Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Frankowska
|

Komisja Europejska pogodziła się z mytem na niemieckich autostradach

94
Podziel się:

Komisja Europejska wycofała skargę z Trybunału Sprawiedliwości wobec sposobu naliczania myta dla samochodów osobowych na niemieckich autostradach. Poinformowała o tym agencja DPA.

Komisja Europejska pogodziła się z mytem na niemieckich autostradach

Kierowcy samochodów osobowych od 2019 roku będą płacić za korzystanie z darmowych dotąd autostrad. Kilka krajów unijnych chce zaskarżyć niemieckie myto, twierdząc, że zasady naliczania opłat nadal dyskryminują zagranicznych kierowców.

Komisja Europejska pod koniec zeszłego roku uzgodniła z Berlinem, że niemieccy kierowcy podobnie jak inni będą kupować winiety, ale dostaną pełną rekompensatę poniesionych kosztów poprzez obniżkę podatku drogowego. Ponadto opłata została uzależniona od emisji gazów spalinowych - im samochód bardziej ekologiczny, tym opłata niższa.

Takie rozwiązanie co prawda zaakceptowała Bruksela, ale nie godzą się z nim Austria, Czechy i Holandia, które zapowiedziały zaskarżenie niemieckich opłat do Trybunału Sprawiedliwości w Strasburgu. Rządy tych krajów nadal uznają niemieckie rozwiązania za dyskryminujące kierowców spoza Niemiec, co jest sprzeczne z unijnym prawem.

Roczna opłata za przejazd niemieckimi autostradami wyniesie maksymalnie 130 euro. Będą także opłaty dziesięciodniowe w cenie do 25 euro i dwumiesięczne do 50 euro. Opłaty miałyby zacząć obowiązywać od 2019 roku.

Opłaty za drogi w Niemczech. W 2018 roku myto dla ciężarówek na wszystkich drogach

To nie koniec złych wiadomości. Kierowcy aut ciężarowych będą musieli od 1 lipca 2018 roku płacić za korzystanie ze wszystkich dróg krajowych w Niemczech - postanowił w rząd w Berlinie. Rząd liczy na wpływy w wysokości 2 mld euro rocznie. Czytaj więcej: Opłaty za drogi w Niemczech. W 2018 roku myto dla ciężarówek na wszystkich drogach

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(94)
AB CE
7 lat temu
Niesprawiedliwe jest to, że Niemiec zapłaci w DE podatek drogowy i rozliczy tym samym swój przejazd po niemieckich autostradach. Pozostali zapłacą podatek drogowy w swoich krajach i będą płacić również winiety i bilety za przejazdy płatnymi autostradami. Z grubsza rzecz biorąc, to wygląda tak, jak gdyby Niemiec mógł odliczać sobie przejazd autostradami od podatku, a pozostali nie. Moim zdaniem to narusza zasadę równego traktowania wszystkich.
ccc
7 lat temu
130 euro rocznie i całe Niemcy w autostradach. Jak to się ma do naszych autostrad? 150km na A2 koszt przejazdu ciężarówki to 190pln brutto. I kto tu jest złodziejem.
Maniek
7 lat temu
Niemcy rządzą całą unią wiec im wszystko wolno
Fahrer
7 lat temu
W Niemczech mieszkańcy RFN od xx lat płacą już podatek drogowy od jeżdżenia po autostradach. Jedynie cwaniaki z łopolskiego i Szczecina nie płacą , bo meldują auta na polskie blachy. Ale w krótce będą musieli ci " Hochschtapler "i Sparer wydać na te cele kilkanaście euro.
Tom
7 lat temu
Niemiecka Unia - niemieckie zasady. W Unii prawo jest jak pajęczyna, bąk się przebije muszyna zatrzyma.
...
Następna strona