Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nieprawidłowości przy modernizacji armii. Speckomisja podała liczby

0
Podziel się:

W cywilnych prokuraturach są cztery takie postępowania, w wojskowych - ponad 10.

Nieprawidłowości przy modernizacji armii. Speckomisja podała liczby
(chor. R.Mniedło/11LDKPanc./zoom.mon.gov.pl)

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych omawiała z szefami służb specjalnych i prokuratorami sprawy dotyczące nieprawidłowości przy przetargach na modernizację armii. W cywilnych prokuraturach są cztery takie postępowania, w wojskowych - ponad 10.

Pierwszy zastępca prokuratora generalnego prok. Marek Jamrogowicz i Naczelny Prokurator Wojskowy płk Jerzy Artymiak przedstawili statystykę postępowań - poinformowali posłowie po czwartkowym posiedzeniu.

W cywilnych prokuraturach - apelacyjnych i okręgowych prowadzone są cztery śledztwa dotyczące modernizacji sił zbrojnych. - W większości są to śledztwa po zawiadomieniach niejawnych czy to Służby Kontrwywiadu Wojskowego, czy samego Ministra Obrony Narodowej - powiedział dziennikarzom Marek Opioła (PiS).

- Ze strony prokuratora wojskowego uzyskaliśmy pełną informację o postępowaniach z ostatnich trzech lat. Było to powyżej 10 postępowań, które są właśnie prowadzone, lub zostały zakończone aktem oskarżenia, zapadł już w danej sprawie wyrok, albo też zostały umorzone przez prokuraturę - powiedział.

Posłowie pytani przez dziennikarzy zaznaczyli, że ani prokuratorzy, ani szefowie służb - Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego nie mówili o szczegółach postępowań. Prokuratorzy zasłaniali się tym, że nie dostali zgody od prowadzących sprawę - mówili członkowie komisji.

Dziennikarzom prok. Artymiak powiedział, że tematem zainteresowania komisji były śledztwa, które toczą się obecnie w prokuraturze i dlatego nie chciał mówić o szczegółach spraw, ani o statystyce - ile spraw jest obecnie w zainteresowaniu prokuratury. Odesłał dziennikarzy do rzecznika prasowego prokuratury wojskowej, ale przypomniał, że na udzielanie informacji ze śledztwa musi zgodzić się prokurator prowadzący daną sprawę.

Wydatki na modernizację polskiej armii do 2022 roku
System obrony powietrznej *26,4 mld zł *
Zwalczanie zagrożeń na morzu 13,7 mld zł
Śmigłowce bojowe, VIP 11,5 mld zł
Modernizacja wojsk pancernych 8,6 mld zł
Transportery ROSOMAK 7,8 mld zł
Modernizacja wojsk rakietowych 6,9 mld zł
Systemy wsparcia dowodzenia 5,7 mld zł
Uzbrojenie żołnierza przyszłości TYTAN 3,1 mld zł
Rozpoznanie obrazowe i satelitarne 2,5 mld zł
Rozpoznanie patrolowe 1,5 mld zł
Samolot szkolno-treningowy AJT 1,4 mld zł
Symulatory i trenażery 1 mld zł
Samoloty transportowe 0,4 mld zł
Przeciwpancerne pociski SPIKE 0,4 mld zł
SUMA 90,9 mld zł

Źródło: Money.pl na podstawie programu wieloletniego "Priorytetowe Zadania Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP w ramach programów operacyjnych"

Opioła zaznaczył, że informacje przekazane przez szefa SKW gen. Piotra Pytla i szefa CBA Pawła Wojtunika były niewystarczające. - Szefowie nic więcej nie chcieli powiedzieć, oprócz informacji, że są prowadzone postępowania - powiedział.

Jego zdaniem zabrakło też obecności ministra obrony - osoby odpowiadającej za te przetargi i modernizację armii.

Zobacz też: Polska Grupa Zbrojeniowa prawie skonsolidowana. Teraz liczy na kontrakty Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

wiadomości
kraj
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)