Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|

Morawiecki: daliśmy niepełnosprawnym na rehabilitację. Protestujący uważają, że to nieprawda

66
Podziel się:

- Wczoraj spełniliśmy postulat dotyczący dodatku rehabilitacyjnego i to w wysokości przekraczającej 500 zł, którego domagali się protestujący rodzice niepełnosprawnych – powiedział Mateusz Morawiecki. Wyliczył, że dzięki hojności rządu średni dochód rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem już wkrótce wzrośnie o 1 tys. zł. Protestujący nie podzielają tego entuzjazmu.

Premier uważa, że rząd spełnił postulaty protestujacych. Oni sami sa innego zdania
Premier uważa, że rząd spełnił postulaty protestujacych. Oni sami sa innego zdania (Grzegorz Banaszak/REPORTER)

- Rząd spełnił postulaty niepełnosprawnych; podniósł rentę socjalną i zaproponował dodatek rehabilitacyjny w wysokości przekraczającej 500 zł - oświadczył w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Protestujący się z tym nie zgadzają.

- W ostatnich latach staraliśmy się udowodnić, że jesteśmy dla was. Naprawiamy błędy naszych poprzedników, także te dotyczące osób niepełnosprawnych – powiedział premier Morawiecki w czasie wizyty w Żninie (woj. kujawsko-pomorskie).

Mówił o przyjęciu dwóch postulatów, które - według niego - stanowią odpowiedź na protest rodziców osób niepełnosprawnych w Sejmie. Pierwszy zakłada wyrównanie renty socjalnej do wysokości renty minimalnej, czyli do 1 029 zł.

- Drugi postulat, z którym przyszło środowisko rodziców niepełnosprawnych, dotyczył dodatku rehabilitacyjnego: na rehabilitację, na wózki, cewniki, ortezy, protezy i różnego rodzaju artykuły medyczne i okołomedyczne. Wczoraj spełniliśmy ten postulat – powiedział.

Dodał, że rząd wyszedł naprzeciw potrzebom osób także z innymi rodzajami niepełnosprawności, np. niewidomych i głuchoniemych.

- Zaproponowaliśmy dodatek rehabilitacyjny w wysokości przekraczającej 500 zł, o które wnioskowali rodzice – powiedział z dumą premier.

Wszystko wskazuje, że protestujący spędzą majówkę na sejmowej posadzce. Protest trwa od 11 dni.

„Przez 20 lat nie było takiego podniesienia wydatków na niepełnosprawnych”

Morawiecki podsumował, że jego rząd podniósł wydatki na rzecz osób niepełnosprawnych z 12,5 mld zł do ok. 15 mld zł.

Zobacz także: Zobacz też: Balcerowicz komentuje zapowiedź daniny solidarnościowej

Wspomniał o programie Dostępność +, który - jak mówił - jest jednym z pięciu najważniejszych programów realizowanych przez rząd. Ma pomóc "więźniom trzeciego piętra", czyli ludziom, którzy nie mogą opuścić swoich mieszkań, gdyż budynek nie jest dostosowany do ich potrzeb.

Zgodnie z wyliczeniami rządu, o ile dotychczas rodziny, w których wychowuje się dziecko niepełnosprawne, dysponowały średnim dochodem w wysokości 2 tys. zł netto, to po podniesieniu renty socjalnej i otrzymaniu dodatku rehabilitacyjnego dochód ten wzrośnie do 3 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(66)
krzywousty
5 lata temu
Morawiecki sam wstydu nie ma na ludzkiej krzywdzie sie bogaci jest choragiewka na wietrze kasiorki se natrzepal przy innej konfigoracji a teraz glupa pali osoba , ktorej nie warto ufac tak samo i staremu !!
sadurskiemisi...
5 lata temu
Kaczynski teraz twoj czas " mowiles ze kazda ciaza musi skonczyc sie porodem " co dalej koncz wstydu oszczedz ???
Agnieszka
5 lata temu
Nie wiem skąd wyliczenia że rodzina z dzieckiem niepełnosprawnym miało 2000 zł netto a będzie miała 3000 zł netto. Nigdy takich pieniędzy nie widziałam nie mówiąc że miałam.Czcze gadanie. Nie ma lekarzy chyba że prywatnie bo inaczej to niepełnosprawny zajmuje miejsce zdrowemu(tak już słyszeliśmy).Każdy niepełnosprawny ma inne potrzeby rodzice walczą o byt dla ich dzieci gdy ich już zabraknie.Ale cóż państwo da byle jaki Dps i ma w glebokim powazaniu.Chyba że rodzina się zajmie.
abc turbo
5 lata temu
Bo tu już nie chodzi o niepełnosprawnych. Ludzie zostali napuszczeni przez panią"dość dyktatury kobiet".
wysyp nieszcz...
5 lata temu
[QUOTE] Każdy stara się dbać o swój wygląd. Jeni noszą broszki [/QUOTE] a inni głaskają. Przy dyskusji ekonomicznej powinno się operować konkretnymi kwotami. Inaczej jest to próba wpuszczania niezorientowanych w maliny. Gdy przykładowo, tą samą metodą zaczęto płacić samotnym matkom w PRL, ślub przestał być marzeniem co cwańszych panienek.
...
Następna strona