Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nobel w dziedzinie fizyki dla Amerykanów i Niemca

0
Podziel się:

Profesor Włodzimierz Zawadzki z Instytutu Fizyki PAN uważa, że tegoroczni laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w pełni zasłużyli na to wysokie wyróżnienie. Nagrodę otrzymali : Roy Glauber za wkład w teorię kwantowej spójności światła, John Hall i Theodor Haensch za wkład w rozwój laserowej spektroskopii.

Profesor Zawadzki wyjaśnił w rozmowie z IAR , że Glauber w swoich badaniach opiera się na założeniu, że światło jest zarówno falą jak i cząstką oraz że może mieć własności koherencji, czyli spójności. Specjalista wyjaśnił, że jest to teoria światła, która może mieć zastosowanie w optoelektronice, w przesyłaniu światła na wielkie odległości i w światłowodach

Jeden z laureatów - Theodor Haensch jest Niemcem i pracuje w Instytucie Maxa Plancka. Hall i Glauber to Amerykanie, pierwszy z nich związany jest z Uniwersytetem Kolorado, drugi z Harvardem.

Najbardziej prestiżowe wyróżnienie naukowe przyznawane jest przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk. Połowa całej kwoty nagrody, wynoszącej 10 milionów koron szwedzkich, przypadnie Roy'owi Glauberowi, pozostali dwaj laureaci otrzymają po jednej czwartej tej kwoty.

Nagrodę Nobla za osiągnięcia naukowe przyznano po raz pierwszy właśnie w dziedzinie fizyki w 1901 roku. Laureatem został wówczas Wilhelm Roentgen, odkrywca promieni X. Od tej pory wyróżnieniem Szwedzkiej Akademii uhonorowano 174 osoby, w tym dwie kobiety - Polkę Marię Skłodowską-Curie w 1903 roku oraz Amerykankę niemieckiego pochodzenia Marię Goeppert-Meyer w 1963 roku.

W gronie osób, które otrzymały Nobla w dziedzinie fizyki są: Albert Einstein, Max Planck i Niels Bohr.

W ubiegłym roku Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali Amerykanie: David Gross, David Politzer i Frank Wilczek za pracę dotyczącą asymptotycznej swobody w teorii silnych oddziaływań między cząstkami elementarnymi.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)