Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
niepodległość szkocji
14.12.2014 16:58

Niepodległość Szkocji. Większość Szkotów jest za

Sondaż wskazuje na wysokie poparcie dla rządzącej w Szkocji nacjonalistycznej partii SNP.

Podziel się
Dodaj komentarz
(zmeel/iStockphoto)

Obecnie 52 procent Szkotów opowiada się za niepodległością wobec 48 procent przeciw, jeśli pominąć niezdecydowanych i tych, którzy w głosowaniu nie wzięliby udziału - wynika z sondażu YouGov dla gazety _ Scottish Sun _.

Sondaż wskazuje na wysokie poparcie dla rządzącej w Szkocji nacjonalistycznej partii SNP (Szkockiej Partii Narodowej). Gotowych głosować na nią jest 47 proc. ankietowanych wobec 27 proc. deklarujących poparcie dla laburzystów i 16 proc. dla konserwatystów.

Oczekuje się, że wybory powszechne w Wielkiej Brytanii odbędą się w maju 2015 r., w nieustalonym jeszcze terminie, a w 2016 r. odbędą się wybory lokalne do szkockiego parlamentu.

SNP jest największym zagrożeniem dla Szkockiej Partii Pracy, która od soboty ma nowego lidera - Jima Murphy'ego. Jeśli preferencje, którym wyborcy dali wyraz w sondażu, miałyby potwierdzić się w wyborach do Izby Gmin, to laburzyści mogą stracić około dwóch trzecich mandatów.

W obecnym składzie Izby Gmin na ogólną liczbę 59 mandatów przypadających na Szkocję laburzyści mają 40 posłów, a SNP - 6. Liberalni demokraci - koalicyjny partner konserwatystów - 11, a torysi i niezależni po jednym pośle.

51 proc. respondentów YouGov sądzi, że propozycje zwiększenia zakresu szkockiej autonomii, zarysowane w raporcie lorda Smitha (dające rządowi Szkocji m. in. możliwość modyfikacji stawek podatku CIT i VAT), nie idą wystarczająco daleko. 14 proc. jest przeciwnego zdania, a 23 proc. uważa, że są wyważone właściwie.

_ - Wyników sondażu nie da się wytłumaczyć przejściowym nagłym zwrotem po referendum (zakończonym porażką zwolenników niepodległości). Wygląda na to, że mamy do czynienia z czymś trwalszym i dłuższym _ - skomentował sondaż dyrektor YouGov Peter Kellner.

W referendum niepodległościowym 55,3 proc. głosujących opowiedziało się za przynależnością Szkocji do Zjednoczonego Królestwa, a 44,7 za wyjściem z niego. Zwolennicy niepodległości uzyskali większość w czterech na 32 hrabstwa.

W najbliższym tygodniu dojdzie do pierwszego spotkania nowej premier autonomicznego rządu Szkocji Nicoli Sturgeon z premierem Davidem Cameronem w Londynie. Jednym z tematów rozmów będzie przyznanie czynnego prawa wyborczego Szkotom od 16. roku życia.

Głosowanie 16- i 17-latków w referendum 18 września zwiększyło frekwencję do 84,59 proc., znacznie powyżej średniej w brytyjskich wyborach ogólnokrajowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Szkocja przeciw niepodległości. Wyniki referendum Przeciwnicy niepodległości wygrali z wynikiem ponad 55 procent. Londyn przyzna Szkocji większe uprawnienia.
Autonomia fiskalna dla Szkocji. Co oznacza? Szkocja będzie mogła samodzielnie kształtować stawki i progi podatku dochodowego, podatku VAT i innych podatków.
Nacjonaliści w Szkocji mają nowego lidera Na konferencji partyjnej w Perth powiedziała, że jest to największy przywilej jej życia.
Tagi: niepodległość szkocji, szkocja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz