Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Norwegia: Powstał koncern wart 90 mld dolarów

0
Podziel się:

Wielka fuzja norweskich firm wydobywczych. Statoil i Norsk Hydro stworzą koncern o wartości szacowanej na 90 mld dolarów.

Norwegia: Powstał koncern wart 90 mld dolarów
(PAP/Zdzisław Lenkikewicz)

Jak donosi "Rzeczpospolita" przygotowania do fuzji firm, które dziś zaczynają działać pod nazwą Statoil Hydro, trwały od grudnia ubiegłego roku.

Norweski skarb państwa, który jest głównym udziałowcem obu firm dążył do połączenia, by spółki nie musiały konkurować ze sobą poza granicami kraju, gdzie zabiegają o nowe kontrakty i złoża.

"Dzięki fuzji Statoil Hydro stanie się w Europie czwartym co do wielkości koncernem w branży naftowo-gazowej; liderzy to Royal Dutch Shell, BP i francuski Total" - czytamy w "Rz".

Norweski potentat działa w 40 krajach. Po fuzji możliwości produkcji ropy szacuje się na 1,9 miliona baryłek dziennie, a wspólne rezerwy to 6,3 miliarda baryłek. Norwegowie wydobywają ropę i gaz między innymi w Afryce Zachodniej (Angola) i Północnej (Nigeria, Libia, Egipt).

"Statoil w Polsce znany jest przede wszystkim jako właściciel sieci stacji paliwowych. W grupie zagranicznych koncernów zajmuje pod względem wielkości sieci trzecie miejsce (po Shellu i BP). Norwegowie na tym rynku dominują w Skandynawii i mają też swoje stacje w państwach bałtyckich oraz Rosji" - donosi dziennik.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)