzeciw wobec niemieckiej płacy minimalnej. Strajkowało około 50 osób.

Niemiecka płaca minimalna. Tym razem Polacy protestowali w Brukseli
(EPA/BORIS ROESSLER)

Po poniedziałkowych protestach w Polsce i blokowaniu dróg około pięćdziesięciu przewoźników wyraziło swój sprzeciw wobec niemieckiej płacy minimalnej.

Chodzi o przepisy, które mają objąć także zagranicznych kierowców ciężarówek, co uderzy w polskich przewoźników. Manifestację zorganizowano przed Parlamentem Europejskim, gdzie dziś odbędzie się debata na temat niemieckich przepisów. Jan Buczek, przewodniczący komitetu protestacyjnego przewoźników powiedział, że ta manifestacja to presja także na Komisję Europejską.

- Uważamy, że Komisja powinna również odebrać sygnał niezadowolenia ze strony państw, które czują się oszukane. Weszliśmy do Unii Europejskiej na określonych warunkach. My je wszystkie spełniamy, natomiast wyraźnie wyczuwamy protekcjonizm ze strony państw starej Unii, które próbują nas, usługodawców wyprzeć z rynku - powiedział Jan Buczek.

Komisja Europejska bada obecnie wyjaśnienie niemieckiego rządu dotyczące przepisów o płacy minimalnej. Bruksela zainteresowała się sprawą zaalarmowana przez kilkanaście krajów, które uważają, że te niemieckie przepisy są niezgodne z unijnym prawem. Podkreślają, że to nieuczciwa walka z konkurencją państw Europy Środkowo-Wschodniej, które oferują tańsze usługi.

W środę także warmińsko-mazurskiem przewoźnicy przez ponad godzinę spowalniali ruch na drodze krajowej numer 16 między Olsztynem a Barczewem. Aż 30 ciężarówek jechało w konwoju.

Był to protest przeciwko wprowadzonym przez Niemcy przepisom dotyczącym płacy minimalnej, zgodnie z którymi polski przewoźnik powinien płacić swojemu kierowcy jadącemu przez Niemcy 8,5 euro za godzinę. Jak mówili, Niemcy nas obciążyli tymi opłatami, a u siebie podzielili je w zależności od miejsca zamieszkania i wykonywanego zawodu.

Czytaj więcej w Money.pl
Iskrzy na linii Warszawa-Berlin. Spór o... Ograniczenia wynikające z nowych niemieckich przepisów mogą wpływać na konkurencyjność polskiego sektora transportowego na rynkach europejskich.
"Niemiecka płaca minimalna nielegalna" Minister infrastruktury zapowiedziała polsko-niemieckie konsultacje w tej sprawie.
Premier zapowiada obronę przewoźników Odniosła się do decyzji niemieckiego rządu o zawieszeniu obowiązywania przepisów o płacy minimalnej. Co dalej?
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)