Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nobel z chemii dla Daniela Shechtmana

0
Podziel się:

Pracownik Izraelskiego Instytutu Technologii w Hajfie odkrył kwazikryształy.

Nobel z chemii dla Daniela Shechtmana
(PAP/EPA)

Królewska Szwedzka Akademia Nauk podjęło decyzję o przyznaniu Nobla w dziedzinie chemii w 2011 roku dla Daniela Shechtmana (na zdj.).

Shechtman jest pracownikiem w Technion - Izraelskim Instytucie Technologii w Hajfie, Nobla przyznano mu za odkrycie _ kwazikryształów _.

Kwazikryształy to szczególna forma ciała stałego, w której atomy układają się w pozornie regularną, jednak niepowtarzająca się strukturę. Znaleziona w nich konfiguracja uchodziła za niemożliwą, dlatego Shechtman musiał stoczyć prawdziwą wojnę ze światem naukowym - pisze Komitet Noblowski w uzasadnieniu decyzji. To odkrycie na zawsze zmieniło sposób, w jaki chemicy myśleli do tej pory o ciałach stałych.

Kwazikryształy najczęściej występują w stopach metali i białkach. Shechtman odkrył je w 1982 roku.

Zobacz także: CO TO SĄ KWAZIKRYSZTAŁY? ZOBACZ FILM (ang):

Jak mówi profesor Adam Pietraszko, przewodniczący Komitetu Krystalografii Polskiej Akademii Nauk, przed odkryciem Shechtmana uważało się, że atomy w kryształach za każdym razem układają się tak samo.

POSŁUCHAJ PROF. ADAMA PIETRASZKO:

Profesor Pietraszko dodaje, że kwazikryształy są łącznikiem między materią idealnie uporządkowaną a całkowicie nieuporządkowaną.

Jak wyjaśnił prof. Robert Hołyst, dyrektor Instytutu Chemii Fizycznej w Warszawie, dzięki pracom noblisty okazało się, że w strukturze kryształu możliwa jest do uzyskania 5-krotna symetria. _ Od wieków naukowcom wydawało się, że nie może być 5-krotnej osi symetrii w krysztale, która by pokryła periodyczną strukturą całą przestrzeń _ - powiedział dyrektor IChF PAN.

Dodał, że Daniel Shechtman skorzystał z podpowiedzi amerykańskiego naukowca, Johna Cahna, że poszukiwaną symetrię można spotkać w cieczach. Jeżeli gwałtownie schłodzi się materiał, to może on _ nie zdążyć _ przebudować atomów w zwykłą sieć krystaliczną, tylko zachowa swoją poprzednią lokalną strukturę, która rozchodzi się potem na całą objętość kryształu.

Hołyst wyjaśnił, że zwykły kryształ ma periodyczną strukturę. _ Jak przesunę się o oczko sieci, to dostanę dokładnie taki sam, powtarzalny element. A w przypadku kwazikryształu, jak się przesuwam, to dostaję coś podobnego, ale nie takiego samego. To nie jest struktura powtarzalna w przestrzeni. Kwazikryształ to jest kryształ, który jest w większej liczbie wymiarów, ale trzeba go rzutować na trzy wymiary. W czterech wymiarach byłby idealnie powtarzalny _ - tłumaczył.

_ - To było w tym sensie wielkie odkrycie, że wszystkie teorie mówiły, że tego się nie da zrobić _ - zaznaczył naukowiec. Jak przypomniał, o tym, że niemożliwe jest istnienie w kryształach 5-krotnej osi symetrii był szczególnie przekonany wielki fizyk radziecki, noblista Lew Landau. Ale dopiero - zauważył Hołyst - dzięki pracom Shechtmana pokazano, że coś, o czym pisano w podręcznikach, że jest niemożliwe - okazało się możliwe.

_ - Z punktu widzenia fundamentalnego to była niezwykle ciekawa sprawa _ - zaznaczył dyrektor IChF PAN. Przyznał jednak, że jest zaskoczony decyzją Komitetu Noblowskiego. _ Nie spodziewałem, że za to będzie z Nobel chemii _ - powiedział.

Więcej noblistów w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/206/t25550.jpg ) ] (http://www.money.pl/sekcja/nagrody-nobla-2011/) Dziś kolejny Nobel. Zobacz, kto już dostał Dzisiaj poznamy laureata nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Jutro przed południem porze ogłoszony zostanie laureat w dziedzinie chemii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/225/t125153.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/noble;wreczone;najwieksze;brawa;dla;vargasa;llosy,196,0,733124.html) Noble wręczone. Brawa dla Vargasa Llosy Laureaci odebrali w Sztokholmie nagrody Nobla w pięciu dziedzinach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/194/t125122.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pokojowy;nobel;przyznany;owacja;na;stojaco;dla;xiaobo,134,0,732806.html) Pokojowy Nobel przyznany. Owacja na stojąco Puste krzesło symbolizuje nieobecność laureata, który odsiaduje karę 11 lat więzienia w Chinach.
wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)