Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

I wszystko jasne. Jest Nobel z ekonomii

31
Podziel się:

Oliver Hart i Bengt Holmstroem otrzymali nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii.

I wszystko jasne. Jest Nobel z ekonomii
(Wikimedia (CC By-SA 3.0))

Brytyjczyk Oliver Hart i Fin Bengt Holmstroem otrzymali nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii.

Aktualizacja 12:42

Uczeni, którzy podzielą się nagrodą, pracują w Stanach Zjednoczonych. Królewska Szwedzka Akademia Nauk doceniła ich wkład w teorię kontraktu.

Według Akademii ich teorie "pomagają w zrozumieniu rzeczywistych kontraktów i instytucji, a także potencjalnych pułapek w projektowaniu kontraktów". Agencja Associated Press tłumaczy, że może ona być wykorzystywana do analizy np. zarobków prezesów dużych firm.

Jak wyjaśniają eksperci Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk, umowy zwane też kontraktami, są codziennością w naszym życiu. Są to umowy o pracę, kontrakty z firmami ubezpieczeniowymi, ale także akty notarialne czy konstytucja. Przy zawieraniu takiej umowy strony deklarują często kto komu ile płaci i za co. Dzisiejsi laureaci pracowali nad tymi kwestiami, zwanymi ogólnie teorią kontraktu, wyjaśniał profesor Per Stromberg z Komitetu Noblowskiego. - Na przykład wydaje się naturalne, że szef firmy powinien być wynagradzany w zależności od zysku przedsiębiorstwa. Ale może tak się zdarzyć, że zyski firmy są kwestią szczęścia albo pecha. Tak jak w przypadku przedsiębiorstw naftowych, których dochody zależą od cen ropy, a te się wahają - tłumaczy Stromberg.

Laureaci podzielą się nagrodą po połowie. Oliver Hart pracuje na uniwersytecie Harvarda, Bengt Holmstroem na uniwersytecie MIT.

Nagroda w dziedzinie ekonomii nie jest oryginalną Nagrodą Nobla. Została ustanowiona w 1968 roku przez szwedzki bank centralny, który jest jej fundatorem. Stąd jej oficjalna nazwa brzmi: Nagroda Banku Szwecji imienia Alfreda Nobla. Laureata wybiera grono, złożone z profesorów ekonomii Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(31)
janusz
6 lat temu
znowu nas nie docenili! a Morawiecki?
Monika
6 lat temu
Aha to musieli Nobla przyznać za coś co jest oczywiste dla zwykłych ludzi .Każdy normalny wie że wynagrodzenia prezesów powinny być zależne od efektów finansowych firmy.Taki prezes banku po bankructwie banku ,powinien oddać wielokrotność swoich wynagrodzeń za doprowadzenie do bankructwa.
Alicja****
6 lat temu
Jak to! To Petru nie dostał Nobla! Przecież to geniusz nie tylko z ekonomii, ale i z historii, religioznawstwa, fizyki i medycyny!
tomcio_paluch
6 lat temu
Po takim uzasadnieniu i temacie chyba wielu z nas ma szanse w przyszłym roku. Do dzieła :)
ELŻBIETA FRAN...
6 lat temu
JA CHCĘ DOSTAĆ A.NOBELL ZA POPROSZENIE KAŻDEGO POLAKA O ZAROBIENIE ZŁOTA FE+H2O+CU---AU W CELU SPLATY ZADŁUŻENIA PAŃSTWA A CO ZATYM IDZIE STOSOWNYCH MIEJSC PRACY!!
...
Następna strona