Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Nowa ordynacja podatkowa. Fiskus odpuści nam dopiero po 25 latach

Nowa ordynacja podatkowa. Fiskus odpuści nam dopiero po 25 latach

Fot. Stanislaw Kowalczuk/East News.
Z 5 do 10 lat wydłuży się okres przedawnienia zobowiązań podatkowych. A w niektórych przypadkach skarbówka będzie mogła przeciągać go do 25 lat. Dziś podstawowy termin to co prawda 5 lat, ale może być de facto przeciągany w nieskończoność.

Prace nad projektem nowelizacji Ordynacji podatkowej trwają już od prawie 2 lat. W tym celu jeszcze poprzedni rząd powołał specjalną komisję kodyfikacyjną. Trafili do niej przedstawiciele świata nauki, ale również praktycy - doradcy podatkowi czy radcy prawni.

Niedługo powinniśmy poznać efekty pracy 16-osobowej grupy ekspertów. Nowa Ordynacja ma liczyć około 700 artykułów, a uzasadnienie do niej - około 500 stron. Przewodniczący prof. Leonard Etel zapowiedział, że projekt będzie gotowy we wrześniu.

Jego pierwsza wersja jest już jednak gotowa, a dotarł do niej "Dziennik Gazeta Prawna". Czytamy w nim, że jedną z nowości zawartych w dokumencie jest sposób przedawnienia zaległości podatkowych.

Rachunek od państwa. Na co idą twoje podatki?

W tej chwili wynosi on 5 lat, ale może być bez końca zawieszany i przerywany. Wystarczy, że fiskus rozpocznie postępowanie sprawdzające albo zajmie rachunek bankowy. Podatnik nie może więc spać spokojnie przez znacznie więcej niż 5 lat.

Nowe przepisy mają to zmienić. Paradoksalnie jednak, okres przedawnienia zostanie... wydłużony. Osobny termin będzie dotyczył bowiem wymiaru podatku (3-5 lat), a osobny - poboru daniny (również 5 lat). W sumie więc zaległe podatki będzie mógł ściągnąć nawet po 10 latach.

Ordynacja podatkowa wprowadzi również maksymalny okres zawieszenia - będzie on trwał 5 lat. To fiskusowi powinno zależeć, żeby "uwinąć się" w tym czasie. I oczekiwanie na przykład na wyrok sądu nie będzie tutaj żadnym wytłumaczeniem.

Jak wynika z wyliczeń "DGP", zastosowanie wszystkich możliwych przepisów nowej Ordynacji pozwoli wydłużyć okres przedawnienia do nawet 25 lat. I ani jednego dnia dłużej. W tej chwili górnej granicy nie ma.

Trudno zatem ocenić jednoznacznie proponowane rozwiązania. Szczególnie, że to wciąż nie jest ostateczna wersja znowelizowanej Ordynacji podatkowej.

podatki, nowelizacja, ordynacja podatkowa, przedawnienie
Czytaj także
Polecane galerie
iwa
2017-07-13 00:51
W tym kraju państwo jest po to aby wydoić obywateli. To co robi obecna reżimowa władza potwierdza tylko to wszystko.
vs
2017-07-12 22:56
500 artykułów a wystarczyłby jeden: płacisz 5% i tyle. Rozbudowywanie biurokracji to jeden ze sposobów na zniszczenie państwa
Tomm
2017-07-12 22:49
Ci co kombinuja zazwyczaj bojkotuja przez pazernosc jednego traci czterech tak jest i bylo w narodzie polskim
Pokaż wszystkie komentarze (141)